И икономика ще се влиза с матура по математика - бизнесът иска кадри, които могат да смятат (Обзор)

24.02.2025 21:40 Ярослава Прохазкова
Министър Красимир Вълчев и част от екипа му се включиха в кръглата маса в парламента. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Подготвят топучители с програма за 1 млн. лева, разширяват СМГ или строят нова математическа гимназия

Матурата по математика вече става вход и за следване по икономика, обяви министър Красимир Вълчев на кръгла маса “Образованието на учениците в 5-7-и клас на фокус”, организирана от депутатката от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова.

Министърът се закани, че приемът за икономисти ще бъде намален, а бройките ще бъдат върнати само ако университетите заложат новите студенти в тази специалност да влизат след матура по математика.

“Така ще стимулирам полагането на матура по математика. Защото икономисти има много, но работодателите казват: трябват ни хора, които могат да смятат”, обясни Вълчев.

Едва 7% от кандидат-студентите използват като вход математиката и има дефицит на такива икономисти. Близо 20 хил. абитуриенти избират матура по чужд език, а само 2000 по математика. По 200 се явяват на физика и химия.

Ще коригират и приема по “Педагогика на обучението по...”. 800 учат за преподавател по физическо, само няколко десетки - по математика, обясни Вълчев.

Мисли се за построяване на нова математическа гимназия или за разширяване на Софийската (СМГ), обяви министърът. Както “24 часа” писа, не стигат местата за малки математици. Над 400 родители, обединени в гражданската група “Математика за всички деца”, настояват с петиция в повече училища да има паралелки със засилено изучаване на математика и природни науки от 5-и клас.

За да бъдат запазени елитните математически школи и да се подготвят преподаватели вдъхновители по този предмет, МОН е отделило 1 млн. лв. от бюджета си по национална програма. Голямата пречка е не толкова липсата на сгради, колкото на учители. Ако има повече, ще стимулираме повече училища да изберат математика между 5-и и 7-и клас, допълни Вълчев.

Учебните програми, сега са свръхамбициозни - за 12 години децата трябвало да научат нещо, което обикновено се взема за 14-15 г. В осми клас пък имало силна демотивация, учeниците искат да си починат след стреса в 7-и клас. Затова ще се променят и програми, обяви министърът.

“Всички завършващи 10-и клас трябва да имат умения да се справят с живота - лихви, събиране, изваждане, умножение. Преподаването трябва да е интересно, особено в прогимназията да се използват игрови модели и викторини”, апелира акад. Николай Денков.

Други от Просветни

Да се повтаря първи клас, ако детето не усвои базови умения (Обзор)

Предлага го учителски синдикат, одобряват 88% от родителите. Отличниците от 10-и до 12-и клас пък да се освобождават от матура 88,4% от над 4000 анкетирани учители и родители приемат да се въведе

Синдикат "Образование" проучи ефективността на държавните зрелостни изпити

Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа" направи национално проучване по два приоритета в образователната ни система - за дефицитите на учениците в първи клас и за ефективността на държавните

Учители предлагат: Среден успех Много добър 5 да освобождава от матура

Петица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено национално проучване по два приоритета в

Военната академия "Г. С. Раковски" отбелязва 113-годишнината от създаването си

Военната академия „Г. С. Раковски" ще отбележи днес своя патронен празник и 113-ата годишнина от създаване си. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната

Режат извинени отсъствия в гимназията, за малките 15 дни с бележка от мама остават

Предлагат го от сдружението на директорите Министерството ще прави анализ колко учебно време изяждат пропуснатите уроци по "семейни причини", след дискусия решава дали да ги намали Много ли са 15

>