Карлос Насар единодушно (почти) №1 на България за 2024 г.

24.02.2025 19:14
Олимпийският шампион по вдигане на тежести Карлос Насар, избран за спортист №1 за 2024 г., с приятелката си Магдалина Миневска и спортист №2 Боряна Калейн на церемонията. Щангистът спечели безапелационно допитването сред българските журналисти. СНИМКИ: ЙОРДАН СИМЕОНОВ
Румен Радев връчва приза на Карлос Насар. Снимка: Йордан Симеонов

Карлос Насар стана най-убедителният спортист №1 на България за последните години, като само 5 точки го отделиха от максималните 1370. В анкетата участваха 137 журналисти.

Така той е и вторият най-младият победител в анкетата, защото на 31 декември бе на 20 години. До момента Стефка Костадинова също бе на 20, когато грабна приза през 1985 г. Най-млад е щангистът Валентин Христов, №1 на 19 г. през 1975-а.

През изминалата година голямата звезда на щангите стана олимпийски, световен и европейски шампион и въпреки контузията си в рамото обра всички световни рекорди.

Изнедващо второто място взе сребърнатамедалистка в художествената гимнастика Боряна Калейн, която изпревари олимпийските шампиони по борба Семен Новиков и Магомед Рамазанов. За някои може да е изненада, но пети е Григор Димитров. През миналия сезон той спемери 9-ата титла в кариерата си и се върна в топ 10 на световната ранглиста.

По-нататък в класирането на най-добрите спортисти следват Божидар Андреев (вдигане на тежести), иранката Кимия Ализаде, която взе олимпийски медал за страната ни в таекуондото, кубинецът с български паспорт Хавиер Ибанес (с бронз от олимпиадата), бившият №1 на Европа в баскетбола и звезда на "Олимпиакос" Александър Везенков и Кубрат Пулев, който взе световна титла в професионалния бокс при най-тежките.

Треньор на годината стана наставникът на волейболните ни националки до 18 години Антонина Зетова. Европейските шампионки логично станаха и най-добър отбор на 2024 г.

Безапелационен при параатлетите бе Ружди Ружди, който на игрите в Париж взе титлата в тласкането на гюле.

Церемонията по връчването на наградите бе в елитен столичен хотел в присъствието на президента Румен Радев, Стефка Костадинова (председател на БОК), проф. Красимир Петков (ректор на Националната спортна академия) Димитър Бербатов, Весела Лечева и много други гости.

"Спортът се утвърди като неделима част от нашето ежедневие, икономика и национална идентичност. Вие доказвате, че за човешките възможности няма предел. Приемете тази церемония като израз на признателността на цялото ни общество. Трябва инвестираме, за да може такива момчета да постигат успехи", каза президентът, който награди Карлос Насар.

За първи път бе отличен и спортист за пример. Приза получи бълтгарският ас в елита на световния сноуборд Радослав Янков, който стана популярен и с вечния си оптимизъм и думите "Българите можем". Шампионът от Чепеларе взе и плакета за достойно представяне, въпреки че остана извън първите 10 в класацията на спортните журналисти.

С награди бяха отбелязани също успехите на националите по бокс, на най-добрата двойка в женския бадминтон извън представителите на Азия - сестрите Габриела и Стефани Стоеви, какво и абсолютната европейска шампионка по художествена гимнастика Стилияна Николова. Отличени бяха и Алберт Попов, който е нашата гордост в алпийските ски, а от тази година си има и победа в слалом за световната купа, и европейският шампион по плуване Любомир Епитропов.

Не бяха пропуснати и завърналата се след мното тежка контузия Валентина Георгиева, която стигна финал в спортната гимнастика на олимпиадата, Тихомир Иванов (олимпийски финалист по лека атлетика в скока на височина) и Десислава Ангелова (гребане).

Награда бе връчена и националния ни отбор за трансплантирани. Със специалния приз "Вдъхновение" посмъртно бе почетен треньорът по вдигане на тежести Илиян Илиев, откривател на Карлос Насар в Червен бряг.

Водещи на церемонията бяха олимпийската шампионка по художествена гимнастика - капитанът на ансамбъла от Токио 2020 Симона Дянкова, и Найден Тодоров от "24 часа", който е председател на Българската асоциация на спортните журналисти.

Други от Други спортове

Олимпийският шампион Асен Златев стана президент на щангите (Снимки)

Олимпийският шампион Асен Златев стана президент на щангите. Това бе решено на общото събрание на федерацията в понеделник, на което бе и отстранен досегашният президент Стефан Ботев

Кубрат Пулев с 60 дни забрана за бокс

Преди нокаута Кобрата води 48:47 по точки Кубрат Пулев е с 60-дневна забрана дори да тренира след тежкия нокаут, с който загуби регулярната световна титла на Световната боксова асоциация в петък

Български скиор втори на слалом в Китай

Българският скиор Калин Златков зае престижното второ място в слалома за Far East Cup (еквивалент на Европейската купа) в Уанлонг, Китай. Победител е кореецът Юнг

Карлос Насар и федерацията подписаха договора

Сагата с договора на Карлос Насар приключи. Щангистът подписа редактираният договор с федерацията и го върна на централата. Веднага той бе парафиран от президента Стефан Ботев

Карлос Насар отказа милионите, ще вдига за България! (Видео)

Най-голямата ни спортна звезда в момента Карлос Насар отказа милионите, предлагани му от други държави и ще продължи да вдига за България! Олимпийският

>