От "Прослав" ходят на работа с два чифта обувки заради калта от строежите, мастодонти продължават да никнат

24.02.2025 18:14 Христо Николов Радко Паунов

 

С два чифта обувки тръгва за работа всеки ден пловдивчанката Христина Марова. Преди няколко години семейството ѝ си купува къща в квартал "Прослав".

"Всичко около нас се застрои и продължава с пълна сила. Издигат се мастодонти, един от тях прилича на Великата китайска стена. Около новите сгради няма улици и всичко е в кал и прах. Тръгвам с ботуши на краката и преди да вляза във ведомството, където работа, слагам чисти обувки", обяснява Марова.

Най-зеленият доскоро район на Пловдив - "Западен", се бетонизира по подобие на Черноморието. Зоната от кв. "Христо Смирненски" до "Прослав", която беше земеделска земя, сега е осеяна със строителни кранове, а сградите са наблъскани една до друга.

Не минава ден без ВиК авария, тъй като съществуващата мрежа не издържа на натоварването от новопоявилите се кооперации. А проблемът с водоснабдяването тепърва ще се разраства, предупреждават инженери.

Самосвали излизат от строителните обекти и разнасят кал по целия булевард "Пещерско шосе". На каква адресна регистрация ще се води този строеж, защото улица не виждам, чуди се Катя Кацарова - жител на кв. "Прослав".

"За строителството на тези комплекси се обърнете към главния архитект на община Пловдив. Районната администрация дава разрешения за строежи на сгради от четвърта, пета и шеста категория. През 2023 г., когато общинските съветници приеха общия устройствен план на Пловдив, изработен от екипа на предишния главен арх. Димитър Ахрянов, аз бях на заседанието и протестирах срещу него. Мнозинството тогава обаче реши, че той е добър, и го приеха. Е, тези строежи са следствие на този план", отговаря на Кацарова кметицата на район "Западен" Тони Стойчева.

Зоната между Гребната база, сочена за белите дробове на Пловдив, и бул. "Пещерско шосе" е така наблъскана с нови кооперации, че обитателите им могат да се здравикат, като си подадат ръцете през балконите. 

"Пари да ми дават, не бих дошла да живея тук", коментира в социалните мрежи друга пловдивчанка.

Терените в този район, наречен кв. "Христо Смирненски - 3", са частни и реститутите чакаха повече от 30 години да им ги отредят за строителство. След като това стана факт в миналия мандат, кооперациите сега никнат като гъби. Усвоява се всяка педя земя, без да се оставя въздух.

В новите жилищни зони на крайните пловдивски квартали, естествено, няма отредени терени за социална инфраструктура. Не са предвидени ясли, детски градини, училища и здравни заведения.

Ще продължи ли това бясно строителство във втория български град?

Засега по всичко личи, че предприемачите нямат намерение да спират, защото има пазар за новите жилища. В последните години масово към Пловдив дойдоха хора от Родопите и други части на страната, теглят кредити и купуват скъпи жилища.

"Строи се без планиране и след години ще има огромни проблеми. Това е бомба със закъснител. Новите територии, предвидени за застрояване, трябва да имат улична регулация. Едно време, когато се правеше квартал "Тракия", имаше ясни нормативи - на толкова блокове, толкова училища, градини, здравни заведения", разказват строителни инженери.

Вратички в закона позволяват изискванията за разстояния между сгради да не се спазват

Жилищните сгради, които се строят, стават все по-малко, отчитат официалните данни на НСИ.

През 2022 г. у нас са вдигнати 5390 сгради с 19 847 жилища в тях. През миналата година блоковете намаляват до 4620, а жилищата в тях са 18 155. Тези данни не означават, че строителният бум е секнал, а че се строят все по-големи жилищни сгради. Защото кооперациите са намалели с почти 15%, а бройката на апартаментите в тях е паднала с наполовина по-нисък процентг. Как се развива строителството виж инфографиката.

Същевременно продължава тенденцията да правят основно малки жилища - 40% от новопостроените са двустайни. Според НСИ сега средната полезна площ на жилище е между 84 и 100 кв. метра. Но тук са включени бани, тоалетни, тераси, мазета, стълбища, гаражи и други помещения.

Основната причина за строежа на все по-големи

жилищни кооперации е цената на земята

За последните 20 години стойността на парцелите в урбанизираните части на София и големите градове се е увеличила петкратно, а свободен и подходящ терен се намира все по-трудно.

Поради това и новите блокове са все по-близо един до друг, както може да се види навсякъде из България, където кипи съвременно строителство.

“Какво строим, е функция на пазара. Ако хората търсят къщи, ще строим къщи, само че те не искат”, казва Георги Шопов - председател на Националната асоциация на строителните предприемачи.

Ако стойността на терена се пресметне през квадратурата на построеното, съвременна къща излиза поне 10 пъти по-скъпа и от най-скъпия апартамент. Да не говорим за разходите за отопление, нуждата от довеждаща инфраструктура и т.н.

Затова в комплексите с ново строителство занапред ще виждаме все по-големи жилищни кооперации с все повече апартаменти в сградата.

И с все по-икономично направено вътрешно разпределение. От пазара например

вече съвсем изчезна класическата

кухня –

никой не прави апартаменти, в които това помещение да е отделно.

От предприемачи и брокери може да се чуят редица доводи, че съвременният апартамент трябва да изглежда точно така – с кухня във всекидневната. Основният е воденето на пълноценен социален живот - този, който готви, да може да си общува със семейството или с приятели, дошли на гости, а не да се изолира в кухнята. Освен това съвременните уреди не позволявали миризмите от гозбите да се разпространяват в жилището.

Реалното обяснение обаче е доста по-прозаично – за да отговаря един строеж на съвременните изисквания за енергийна ефективност, вътрешната стена трябва да е дебела 25 сантиметра с 10 сантиметра изолационен слой. В апартамент, в който се пести от всеки сантиметър, и балконите в повечето случаи са по 2-3 кв. метра,

да се прави отделна кухня,

се смята за разточително

Поради тази причина новите апартаменти са направени по американски - без входно антре. От външната врата се влиза директно във всекидневната, където е разположен и кухненският бокс. И понякога е възможно обувките да не се събуват чак до спалнята.

Изобщо, ако социализмът не се беше разпаднал през 1989 г., а примерно 5 години по-късно, “Манастирски ливади” може би щеше да е обикновен комплекс от панелни блокове. Днес пак е комплекс, пак е пренаселен, но сградите не се правят от панели.

Бързото строителство сега има и друг отличителен елемент - често край новите сгради няма истинска улица от край до край. А където има, почти винаги липсват тротоари.

А при блоковете също така често не се спазват ограниченията за височина просто защото в законодателството има многобройни вратички.

За височината например една такава бе затворена едва преди 3 години, но стоя две десетилетия отворена и позволи доста безумия. Тя се състои в това, че височината се определя до корниза на сградата, т.е. до най-долната част на покрива. Но нищо не пречи отгоре да се проектират и

построят още 3-4 етажа

Едва преди три години бе сложена граница от 4 метра и половина над корниза, до които може да стига билото на сградата, но две десетилетия предприемачите направиха, каквото можаха.

Колкото до отстоянията между жилищните сгради, в закона има десетки условности. Ако например сградите са разположени от двете страни на улица, разстоянието между тях трябва да е равно на тяхната височина. Ако са една до друга, разстоянието може да е равно на една трета от височината, но не по-малко от три метра.

Само че в райони, които са застроени повече от 50%, а това се отнася и до центъра на София, и до всички жилищни комплекси, тези изисквания може да се намалят с една трета. С други думи, трите метра стават автоматично два. И обитателите на два съседни блока вече могат да си казват “наздраве” и да си подават подправки през терасите си. 

В “Кайсиева градина” не остана нито едно кайсиево дърво

НАДЕЖДА АЛЕКСИЕВА

Близо 600 нови жилища в 165 сгради са били построени във Варна само за последните три месеца на 2024 г. А с издадените 173 разрешителни за строеж на жилищни сгради пак за същия период се очаква да бъдат започнати още близо 1200 жилища.

Във Варна се строи като за последно, в някои квартали вече няма накъде повече, в други просторът тепърва ще отстъпва място на жилищните инвестиции.

В момента най-бурното концентрирано строителство е в район “Владислав Варненчик”. Той скоро може да заприлича на съседния кв. “Кайсиева градина”, в който не е останало и едно кайсиево дърво - по-старите варненци си спомнят насажденията, разположени на декари.

Лош пример за бурно строителство са изникналите високи блокове около строящия се стадион над кв. “Чайка”. Новите кооперации са на 12-14 етажа, една върху друга. Те са на бул. “Левски”, а край тях няма инфраструктура.

Варна ще се развива на юг - към “Боровец” и “Галата”. Към момента в “Боровец - юг” и “Боровец - север”, където не може да бъде приложена регулация, не се строи, но вероятно скоро процесът ще се отпуши.

Други от От Пловдив

Община Пловдив пак търси началник на отдел "Зелена система"

Обявената в края на 2024-а надпревара се провали Община Пловдив обяви нов конкурс за заемане на длъжността началник на отдел "Зелена система". От кандидатите се очаква да има бакалавърска или

Блъснаха електрическа тротинетка в Кючука

Инцидент между лек автомобил и електрическа тротинетка е станал в пловдивския кв. “Кючук Париж”. Произшествието е станало на ул. “Пере Тошев”, до кръстовището с бул. “Никола Вапцаров”

Джип и кола се смачкаха на Околовръстното на Пловдив, движението е ад (Снимки)

Колите са принудени да слизат от пътя, само за да се върнат отново метри по-надолу Движението по Околовръстния път на Пловдив е силно затруднено заради катастрофа със сериозни материални щети

Абитуриенти от Пловдив поканиха класната на бала с полет с балон (Снимки, видео)

И други пловдивчани се насладиха на атракцията да летят Класната на 12 Д от Строителния техникум в Пловдив Радка Желева получи покана да отиде с учениците си на бала след полет с балон

Слънце, облаци и дъжд в Пловдив, температурите стигат 18 градуса

Слънчево утро посреща в събота Пловдив, макар прогнозата да е за нестабилно време с дъжд и облаци. Сутрешните температури са 9 градуса, а следобед ще скочат двойно