2 г. разследват депутата Александров за блудство, след толкова изтича давността за подсъдимия му колега Аврамов (Обзор)

18.02.2025 21:00 Кирил Борисов
Даниел Александров
Димитър Аврамов

Сарафов поиска имунитетите им 3 месеца след старта на 51-ото народно събрание

Даниел Александров от ГЕРБ и Димитър Аврамов от “ДПС-Ново начало” са девети и десети номер в списъка на Сарафов с искането за сваляне на депутатски имунитети. Първият е разследван от близо 2 г. за опит за блудство с малолетна, а вторият е подсъдим от 10 г. за търговия с влияние и подкуп. Двата случая са емблематични с бавното разследване и съдебен процес.

Борецът Даниел Александров стана депутат за първи път на 12 април 2023 г. Месец по-късно в Седмо районно в София е подаден сигнал от 17-годишно момиче, което твърди, че е направил опит да блудства с нея в село Бистрица, като е използвал сила. Започва разследване, но става ясно, че Александров има имунитет. В началото на юни същата година прокуратурата поиска сваляне на защитата на Даниел Александров. Тогава от обвинението съобщиха, че

има достатъчно доказателства срещу него

Главен прокурор беше Иван Гешев. Даниел Александров отрече обвиненията, като на брифинг пред централата на ГЕРБ обясни, че историята е свързана с развода му. Още тогава депутати разказаха, че момичето е подало сигнала в полицията под давлението на съпругата на колегата им. Александров се отказа доброволно от имунитета си.

Въпреки че прокуратурата твърдеше за достатъчно доказателства, за да бъде обвинен, в следващите месеци това не се случи. Даниел Александров не влезе в 50-ото народно събрание, но в настоящото отново е избран.

От съобщението на прокуратурата във вторник става ясно, че и сега - година и 9 месеца по-късно, отново има достатъчно доказателства срещу Даниел Александров. Разследването срещу него е било спряно още през ноември, когато е станал депутат за втори път, но вече са разпитани много свидетели, има писмени доказателства, както и заключение на комплексна експертиза. Наказанието, което законът предвижда за това престъпление, е от 2 до 8 г. затвор. В момента Александров е член на комисията по младежта и спорта.

13 години вече продължава сагата на колегата му Димитър Аврамов, който пък е член на земеделската комисия. Подсъдим е за подкуп и търговия с влияние. Точно след 2 г. давността за престъплението ще изтече, а делото срещу него е на втора инстанция. На първа е осъден на 1 г. условно. 

Аврамов беше арестуван през юли 2012 г., когато беше депутат от ГЕРБ. Задържаха го с подкуп от 50 хил. лв., предварително белязани от земеделец, на когото Аврамов искал пари, за да му реши проблем с разпределение на ниви в Монтана. Според обвинението той два пъти е получил същата сума, или общо 100 хил. лв., с колкото беше арестуван през октомври и колегата му от Народното събрание Джейхан Ибрямов.

Аврамов лежа няколко месеца в ареста, а делото срещу него и помагача му Методи Петков започна в Софийския градски съд през февруари 2014-а, година и половина по-късно. За това време разследването приключи, прокуратурата написа обвинителен акт и го вкара в съда - много по-бързо, отколкото тече досъдебното производство срещу Даниел Александров сега за опита за блудство.

През 2016 г. Аврамов беше оправдан за подкупа

На следващата година влезе отново в парламента, вече като депутат от ДПС, и оттогава е народен представител без прекъсване. Втората инстанция обаче отмени оправдателната присъда и върна делото в градския съд. Междувременно парламентът изпрати всички дела срещу депутати в Специализирания наказателен съд и процесът започна отначало. До закриването на спецсъда през 2022-а нямаше развитие, въпреки че Аврамов винаги доброволно се отказваше от имунитета си. После делото пак се върна в Софийския градски съд. През март м.г. Аврамов беше осъден на 1 г. условно. От няколко месеца делото е в Апелативния съд по негова жалба. Процесът беше спрян преди месец заради имунитета му, който придоби за 8-и път като народен представител.

Преди Александров и Аврамов и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска сваляне на защитата на Кирил Петков и Лена Бориславова от ПП-ДБ, Веселин Вешев и Ангел Георгиев от “Възраждане”, Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от групата на Доган, Радостин Василев от МЕЧ и Гюнай Далоолу от “ДПС-Ново начало”. От всички само Ибрямов и Рангелов не се отказаха от имунитетите си, а депутатите гласуваха против искането на прокуратурата.

Други от От страната и света

Шофьори и ватмани с над 2000 лв. заплата, с бонусите минава 4000 лв. (Обзор)

Блокираха столицата с искане за 400 лв. увеличение от 1 април Общината: Само около 100 лв. можем да дадем,ако не помогне държавата Над 2000 лв. е основната заплата на работещите в столичния градски

Вече няма да затварят детските градини в София през лятото (Обзор)

Студенти ще карат стаж в тях, за да може персоналът да почива Детските градини в София няма да затварят за един месец през лятото, както обичайно се случва всяка година

Намериха паспорт на българин край микробуса, който падна в Дунав - мислят, че е на шофьора (Снимки)

Паспорт на 53-годишен българин с инициали Ю. Х. Б. е намерен на мястото на инцидента с товарния микробус, който падна в река Дунав в румънския окръг Мехединц

Митов: Не се месих за Боянските сараи, МВР действа адекватно и с разбиране (Обзор)

Обмислят ПОС терминали в патрулките, а ако нарушителят не плати на пътя, спират колата му от движение Полицейските служители са реагирали на два сигнала

Унгария забрани обществените прояви на ЛГБТ+ общността

Унгария прие поправка в конституцията, която позволява на правителството да забранява публични прояви на ЛГБТ+ общности, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА

>