"Оземпик" помага и при проблеми с алкохола

15.02.2025 20:31
„Оземпик“ Снимка: Twitter/@AJA_Cortes

Приемащи "Оземпик" или други лекарства от същия клас за диабет и отслабване са забелязали, че те водят и до пиене на по-малко алкохол.

В продължение на години хората, приемащи "Оземпик" или други лекарства от същия клас за диабет и отслабване, са забелязали, че лекарствата не само ограничават желанието им да ядат; при някои от тях те водят и до пиене на по-малко алкохол, съобщи БГНЕС. 

Сега първото клинично проучване - макар и сравнително малко и с ограничена продължителност - потвърди това.

Проучване на 48 души с признаци на умерена алкохолна злоупотреба установи, че при тези, които приемат ниски дози семаглутид - генеричното наименование на "Оземпик" - в продължение на девет седмици, се наблюдава значително по-голямо намаляване на количеството алкохол, което пият, както и на желанието за алкохол, в сравнение с хората, приемащи плацебо.

Резултатите са публикувани на 12 февруари в списание JAMA Psychiatry, пише Си Ен Ен.

Констатациите подчертават това, което многобройните анализи на реалната употреба на така наречените GLP-1 лекарства, както и изследванията върху животни, вече бяха подсказали: Ако резултатите се потвърдят в по-големи и продължителни проучвания, "Оземпик" и подобни лекарства, които вече са изключително популярни, биха могли да помогнат за намаляване на рисковете от прекомерна консумация на алкохол.

„Надявахме се да наблюдаваме намаляване на пиенето и желанието за алкохол", каза д-р Кристиан Хендершот, директор на клиничните изследвания в Института за наука за зависимости на USC и водещ автор на изследването.

„Това, което не очаквах, е, че размерът на ефекта изглежда доста добър в сравнение с други лекарства за лечение на разстройства, свързани с употребата на алкохол", добави той.

Разстройството, свързано с употребата на алкохол, или AUD, засяга почти 30 милиона души в Съединените щати, според Националното проучване за употребата на наркотици и здравето през 2023 г. То се характеризира с проблеми при спирането или контролирането на употребата на алкохол въпреки негативните последици от нея.

И все по-често здравните указания сочат, че консумацията на по-малко алкохол или въздържанието от него подобряват здравето; миналия месец бившият главен хирург на САЩ д-р Вивек Мурти издаде консултация, в която предупреди, че алкохолът повишава риска от поне седем вида рак, и призова за актуализиране на предупредителните етикети за здравето на алкохолните напитки.

Експертите смятат, че това дали "Оземпик" и други подобни лекарства представляват нов начин за лечение на алкохолна зависимост ще зависи от по-големи проучвания при пациенти, които са по-силно засегнати от това разстройство, и евентуално от това дали изследванията могат да доведат до по-добро разбиране на това как лекарствата действат за намаляване на пиенето.

Други от Докторе кажи

Откриха ключов протеин, защитаващ от увреждането на сърдечни и мозъчни клетки

Учени от медицинския факултет „Люис Кац" към университета Темпъл откриха нов протеин, който може да помогне за защита на сърцето и мозъка от увреждания, причинени от калциево претоварване в клетките

Д-р Данчо Пенчев: Не е потвърдено, че детето в столичната болница е с менингококова инфекция

На този етап няма потвърждение, че детето, което миналата седмица е било транспортирано от Специализираната болница за активно лечение по паразитни и инфекциозни болести „Проф

Грипният сезон в Австрия приключи

Тазгодишният грипен сезон в Австрия приключи, обяви днес Австрийският национален център по инфлуенца към Медицинския университет във Виена, предаде австрийската новинарска агенция АПА и БТА

Силви Кирилов за протеста на лекари: Надявам се до началото на лятото да направим рекапитулация

Надявам се до началото на лятото да направим рекапитулация и да се движим напред. Това каза за БТА министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос за възможностите за подписване

Детето с менингококова инфекция в София е контактувало с друго със същото заболяване

Дете с менингококова инфекция, прието в столичната детска болница, е имало контакт с приетото през март дете със същото заболяване. Това каза пред БТА д-р Благомир Здравков

>