Петър Ганев: Държавата да проверява за концентрации при производство, вместо да се предлагат тавани, които ще вдигат цените

08.02.2025 08:35 Румяна Дeнчeва

Подробен анализ на КЗК показа, че няма проблем в търговията на дребно и пазарът е конкурентен

Прави впечатление, че всеки, който има голям оборот, се набива в очите на политиците и започват кампания срещу него

- Два законопроекта, внесени в парламента, ще правят пореден опит за промяна в пазара, г-н Ганев. Единият ще ограничава надценките на 70 основни хранителни продукта, а вторият - директно цените и печалбите. Ще имат ли ефект и няма ли да имат същата съдба както всеки опит за пряка намеса на държавата на пазара?

- Аз се надявам да не стигнем до момента, в който тези закони се прилагат. Не трябва да забравяме, че при пазарната икономика цените не се определят от Народното събрание, от един или друг депутат или партия, а от логиката на пазара.

Има вдигане на темата в синхрон с това, което се готви в други страни като бойкот на пазара. Истината е, че към момента, ако гледаме нивата на инфлацията в България, голямата беше в периода 2022-2023 година. През 2024 г. започна да утихва. Ако гледаме конкретно при храните, отклонението у нас от това в ЕС започва в края на 2021 г., достига своя връх през 2022 г. Говорим за увеличение от над 25% при храните, докато в Европа беше 18%.

През 2024 г. започна нормализация, поскъпването на храните се върна на 2%, дори в някои случаи и под това ниво. Има абсолютно изравняване на това, което е у нас и в ЕС, с дребни разлики след десетичната запетая. В общия случай от 1 година нямаме свръхинфлация при храните и разминаване с това, което е в ЕС.

Този дебат сега е закъснял. Имаше свръхактивност на институциите през 2022 и 2023 г., когато се създаваха специални сайтове да се сравняват цените, когато пак се говореше да се ограничават надценки. Доскоро имаше и законов текст, който държеше надценката на хляба до 15%. Той се оказа безсмислица, поради което оперативно  не влезе в сила. Има още примери, които показват, че тук се търси политическа изгода. В момента няма драма с цените на храните.

- Никой обаче не отрича поскъпването на основни хранителни стоки. Кой храни инфлацията в този сегмент? И дали ограничаването на надценките или въвеждането на пределни цени е добро решение?

- Да, никой не отрича инфлацията при храните. Но тя е натрупана през 2022-2023 г. Нека да се върнем и по-назад за 10-годишен период. От 2015 г. общото повишение на цените е близо 40%, което не е малко. Двете групи стоки, където увеличението е най-голямо, са хранителните продукти и ресторантите. А точно те са на фокус, защото там човек вижда как парите излизат от джоба му.

Към момента ситуацията е различна. Ако сравняваме спрямо година по-рано, инфлацията е по-голяма в ресторантите, образованието, алкохолните напитки, жилищата. Има още много примери. Но когато са натрупани 40%, сега и 2% се усещат по-негативно и тежат.

- Опитът на други държави да се намесят на пазара доведе до два видими ефекта - недостиг на определени стоки и по-висока инфлация. Това неизбежни следствия ли са?

- Ако гледаме къде е най-висока инфлацията при храните в последните 10 г., тя в Унгария е над 100%, в Сърбия е 75%, в Румъния - 66%. Някои регулират пазара, други са го оставили свободен. Годишната инфлация при храните у нас е 2,6%, в Северна Македония е 6%, в Румъния близо 5%. В Хърватска е около 5%. Във всички тези държави, в които наблюдаваме репортажи за бойкот на магазините, инфлацията е по-висока, отколкото у нас. И е факт, че в държави, които прилагат тежки мерки за пазара, поскъпването е по-голямо.

 - Как определянето на оборот, над който да действат мерките, както и задължения за поддържане на количества от продукти се съвместява с конкуренцията, която действа в интерес на потребителите?

- Не се съвместява. Всички изследвания показват, че около 50% от покупките на храни се случват в малките магазини. Пазарът е много конкурентен – както между веригите, така и на тях с останалите магазини. 1/4 от заетите в търговията на дребно са в модерната търговия,  останалите 65% са в малки магазини. 

- Явно е, че предлаганите мерки за ограничения на цени ще засегнат големите търговски вериги. Така не ги ли сочи държавата косвено за виновници? И такива ли са наистина?

- Да, ще засегне основно веригите. Отново виждаме, че държавата предпочита да се занимава с няколко големи играча, както го прави при банките, при подземните богатства, телекомите, вместо да създава условия за конкурентен бизнес.

През 2022–2023 г. КЗК също бе активна и започна проверка, която наскоро приключи с подробен доклад, който показа, че проблем в търговията на дребно няма.

Анализът на комисията е много подробен, правен е ден по ден, стока по стока. Този анализ показа, че пазарът е конкурентен, а понякога търговците дори реализират загуби от продажбата на определени продукти. Има промоции, всичко е динамично и всеки предприемач гони съвкупен резултат от цялата си дейност.

Проверката не установява данни за предварително координиране на ценовото поведение между търговските вериги или обмен на стратегическа информация.

Странно е сега да се определя висок оборот, при който влизат в сила ограничителните мерки, защото това се използва за предварително посочване на виновни и победители. А в същото време много от стоките във веригите са български. Над 3,5 млрд. лв. са разходите им за 2024 г. към доставчици на български стоки.

- Каква тогава трябва да е ролята на държавата?

- Държавата трябва да се отвори максимално за конкуренцията, но и да провери дали вносът е свободен и дали има голяма концентрация в производството. Знаем, че секторът, в който се отличаваме от ЕС по цени, е млякото и млекопроизводството, където има много голяма концентрация. Ето един пример, където фокусът всъщност е в производството, а не в търговията на дребно. 

- Политически популизъм ли е опитът за намеса на пазара тогава, или нещо куца в отношенията държава - пазар? Визирам това, че подобни намеси се случват не само у нас.

- В последните години виждаме фокус към големи играчи. Всеки, който има голям оборот, се набива в очите на политиците. Видима е тази тенденция и по някои предложения в бюджета. Вижда се, че и на Балканите определени политически играчи организират бойкоти, протести, внасят закони с ограничителни мерки. Това подсказва, че може да има намеса отвъд чисто стихийно възникнали протести или кампании. Това не трябва да се пренебрегва, още повече, че е подплатено с нормативна дейност - два законопроекта, сходно звучащи.

Други от От страната и света

Боршош: Управлението на данни и дигитализацията е от стратегическо значение за развитието на туризма

Министърът на туризма се срещна с представители на SMARTOURISM.BG, с които обсъди иновативен проект с цел управление на данни в туризма в България Министърът на туризма Мирослав Боршош се срещна с

Кръводарителска акция правят на Цветница в търновския храм "Св. Николай"

По традиция на Цветница Отделението по трансфузионна хематология организира акция по кръводаряване в Неделно училище в двора на храма "Свети Николай" във Велико Търново

Шофьор изпревари небрандирана патрулка с над 190 км/ч в Сливенско

Лек автомобил изпревари небрандирана полицейска кола със 170 км/ч на междуградски път. Случаят от Сливенско завърши със солена глоба и отнемане на книжката на шофьора

Даниел Панов поиска търновски полицаи да не бъдат командировани на границата

Полицейските служители от Областната дирекция на МВР във Велико Търново да не бъдат командировани за охрана на границата предвид активния туристически сезон в старопрестолния град и големите

Изсичат изсъхнали, опасни борове на Шуменското плато, нападнати от вредител

Изсъхналите борове на територията на ПП „Шуменско плато" ще бъдат премахнати през следващите седмици. Приоритетно ще бъдат отсечени дърветата в близост до панорамния път и пътеките по които вървят

>