Половината българи са съгласни да работят без договор, намират за срамно да плащат данъци (Обзор)

05.02.2025 21:34 Цветелина Стефанова

64,38% от българите са готови да работят без трудов договор. Малко над 62% пък са склонни на социално и здравно осигуряване върху по-ниски суми от реално получаваните. За допълнително заплащане в плик са навити 71,47%.

Това обяви проф. Емилия Ченгелова, директор на Института по философия и социология към БАН, която представи проучването “Толерантност на българското население към икономиката в сянка” в социалната комисия в парламента.

Още по-притеснителното е, че анкетираните не се притеснявали, че работят в сивия сектор. Шокира ни това, че те не само споделят, ами се гордеят, че не спазват законите. Част от тях дори признаваха, че е срамно, ако кажеш, че си плащаш данъците”, обясни проф. Ченгелова.

Работодатели пък признавали, че

отчитали само 30-40% от реално направените продажби

Така имали пари за “заплати в плик”. Според нея по този начин се губят едни 300 млрд. евро.

От 2004 г. България все е на първо място в Европа по дял на сивия сектор, който се движи между 33-35%. Малко зад нас пък били Румъния и Гърция. Най-ниска била сивата икономика в САЩ - между 5 и 6%. В Германия е 10-11%.

Толерантността към сивия сектор също е много голяма. При нормално ниво от 20-30% у нас този индекс е 74,7%, а при българите до 24 г. достига 91,5%.

“Много силно намалява респектът към социалните норми. Хората не уважават законите, особено младите. При тях ситуацията е страшна.

Младите открито признават, че се гордеят, че не спазват законите

И казват - за какво ми е и ако не го спазя, какво ще последва”, даде пример проф. Ченгелова.

Липса на обезщетения за майчинство и безработица, ниски пенсии, отказ от кредитиране са трите основни риска от работата на черно, посочват анкетираните. Едва на четвърто място е страхът, че няма да получат остатъка от заплатата си в плик.

За да се ограничи работата без договор, са нужни засилени проверки на инспекторите по труда и въвеждане на по-строги санкции за работодателите. Освен това санкции трябва да има и за служителите, които са нарушители на трудовото и осигурителното законодателство. Трябва да има и повече информационни кампании, казват експертите.

Сред препоръките за овладяване на икономиката в сянка са и преобръщане на сега действащата парадигма, според която да бъдеш част от нея, е по-изгодно, отколкото да си коректен.

Други от От страната и света

Бащата на Сияна обяви кои са виновните за смъртта на детето му

Бащата на 12-годишната Сияна Николай Попов обяви във фейсбук публикация собствениците на фирмата на товарния автомобил, убил дъщеря му. Момичето загина в жестока катастрофа с тир на пътя Радомирци -

INSA OIL връчиха стипендии на студенти от Техническия университет - филиал Пловдив

Българската петролна компания INSA OIL връчи две стипендии на студенти-магистри от Технически университет-София, Филиал Пловдив. Мехмед Медев-студент в специалност „Индустриално инженерство" и Христо

Фандъкова: С новите пари от ПВУ ще строим метролиниите през „Подуяне" и през „Слатина"

Допълнителни над 149 млн. лева за строителството на софийското метро осигурява екипът на вицепремиера Томислав Дончев с промяна в Националния план за възстановяване и устойчивост

Кристин Лагард: ЕЦБ не се ангажира с предварителна траектория на паричната си политика

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард не се ангажира с предварително определена траектория на паричната политика на ЕЦБ. Решенията за лихвените проценти ще бъдат взимани

Кристалина Георгиева: Очакваме значителни понижения в прогнозите за икономическия растеж

Нарастващото търговско напрежение и радикалните промени в световната търговска система ще доведат до понижаване на икономическите прогнози на Международния валутен фонд (МВФ)