Държавата дължи 500 млн. лв. на общини и 1,3 млрд. за пътища

05.02.2025 22:30 Деляна Къркеланова
Един от големите проблеми са задълженията, натрупани към 31 декември 2024 година, като най-сложна е ситуацията в Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ)

Регионалният министър Иван Иванов притеснен, че ведомството му може да се окаже касиер, който плаща стари вересии

Първи сметки колко дължи държавата за различни проекти излязоха в сряда по време на заседание на регионалната комисия. А днес в парламента финансовата министърка Теменужка Петкова се очаква да обяви цялата сума.

1,3 млрд. лв. трябва да се платят тази година за пътища и 500 млн. лв. на общини, посочи пред депутатите от комисията регионалният министър Иван Иванов.

Един от големите проблеми са задълженията, натрупани към 31 декември 2024 година,

като най-сложна е ситуацията в Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ). ДНСК и Агенцията по геодезия и кадастър не са докладвали текущи задължения”, уточни Иванов.

Фактурираните задължения на пътната агенция са за над 314 милиона лева. Сертификатите, които не са одобрени, не са фактурирани и не са пуснати все още за плащане, са над 549 милиона лева. Тези пари трябва да бъдат одобрени, защото става дума за реално извършени дейности по обекти, които по договор са възложени от пътната агенция. Освен това са дължими и суми за индексации по действащи строителни договори в размер на близо 467 милиона лева.

По данни на пътната агенция има и още 150 милиона лева по споразумения за разсрочване на разходи от 2021 година, като в сумата са и лихвите.

По отношение на общинските проекти министърът обясни, че са разписани 1916 споразумения, или 77% от общия им брой.

Досега 400 млн. лева са платени на общините

от Министерството на финансите. Отделно има подадени заявления, които не са разплатени поради изтичането на бюджета за 2024-а в размер на 500 млн. лева, каза още министърът.

Председателят на комисията Николай Нанков от ГЕРБ обобщи, че задълженията възлизат на над 1,8 млрд. лева, като в сумата се включват и въпросните 500 млн. задължения към общините.

Иванов припомни, че реално от 1 януари тази година програмата с инвестиционните проекти на общините не може да се изпълнява, защото не е приет нов бюджет. Но желанието и предложението на ведомството му е тази програма да бъде изпълнена в обема, в който е записана. Тоест да няма обекти, които да останат извън обхвата ѝ, включително и тези общини, които нямат подписани споразумения. За да бъдат изпълнени всички проекти обаче, ще са нужни 7 млрд. лв. Имаме амбицията да бъдат разплатени в 3-годишен период, обясни Иванов.

По думите му немалка част от общините имали проблеми от друго естество - с тях е било коментирано, че могат да револвират средствата, които очакват от държавата, и това е довело до дисбаланси, надвишили са лимитите си. Била е подадена грешна информация и са били подведени.

“Опасението, което изпитвам като председател на комисията, е, че голяма част от визията и приоритети, които имате за тази година, няма да могат да бъдат реализирани, тъй като ще сте принуден да отделите значителна част от бюджета на ведомството в разплащане на вече извършени дейности, които явно не са изплатени през 2024 г.”, обърна се Нанков към министъра.

А той от своя страна обясни, че МРРБ може да се окаже в ролята на касиер и да плаща стари вересии.

Освен финансовото състояние, в което се намира министерството, Иванов запозна депутатите в комисията и с политическия му кабинет.

Той очерта и основните им приоритети, а именно инвестиционната програма за общините,

завършването на започнатите лотове на магистрала “Хемус”,

стартиране на работата по аутобана между Велико Търново и Русе, довършване на разширението на пътя Ботевград – Видин и рехабилитацията на пътната мрежа в страната.

“Основното място ще бъде отделено и на ВиК сектора, защото той е един от най-проблемните и най-чувствителните”, допълни Иванов. Но допълнителни пари от министерството за сектора няма да има, а рехабилитацията на мрежата ще трябва да се осъществява от общинските проекти.

Други от От страната и света

Шофьори и ватмани с над 2000 лв. заплата, с бонусите минава 4000 лв. (Обзор)

Блокираха столицата с искане за 400 лв. увеличение от 1 април Общината: Само около 100 лв. можем да дадем,ако не помогне държавата Над 2000 лв. е основната заплата на работещите в столичния градски

Вече няма да затварят детските градини в София през лятото (Обзор)

Студенти ще карат стаж в тях, за да може персоналът да почива Детските градини в София няма да затварят за един месец през лятото, както обичайно се случва всяка година

Намериха паспорт на българин край микробуса, който падна в Дунав - мислят, че е на шофьора (Снимки)

Паспорт на 53-годишен българин с инициали Ю. Х. Б. е намерен на мястото на инцидента с товарния микробус, който падна в река Дунав в румънския окръг Мехединц

Митов: Не се месих за Боянските сараи, МВР действа адекватно и с разбиране (Обзор)

Обмислят ПОС терминали в патрулките, а ако нарушителят не плати на пътя, спират колата му от движение Полицейските служители са реагирали на два сигнала

Унгария забрани обществените прояви на ЛГБТ+ общността

Унгария прие поправка в конституцията, която позволява на правителството да забранява публични прояви на ЛГБТ+ общности, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА

>