Българите в чужбина с поне 4-ма “свои” депутати

04.02.2025 07:59 Весела Бачева

От 1 януари вече действа изборен район извън страната - при нови избори трябва отделна листа. Но колко дълга, ще се реши най-рано в края на март с промени в кодекса

Колко депутати ще избират гласувалите в район “Чужбина”? От кои листи тук ще се вземат мандати, за да имат “свои” избраници българите навън? Те

ще вземат ли командировъчни, за да ходят на срещи с избирателите си по чуждите държави

- както останалите депутати получават средства тук?

Все въпроси без отговор, въпреки че район “Чужбина” най-накрая е факт. Той бе образуван с последните промени в Изборния кодекс в 48-ото НС, но на среднощното си заседание тогава парламентът реши да влезе в сила от 2025 г. И после така и не разписа методика в закона.

Този и още въпроси по организацията на изборите бяха обсъдени в понеделник на кръгла маса на тема “Изборните правила на поправителен: възможните промени и техният ефект”, организирана от Института за развитие на публичната среда. Участваха изборни експерти, неправителствени организации, представители на ГРАО, на обществения съвет към ЦИК и политици от ГЕРБ, ПП-ДБ, “Възраждане”, БСП и ДПС-ДПС. На 8 януари скоростно на първо четене минаха 5 проекта за промени в кодекса, но някои от мерките в тях си противоречат. Затова председателката на правната комисия Анна Александрова от ГЕРБ е предложила работна група да обобщи промените и да ги обедини в общ доклад. Така второто четене може да е към края на март.

Най-належащ изглежда въпросът за район “Чужбина”, тъй като според Изборния кодекс той функционира от 1 януари. Т.е. на следващите избори, когато и да са те, трябва да заработи.

Ако се използва методиката за разпределяне на мандатите между районите в страната (според броя избиратели), то трябва

да му се полагат 22 мандата

Най-големият в момента е столичният 23-и МИР, който излъчва 19 депутати. Но и да са по-малко за район “Чужбина” (към което вероятно ще се върви), пак трябва да се преразпределят мандати от сегашните 31 МИР в страната. Първо трябва да се реши дали остава правилото, че всеки излъчва по минимум 4-ма депутати. Данните от преброяването през 2021 г. бяха използвани, за да се преизчисли тежестта на районите. Тогава се оказа, че Видин и Смолян са с население колкото за трима депутати, но за да не се намали квотата им, 25-и в София и този Пловдив-област получиха по един депутат по-малко.

Друг вариант е “Чужбина” да се приравни към маломерните райони и да има твърдо четири мандата. Още два варианта представи Стефан Манов от обществения съвет към ЦИК - да са 14 или пък 7-8.

Решението следва да вземе парламентът, методиката за разпределянето на мандатите е описана в преходните и заключителните разпоредби на Изборния кодекс. Възможно е обаче депутатите да оставят тази задача на ЦИК.

По света правата на хората, които живеят извън родината си, са уредени по различни начини. Например гражданите на Великобритания и САЩ имат право да гласуват по пощата, без значение къде се намират, и вотът им постъпва по постоянния им адрес. Район “Чужбина” е характерен по-скоро за бившите колонизатори като Франция и Португалия. По конституция португалците навън излъчват 2-ма депутати, един за избирателите Европа, а другия - за останалите.

За да има район извън страната, трябва да имаме избирателно тяло - т.е. да знаем кои избиратели живеят в чужбина и да ги ограничим да гласуват само за кандидатите, издигнати в този район. В момента всеки български гражданин може да гласува в чужбина, коментира бившият шеф на ЦИК Александър Андреев. Така че е проблем това, че

държавата не знае точния брой на хората навън

Отворени са и въпросите как ще се организира вотът зад граница, как ще се води там агитация, как ЦИК ще контролира финансирането на кампании и подаването на жалби. А също и кой може да е кандидат, кой континент по колко депутати ще праща.

В хода на дискусията за промените в кодекса участниците се обединиха за идеята

бюлетините да постъпват в преброителни центрове,

а не вотът да се отчита в секциите. Това е заложено в 3 от проектите - на “Демократична България”, БСП и ИТН. Такава идея, както и за сканиращи броящи машини, отдавна лансират и сегашните представители на “ДПС - Ново начало”. Да се купят машини за броене, залага и ПП.

Ваня Нушева - програмен директор на “Прозрачност без граници”, припомни за експеримента в община Бобошево от 2011 г., когато бюлетините от 11 секции се броиха публично в читалището. “Силно дисциплиниращ ефект върху работата на секционните комисии. Те знаеха, че вечерта резултатът от тяхната работа ще стане видим пред очите на всички. Двата други големи позитива - премахване на възможността за технически грешки, защото не са обучени членовете на СИК, и на възможността за манипулации при броенето”, обобщи тя експеримента.

Експертите се разделиха за активна регистрация - гласуват само тези, които са избирали и на предишните избори, а другите да подават предварително заявление, че ще участват. Можело хората да се объркат и някои да не упражнят правото си на глас.

Първият и най-сериозен проблем е с качеството на членовете на СИК като представители на парламентарните формации, посочи шефката на НС Наталия Киселова. Често партиите си подменят хората, да се повишат изискванията, предлага тя. Проблем са и “мъртвите души” в избирателните списъци.

“Технологията е последица. Тя не може да реши основния проблем - че българските граждани не искат да участват в изборите, просто не ходят”, коментира Киселова идеята да се купуват скенери. И предупреди, че нови промени в Изборния кодекс може да доведат до допълнителен отлив на избиратели.

Други от От страната и света

Бус влезе в насрещното край Български извор и блъсна полуремарке

Бус се е завъртял на пътя София – Варна в местността Сеновала в района на село Български извор, навлязъл е в насрещното и се е ударил в полуремарке, теглено от влекач

ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ почетоха жертвите на атентата в храма "Света Неделя"

С две декларации ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ почетоха паметта на жертвите на кървавия атентат в църквата "Света Неделя" в столицата, от който днес се навършват 100 години

Хванаха крадци, задигнали 13 бона от жител на Криводол

След едноседмично разследване полицаи от РУ във Враца разкриха авторите на кражба на 13 000 лева от частен дом в Криводол. Парите били съхранявани от собственика в метална каса в лятната кухня на

С открит урок за Търновската конституция отбелязаха 146 години от приемането й

146 години се навършват от приемането на първия основен закон на България – Търновската конституция. До ден днешен музей „Възраждане и Учредително събрание" във Велико Търново носи духа на

След полицейско преследване шофьор заряза колата си в нива и изчезна

37-годишен неправоспособен водач осуетил полицейска проверка, изоставил си автомобила, побягнал и се укрил, съобщиха от ОД МВР Шумен. Около 16:45 часа вчера на ул