Българинът живее с 5 г. по-малко от европееца, достига средно 75,8 години, и то в лошо здраве (Графики)

31.01.2025 11:56 Александър Трайков

Българките оцеляват повече – около 78,1 г. срещу 72,7 г. при мъжете, но 5 години по-дълго са във влошено състояние

Българите живеят с 5 години по-малко от средния европеец и често завършват живота си в лошо здраве – това е тъжната реалност, очертана в нов доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Европейската комисия.

Средната продължителност на живота у нас е 75,8 години, а за Европейския съюз е 81 години.

Българките оцеляват повече време  –  около 78,1 години срещу 72,7 години при мъжете, но прекарват средно 5 години повече във влошено общо състояние.

Докато в Испания, Италия и Швеция хората се радват на  продължителност на живота от над 83 години, у нас тя е с цели осем години по-малко.

Само Латвия ни прави компания в дъното на европейската класация (75,9)

Мащабният анализ “Здравето отблизо” (Health at a Glance) предлага задълбочен преглед на здравословното състояние и здравните системи в 27 държави-членки на ЕС, както и в още няколко европейски страни.

Основната тема тази година е здравословното дълголетие – до колко години хората успяват да останат в крепко здраве по време на старостта. Включени са ключови показатели като очаквана продължителност на живот, дял на хроничните заболявания, рискове за здравето, достъп до здравни услуги и ефективността на системите за профилактика.

Една от основните причини за лошото качество на живота на българите над 65-годишна възраст са сърдечносъдовите заболявания.

Докато в страни като Франция и Люксембург смъртността от тях е една от най-ниските в ЕС, у нас тя е 4 до 7 пъти по-висока.

В цяла Европа фаталният край от инфаркти и инсулти е намалял с 20% за десетилетие, но България е единствената страна, където този спад липсва

Това означава, че все още умираме масово от болести, които могат да бъдат предотвратени. 

Огромна част от тях биха били избегнати, ако има по-добра профилактика и достъп до качествено здравеопазване.

В най-развитите здравни системи като тези в Норвегия, Швеция и Люксембург предотвратимата смъртност е под 120 случая на 100 000 души.

В България този показател надхвърля 400 на 100 000 – повече от два пъти средното за ЕС. Това означава, че

десетки хиляди българи умират преждевременно от болести, които могат да бъдат лекувани, ако се открият навреме

Интересно е да се отбележи, че от 2011 г. насам се наблюдава значително намаляване на нивата на смъртност от рак в ЕС (12%) във всички страни членки с изключение на Кипър (10% увеличение) и България (където те остават непроменени). Особено голям спад на смъртността през този период се наблюдава при мъжете (16% намаление в сравнение с 8,5% при жените). 

Само 22% от хората над 65 г. у нас се движат достатъчно, а 18% от хората над 65 г. са със затлъстяване,

показва още докладът.

Физическата активност играе ключова роля в превенцията на болести като инфаркти, диабет и дори деменция. Според последните научни изследвания близо 45% от случаите на деменция могат да бъдат избегнати, ако хората водят по-здравословен начин на живот. Но в България тази култура липсва – твърде много хора не спортуват, хранят се зле и не обръщат внимание на здравословните сигнали, докато не стане късно.

Лошото хранене и обездвижването са сред водещите проблеми и при по-младите поколения. Близо 20% от 15-годишните в ЕС са с наднормено тегло или затлъстяване, а в страни като Малта, Гърция и Румъния процентът надхвърля 25%. В България тенденцията е също тревожна. Една от основните причини е липсата на култура за здравословно хранене, както и прекомерното време, което децата прекарват пред екраните.

Мръсният въздух в България също убива хиляди всяка година

В ЕС над 253 000 души умират преждевременно заради излагане на фини прахови частици (PM2.5), а най-високата смъртност е именно в Централна и Източна Европа, включително България. Европейският съюз си е поставил за цел да намали с 55% преждевременните смъртни случаи, свързани със замърсяването на въздуха, до 2030 г. Въпросът е дали България ще успее да направи реформи, за да не остане сред страните с най-лоши показатели. 

 Рисковите фактори, свързани с начина на живот, като

употребата на тютюн, вредната консумация на алкохол, лошото хранене, липсата на физическа активност и затлъстяването

представляват значителен дял от общата тежест на заболеваемостта и смъртността в страните от ЕС.

През 2021 г. приблизително 1,1 млн., или почти 21% от всички смъртни случаи, се дължат на тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и затлъстяване. През 2022 г.

18% от възрастните европейци са пушили всеки ден

Процентът на хората, които посягат към цигарата ежедневно, варира значително, като най-висок е в България, Гърция, Унгария и Франция (над 25%), а най-нисък в Дания, Финландия и Швеция (под 12%).

Мъжете пушат повече от жените във всички страни членки с изключение на Швеция, Финландия, Норвегия и Исландия, където разликите между половете са незначителни.

Антимикробната резистентност (АМР) също е сериозна обществена заплаха. В ЕС антибиотично резистентните инфекции водят до около 35 хил. смъртни случая всяка година, а преките разходи за лечението им са 6,6 млрд. евро.

През 2022 - 2023 г. 32% от изследваните бактериални изолати са били имунизирани към ключови антибиотици, като този процент надхвърля 50 в Румъния, Гърция, Кипър и България. Потреблението на антибиотици в общността - ключов фактор за АМР - варира почти четири пъти в различните държави от ЕС, което подчертава необходимостта от подобрения в начините, по които се предписват и използват тези препарати.

Ваксинацията продължава да е от решаващо значение за защитата на населението, особено на възрастните хора, от инфекциозни заболявания.

Един от вирусите, които заплашват здравето в напреднала възраст, е човешкият папиломен вирус (HPV).

Ваксинацията е ключът към превенцията, като се смята, че тя предотвратява до 89% от всички случаи на рак на маточната шийка сред нежния пол.

Почти всички страни от ЕС, както и Норвегия и Исландия предлагат ваксинация срещу HPV на момичета и момчета в тийнейджърска възраст.

Последната страна, която не ваксинира младите мъже, е България,

но има планове това да започне през 2025 г. Броят на препоръчаните дози в схемата може да варира. Някои държави осигуряват ваксинация в училищата, а други в здравните заведения.

През 2023 г. средно 64% от момичетата в ЕС са получили всички препоръчани дози срещу HPV до 15-годишна възраст, като този процент варира от 91 в Португалия до 7 на сто в България.

Докладът Health at Glance за 2024 г. на ОИСР подчертава, че е наложително да се предприемат ефективни политически действия за насърчаване на доброто здраве в напреднала възраст, като се даде приоритет на превенцията на заболяванията, включително чрез ваксинация и подкрепа на психичното здраве във всички възрасти.
Цената на бездействието както по отношение на намалените години живот, така и на икономическата тежест е твърде висока, за да бъде понесена.

Други от Докторе кажи

Български учен сред авторите на откритие, което предпазва младите от рак

Инфекция с токсичен щам на Ешерихия коли в детството без симптоми, оставя дълбоки следи в ДНК и може да предизвика рак на дебелото черво Ново откритие обръща представите ни за рака и показва защо все

Русе на първо място в страната по онкоболни

Тревожна тенденция - русенска област е на първо място в страната по заболели от рак, предаде Нова тв.  Данните са на Националния център по обществено здраве и показват статистика за периода от 2010

Тютюн, алкохол и липса на движение – триото, което съсипва здравето ни преди 40

Учените са установили, че последиците от употребата на алкохол, тютюнопушенето и недостатъчните физически упражнения се проявяват на 36-годишна възраст, съобщи  Mirror

Учени: Не влизайте с обувки вкъщи, всеки четвърти внася коварната ешерихия коли

96% от изследваните подметки били положителни на колиформни организми Заплаха са и тежките метали, вредните химикали и алергените По-възрастните хора в България имат едно неизменно правило – не се

Търсят се 2000 доброволци, за да се определи геномът на българина

Търсят се 2000 доброволци, които да участват във втората фаза на проекта „Генома на България". Този етап на изследването ще продължи още три години, а резултати от първия се очакват в края на