Изчезнаха дългодействащи обезболяващи лепенки за онкоболни от аптеките

28.01.2025 17:30

За липса на дългодействащите обезболяващи в аптечната мрежа сигнализираха лекари от столични болници, в които се лекуват онкоболни. От специализираната онкоболница в квартал "Дървеница" обясниха, че за домашна терапия към момента се изписва само един вид болкоуспокоителни, под формата на таблетки.

От университетската болница "Света Екатерина" твърдят, че дори в болничните аптеки се намират само някои видове обезболяващи и те не са в големи количества.

У нас към момента не могат да се намерят дългодействащи обезболяващи за онкоболни пациенти, нито в аптечната мрежа, нито в болничните аптеки, обясни д-р Александър Герасимов от клиниката по медицинска онкология в болница "Света Екатерина".

За единия вид обезболяващи - пластири, е получен сигнал и чрез приложението "Намери своето лекарство", разработено от Асоциацията на търговците на едро с лекарства и Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.

Проверката през Агенцията по лекарствата показва, че има временно преустановен внос по производствени причини. Очаква се възстановяване на доставките в края на февруари, обясни Боряна Маринкова, която приема и проверява сигналите.

Другият вид пластири също би трябвало да бъдат с възстановен внос в края на февруари. В една от разновидностите е посочен като срок краят на април. Ако хората не могат да намерят предписаното им обезболяващо в обикновена аптека, вариант е да се обърнат към болнична аптека, стига и там да има налични количества, обясни д-р Герасимов.

Към момента в столичната специализирана онкоболница в квартал "Дървеница" разполагат с всички видове опиати, които се прилагат чрез инжекция или система. Като вариант за домашно обезболяване посочват ампулите с морфин на български производител, но за поставянето им е нужна медицинска сестра, пише БНР.

Терапията с обезболяващи се предписва на онкоболни за максимален период от един месец, след което пациентът трябва да мине отново през консултация с лекаря си, за да бъде подновена рецептата или да се коригират дозите според ефекта на медикаментите.

В момента най-често хората не могат да намерят медикаменти за дебелото черво, за сърцето и за психични проблеми.

Други от Докторе кажи

"Въртят" ме ставите сутрин. Това е ревматоиден артрит – ето как да го потискаме

Събуждали ли сте се сутрин от болка в пръстите на ръцете, китките, глезените? И нещо като с шило върти в тях. Това е артрит, казва доктор Марияна Желязкова, ревматолог в ДКЦ II в Пловдив

Мъж с тотално разкъсване на панкреаса спасиха в наша болница

Постъпва след травма, нанесена от вратата на автобус, която го ударила в горната част на корема Мъж с рядка изолирана травма, заради която настъпва напълно прекъсване на панкреаса

Смъртни случаи и хиляди хоспитализирани заради месоядна бактерия в САЩ

Заради месоядна бактерия САЩ са в разгара на необичайно интензивен и тежък грипен сезон, като в някои моменти броят на хоспитализираните надхвърля нивата, наблюдавани при COVID-19

В ИСУЛ спасиха мъж с тежка травма от врата на автобус

Мъж с рядка изолирана травма, заради която настъпва напълно прекъсване на тялото на панкреаса, беше спасен от спешните екипи на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ"

Слушането на музика помага да се намали болката след нараняване

Слушането на музика помага да се намали болката, която пациентите изпитват след нараняване. Това сочи проучване, публикувано миналата седмица. Благодарение на него експертите стигат до заключението