23 г. затвор за мъж, убил новия приятел на бившата си

28.01.2025 16:49 Тони Маскръчка

23 г. ще лежи в затвора 49-годишният Борислав Атанасов  от петричкото с. Самуилово. Присъдата е на Окръжния съд в Благоевград. Мъжът е признат за виновен, че около 23:10 часа на 31 октомври 2016 г. в село Коларово, пред входната врата на къща, предумишлено - като действал по предварително взето и обмислено решение, съставил план за начина на извършване на деянието, като си изработил предварително алиби, снабдил се със средство за убийството – самоделно огнестрелно оръжие тип нарезна карабина, боеприпаси за нея с калибър 7,62 мм., одеяло, проучил е мястото около къщата, за да си избере удобна позиция на около 75 м. срещу дома му, където се скрил в тъмната част на денонощието, като заел позиция да изчака прибирането на Георги Рачев от с. Коларово и го умъртвил, като произвел изстрел с неустановено огнестрелно оръжие. За това престъпление Благоевградският окръжен съд е осъдил подсъдимия да изтърпи наказание „лишаване от свобода" за срок от 20 години.

Атанасов е признат за виновен и, че за времето от 27.03.2016 г. до 27.08.2016 г. в село Коларово, в условията на продължавано престъпление, се заканил с убийство на бившата си жена А. К.  К. от с. Коларово. За това престъпление съдът е осъдил подсъдимия да изтърпи наказание „лишаване от свобода" за срок от 4 /четири години/.

На основание чл.23, ал.1 от НК, съдът е  наложил на подсъдимия да изтърпи едно общо най-тежко наказание, измежду наложените му две, а именно-„лишаване от свобода" за срок от 20 /двадесет/ години

На основание чл.24, ал.1 във вр. с чл.39, ал.2 от НК размера на така определеното общо най-тежко наказание двадесет години „лишаване от свобода" е увеличено с три години „лишаване от свобода" при първоначален „строг" режим на изтърпяване на наказанието.

Подсъдимият е осъден да заплати на В. К. Р. от с. Коларово , сумата от 100 000 /сто хиляди/ лева, представляваща обезщетение за причинените неимуществени вреди от деянието по чл.116, ал.1 т.9 във вр. с чл.115 от НК, ведно със законната лихва, считано от 31.10.2016 год. до окончателно изплащане на сумата.

Подсъдимият е осъден да заплати на наследниците на починалата гражданска ищца сумата от 70 000 /седемдесет хиляди/, представляваща обезщетение за причинените неимуществени вреди от деянието по чл.116, ал.1 т.9 във вр. с чл.115 от НК, ведно със законната лихва, считано от 31.10.2016 год. до окончателно изплащане на сумата.

Подсъдимият ще трябва да заплати и съдебните разноски по делото.

Присъдата на Благоевградския окръжен съд  може да се обжалва или протестира в 15-дневен срок пред Софийски апелативен съд.

Други от От страната и света

Мъж загина при пожар в дома си в село Нова надежда

Мъж почина при пожар в хасковското село Нова надежда, съобщиха от полицията. Сигнал за пламъците в къща е получен на спешния телефон в 14,25 часа вчера

Пеевски: Ако този бюджет бъде приет, правителството ще падне скоро

Ако този бюджет бъде приет, правителството ще падне много скоро. Това е безсилие, орязвяне на всичко, никакви пари в държавата. Това е краят, един бавен, мъчителен край на кабинета "Желязков/Борисов"

И снегът не спря бясното шофиране в Търновско, заснеха 17 клипа за висока скорост

17 видеоклипа за превишена скорост са заснели полицаите в рамките на специализирана полицейска операция за противодействие на конвенционалната престъпност, проведена във вторник в Свищов

Станислав Балабанов: Бюджет 2025 е антидот за отровната финансова политика на Асен Василев

Бюджетът за 2025 г., който ще бъде внесен и ще отговаря на всички необходими критерии България да продължи по пътя си към Еврозоната е като антидот за отровната финансова политика на Асен Василев

Затварят пътя Слънчев бряг-Обзор

Затваря се за движение на всички МПС път I-9 Бургас- Варна, в участъка "Обзор-Слънчев бряг", съобщиха от Областното пътно управление. Причината - силен снеговалеж, навявания и ниска видимост