Над 409 000 годишни винетки изтичат през февруари

28.01.2025 11:16
е-винетки СНИМКА: Архив

През февруари изтича валидността на 409 380 годишни винетки. Всеки шофьор може да провери докога е валидна винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата на БГ ТОЛ от бутон "Проверка на винетка". След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция "Пътна инфраструктура" или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е "активен", "с изтекъл срок" или "неизползван" в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност, информират от пътната агенция.

Призоваваме шофьорите да бъдат внимателни и да купуват необходимата им е-винетка от интернет страницата на Националното тол управление – www.bgtoll.bg, мобилното приложение или партньорската мрежа на определената цена без никакви допълнителни такси. Годишната винетка струва 87 лв., тримесечната – 48 лв., месечната – 27 лв., седмичната - 13 лв., а уикенд – 9 лв.

Освен от сайта на Национално тол управление  или мобилното приложение, винетка може да се купи и от останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване – с карта. Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страната. Терминалите за самотаксуване са 464. Електронни винетки може да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция "Пътна инфраструктура".

При купуването на е-винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.

Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква "О". В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат, уточняват от АПИ.

Други от От страната и света

22 храни с таван от 30% на надценката за година (Обзор)

Слагат лимита в закон - ако се приеме, цените им ще паднат с поне 20%, прогнозира министър Георги Тахов 22 храни ще бъдат с фиксирана надценка, която не може да надхвърля 30% при продажбата им в

С джаджа за 67 лева върху номера камиони си спестяват пътни такси

250 тира засечени с такова нарушение само за седмица Джаджа, която струва 67 лева, се монтира на номерата на камиони и така те си спестяват плащането на пътни такси

Болка, за която няма лек! Стотици в Кочани са "живите мъртви", загубили своето всичко - деца, съпрузи, майки (Обзор)

Шестима от група ДНК, която свиреше във фаталната вечер, са сред жертвите - вокалистът загинал, докато спасявал хора от пламъците Неописуема скръб заля като вълна Северна Македония

Инфлацията е на ръба за влизане в еврозоната, но покрива критериите (Обзор)

Ресторантите поскъпват с 9,6% за последната година, а цигарите – с 8,9% Годишната инфлация в България, която от края на миналата година тръгна отново нагоре, през февруари вече е 4% при 3

Новият стар кмет на “Оборище” Георги Кузмов спечели от раз, активността бе ниска - 18,86% (Обзор)

По същия начин ще се върнат и кметовете на "Слатина" и "Искър", убеден е Васил Терзиев Георги Кузмов ще е отново кмет на столичния район “Оборище”. Кандидатът на коалиция “Продължаваме промяната” -

>