Болата - плаж без джипове и палатки по дюните или изчезващо убежище на дивата природа?

26.01.2025 03:00 Надежда Алексиева
Красивият залив на 13 км от Каварна
Кметът на Българево Георги Янев показва какви са последиците от поредната буря.

Ако не се предприеме спешно брегоукрепване, морето ще унищожи приказната местност, включена в "Най-красивите заливи в света"

Всеки, който през лятото е бил на едно от най-красивите кътчета по нашето Черноморие - залива Болата, сигурно се е чудил как такова приказно място е пред разпад.

Полуразрушени тетраподи, нацепени стени и пътни настилки, стърчащи железа

и чувство за изоставеност. Зад грозното лице на иначе уникалната природна забележителност се крие опасност от изчезване на плажа.

Ако не се ремонтират спешно брегоукрепителните съоръжения, един ден морето ще си прибере Болата и от нея ще останат само хубавите спомени и снимки.

За опасността от години алармират както кметът на Каварна Елена Балтаджиева и на близкото село Българево Георги Янев, така и природозащитници. 

Преди седмица стана ясно, че плаж Болата е включен в забраната, според която морски плажове в защитена територия да не може да бъдат отдавани под наем или на концесия.

Това означава край на всички опити за концесия и комерсиално ползване на този уникален плаж, коментира за "24 часа" Стелиан Томов, председател на сдружение "За туризма на Калиакра".

Предстои областният управител да направи разчет на размера на финансиране, който да стане част от бюджета за годината - ако това не се случи, вероятно ще сме свидетели на познати гледки на паркирани автомобили по дюните, дрифтене по плажа и безразборно изхвърляне на отпадъци. 

През лятото Болата се превръща в хаотичен паркинг, палатки, кемпери и какво ли още не от човешкото безразсъдство.

Огромните вълни, които опустошават буните, бяха снимани от фоторепортера на "24 часа" Орлин Цанев. Това не е първата, няма да е и последната буря.

Болата е малък, но поразително красив залив

в близост до нос Калиакра и на 13 км от Каварна и е част от клуба "Най-красивите заливи в света". До него се стига по криволичещ асфалтиран път след Българево. За да се насладите на прекрасния изглед към цялата клисура и носа, трябва да изкачите стръмна пътека на север до върха на скалната стена.

Представлява тясна клисура, врязана в брега до бивша военна зона, през която преминава малка река. На мястото, където тя се влива в морето, се образува устие на лагуна. Тук е единственият пясъчен плаж в района на Калиакра.

От двете страни има скални масиви с издълбани в тях пещери. На Болата

може да се видят земеродни рибарчета, воден бик, чапли, гмурци и потапници

Оттук минава Виа Понтика - един от основните пътища за миграция на прелетните птици. В пещерите на Болата са открити останки от антично селище и свидетелства за живот от 400 г. пр.Хр., както и малтийски кръст - свидетелство за търговията на Второто българско царство с Венеция и Генуа.

Морето ще унищожи приказния залив, ако не се вземат спешни мерки - проблемът е от години, буните се рушат. Кметът на Българево и специалисти смятат, че трябва незабавен ремонт на силно повредените брегозащитни буни, които пазят уникалния залив от морските стихии.  

Буните са единствената преграда пред бурното зимно море, което без тях може да отнесе плажната ивица, да навлезе в местното блато и да залее вододайната зона с помпената станция. Част от тях вече са отнесени от водата.

Това ще лиши от питейна вода над 1500 постоянно живеещи в района на Българево, Свети Никола и близкото вилно селище.

През 2020 г. е имало идея буните да се обявят за критична инфраструктура и спешно да се рехабилитират по реда на Закона за защита при бедствия.

"Милиони левове се дадоха за избори в последните 3 години, а за важните неща - няма пари", ядосва се кметът на Българево Георги Янев. И казва, че държавата е абдикирала от Северното Черноморие.

Болата е оставена на произвола на съдбата в последните 15 г. Прехвърлят ме от МОСВ към МРРБ, оттам - към областния, и така се въртим в омагьосан кръг от години", разказва Янев, който е пети мандат на кметския стол.

"Подаваме сигнали, пишем писма, нямаме никакъв отговор. Искаме плажът да има статут, да се ползва регламентирано и с правила. Да се изгради паркинг, да има спасителна служба. Същите постъпки прави и кметът на общината Елена Балтаджиева", допълва Янев. 

В момента е забранен достъпът на автомобили, но това не спира летовниците да паркират където намерят. По думите на кмета местността е защитена заради два вида корморан и тюлена монах, който не съществува от 40 г. Заради това се спира развитието на целия регион.

Кметът е огорчен, че предизборно идват кандидати, снимат се, обещават и после всичко забравят

Тук поминъкът е рибарство, селски туризъм и земеделие. Постоянно живеят 800 души, като през лятото стигат до 1110. През лятото на 2022 г. заливът Болата е изваден от границите на резерват "Калиакра" и е прехвърлен към защитената местност Степите.

Според кмета на Българево по-добрият вариант е занапред заливът да се стопанисва от Каварна. Най-големият проблем е с паркирането. Има идея за паркинг върху общински терен в Българево, като оттам на всеки час може да има транспорт до залива.

Местните рибари също искат да имат достъп до Болата,

откъдето единствено могат да влязат с лодките си в морето. Това обаче сега е забранено. Освен това бетонното брегоукрепително съоръжение там е затлачено с наноси и вече не може да се използва като пристан за рибарските лодки.

Междувременно морето не чака и всяка вълна приближава Болата към екологична катастрофа. Докато правителствата се сменят и институциите си прехвърлят топката, плажът, който уж е защитена местност, остава без контрол, а природата продължава да плаща цената.

Въпросът е кой ще се събуди първи - морето, което ще залее Болата, или държавата, която трябва да я спаси. Това се питат загрижените за едно от най-красивите кътчета в България.

Други от От страната и света

Икономист: За отлагането на доклада за еврозоната има и разумни аргументи, но може и да е двойна игра

За пръв път може да се говори, че изпълняваме критериите за членство в еврозоната, досега не е имало отлагане. Това каза пред БНР Георги Ганев, икономист

Ивайло Мирчев: Вотът на недоверие се равнява на ядрена опция

Вотът на недоверие се равнява на ядрена опция - последният инструмент, след като всички останали се изчерпят. Въпреки това ние сме готови да го използваме

Млад работник загина, паднал от скеле на сграда в Плевен

18-годишен работник е починал след падане от скеле на новострояща се жилищна сграда в Плевен. От МВР потвърдиха за инцидента, който е станал около 18:00 часа

Сграда от 19 век в Париж може да се срути след избухнал тази нощ пожар (Видео, снимки)

Пожар е избухнал в кметството на 12-и район в Париж в понеделник сутрин. При инцидента няма жертви, но по камбанарията на сградата от 19-и век има сериозни щети, съобщи АП

Образуваха дело за причиняване на смърт поради немарливост при взрива в Банкя

Софийската градска прокуратура образува досъдебно производство за причиняване на смърт поради немарливост при взрива в Банкя. Оттам заявиха пред БНТ, че са назначени множество експертизи

>