Румен Радев: Ресорът на Екатерина Захариева е с ключово значение за ЕС
Президентът се срещна с европейския комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева
Иновациите, научните изследвания и технологиите са в основата на политиката за развитие на конкурентоспособна европейска икономика. Това заяви президентът Румен Радев на среща днес на „Дондуков" 2 с европейския комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева, съобщиха от прессекретариата на президентството.
Президентът поздрави еврокомисаря за избирането й на отговорния пост и отбеляза, ключовото значение на нейния ресор за ЕС. Държавният глава посочи, че в глобален мащаб Европа изостава сериозно в областта на иновациите през последните години и трябва да навакса. Голямо предизвикателство е фрагментираното европейско пространство в областта на науката и иновациите, посочи Румен Радев и допълни необходимостта да се търси начин то да се обедини, като не се елиминира вътрешната конкуренция.
В рамките на разговора бяха обсъдени приоритетите на българския еврокомисар и бяха откроени предизвикателствата пред Европа в тази област. Акцент беше поставен върху стартиращите предприятия и нуждата от по-голяма гъвкавост по отношение на програмите и регулациите, стимулирането на частния сектор да инвестира в иновации и наука, както и задържането и привличането на талантливи учени в ЕС.
Обща бе позицията, че е необходимо засилване на връзките между образователните институции и бизнеса за по-бързото прилагане на иновации, както и усъвършенстване и разширяване на научната и техническа инфраструктура, свързана с научните изследвания и провеждането на практически тестове. Румен Радев открои като предпоставка за развитието на иновации в страната ни устойчивата и конкурентоспособна икономика и развитието на качествено на образование.
По време на срещата беше подчертано значението на Програма „Хоризонт Европа" като важен инструмент за развитието на науката, към който проявяват интерес и редица партньори на ЕС. Беше обсъдена също така и перспективата у нас да бъде изграден Международен институт за устойчиви технологии с технология от ЦЕРН, който ще създаде качествено нови условия за изследвания в различни области на науката.