Преброиха зимуващите птици в Монтанско
В периода от 16 до 19 януари 2025 г. се проведе 49-тото среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България. Среднозимно преброяване се провежда в рамките на националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие . Целта е установяване на числеността на зимуващите птици в България в най-важните водоеми и територии за тях.
Ежегодното среднозимно преброяване на водолюбивите птици, стартира през далечната 1967 г., и е не само една от най-старите, но и една от най-важните научни инициативи в света. То обединява усилията на учени и граждани, с цел проследяване състоянието на птиците и техните местообитания. България се включва активно в тази инициатива за първи път през 1977 г.
За територията на РИОСВ – Монтана преброяването се извърши в периода 17 – 18.01.2025 г. от екип на РИОСВ – Монтана и представител на Природонаучен музей – гр. София към Българска академия на науките (БАН). Обходени бяха яз. „Огоста", яз. „Христо Смирненски" и яз. "Дреновец", както и река Дунав от с. Връв, общ. Брегово, обл. Видин до с. Долно Линево, общ. Лом, обл. Монтана.
Преброяването на зимуващите водолюбиви птици в язовир „Огоста" се състоя в 8 точки, като се извърши и наблюдаване на точки на яз. „Христо Смирненски" и яз. „Дреновец". След приключване на преброяването се установи следната численост по видове за трите водни обекта:
1. Сива чапла (Ardea cinerea) – 61 бр. – защитен вид;
2. Голяма бяла чапла (Egretta alba) – 55 бр. – защитен вид;
3. Голям гмурец (Podiceps cristatus) – 297 бр. – защитен вид;
4. Черноврат гмурец (Podiceps nigricollis) – 1 бр. – защитен вид;
5. Червеногуш гмуркач (Gavia stellata) – 1 бр. – защитен вид;
6. Голям корморан (Phalocrocorax carbo) – 98 бр.;
7. Жълтокрака чайка (Larus michachellis) – 136 бр.;
8. Речна чайка (Larus ridibundus) – 2 бр. – защитен вид;
9. Звънарка (Bucephala clangula) – 96 бр. – защитен вид;
10. Качулата потапница (Authya fuligula) – 42 бр. – ловен обект;
11. Зеленоглава патица (Anas platyrhynchos) – 575 бр. – ловен обект;
12. Зимно бърне (Anas crecca) – 41 бр. – ловен обект;
13. Фиш (Anas penelope) – 8 бр. – ловен обект;
14. Лиска (Fulica atra) – 128 бр. – ловен обект;
15. Малък гмурец (Tachybaptus ruficollis) – 5 бр. – защитен вид;
16. Бял ангъч (Tadorna tadorna) – 49 бр. – защитен вид;
17. Голям нирец (Mergus merganser) – 12 бр. – защитен вид;
18. Голям горски водобегач (Tringa ochropus) – 1 бр.
От предоставените данни за яз. „Огоста", яз. „Христо Смирненски" и яз. „Дреновец" се разбира, че наблюдаваните видове зимуващи водолюбиви и водоплаващи птици са 18 на брой с обща численост 1 608 бр. За сравнение, по време на предходното 48 СЗП, наблюдаваните видове са били 12 бр. с обща численост 952 бр.
Наблюдението по поречието на река Дунав е в 18 точки – от с. Връв, общ. Брегово, обл. Видин до с. Долно Линево, общ. Лом, обл. Монтана, при което са констатирани следните видове:
1. Голям корморан (Phalocrocorax carbo) – 211 бр.;
2. Малък корморан (Microcarbo pygmeus) – 15 бр. – защитен вид;
3. Къдроглав пеликан – (Pelecanus crispus) – 11 бр. – защитен вид;
4. Жълтокрака чайка (Larus michachellis) – 102 бр.;
5. Чайка буревестница (Larus canus) – 9 бр.
6. Речна чайка (Larus ridibundus) – 70 бр. – защитен вид;
7. Бял ангъч (Tadorna tadorna) – 4 бр. – защитен вид;
8. Кафявоглава потапница (Aythya ferina) – 4 бр. – защитен вид;
9. Малък нирец (Mergellus albellus) – 1 бр. – защитен вид;
10. Зимно бърне (Anas crecca) – 17 бр. – ловен обект;
11.Фиш (Anas penelope) – 193 бр. – ловен обект;
12. Зеленоглава патица (Anas platyrhynchos) – 688 бр. – ловен обект;
13. Черногуш гмуркач (Gavia arctica) – 1 бр. – защитен вид;
14. Сива патица (Anas strepera) – 7 бр. – защитен вид;
15. Ням лебед (Cygnus olor) – 1 бр. – защитен вид;
16. Лиска (Fulica atra) – 3 бр. – ловен обект.
От следните данни е видно, че по време на тазгодишното преброяване на река Дунав са наблюдавани общо 1337 бр. птици от 16 вида, като за сравнение през 2024 г. по поречието на река Дунав са наблюдавани общо 687 бр. птици от 10 вида.
По време на 49-то СЗП са наблюдавани и други видове птици като: морски орел (Haliaeetus albicilla), обикновен мишелов (Buteo buteo), голям синигер (Parus major), сива врана (Corvus cornix), посевна врана (Corvus frugilegus), земеродно рибарче (Alcedo attis), орехче (Troglodytes troglodytes), сирийски пъстър кълвач (Dendrocopus syriacus), дългоопашат синигер (Aegithalos caudatus), бяла стърчиопашка (Motacilla alba), водна бъбрица – (Anthus spinoletta), обикновено конопарче (Carduelis cannabina) и др.
Обобщените данни показват, че по време на 49-тото ежегодно Среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици за територията на РИОСВ – Монтана са наблюдавани общо 2 945 бр. птици от 26 вида, докато през 2024 г. по време на 48-то СЗП са установени общо 1 656 бр. птици от 18 вида.
Изводите, които могат да се направят от тазгодишното 49-то Среднозимно преброяване е, че видовия състав и общата численост на зимуващите водолюбиви птици са сравнително по-големи от миналата 2024 г., но все пак общия брой на преброените птици е относително малък, в сравнение с по-предходни години, като например за 2023 г. са били установени 3 965 броя. Намаляването на числеността на птиците най-вероятно е в следствие на по-топлите зими, резултат от климатичните промени, не само по нашите географски ширини, но и в Северна Европа, което не принуждава птиците да мигрират с цел зимуване в по-южните географски ширини.