Български ученички ще представят научните си проекти на Международен конкурс за млади учени в САЩ
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени - на Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се състои през май в Кълъмбъс, Охайо. Това съобщават от Министерството на образованието и науката (МОН) в сайта си.
Ученичките ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание на Панаира на науките и иновациите. Страната ни ще бъде представена от дванадесетокласничката Александра Николова от Природо-математическата гимназия (ППМГ) "Акад. Никола Обрешков" в Бургас, която участва с проекта "Инхибиране на α-амилаза като терапевтична стратегия за третиране на захарен диабет".
Другите две големи награди са за възпитанички на Математическата гимназия (МГ) "Акад. Кирил Попов" в Пловдив. Демира Недева от 12-и клас ще презентира проекта си "Фиксирани системи на Shapley-Shubik и Banzhaf индекси с един или двама президенти", а Димана Праматарова от 11-и клас ще покаже научните си изследвания по темата "Непълни с квадрати факториели на полиноми". В световното изложение ще участва и Александра Петкова която през септември спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS). Възпитаничката на Националната природо-математическа гимназия (НПМГ) ще представлява страните от Европейския съюз.
В рамките на панаира награда получи и ученически екип на МГ "Д-р Петър Берон" във Варна, който показа съвместния си проект Surface photometry of galaxies. Учениците ще имат възможност да презентират разработката си на Международното научно експо в Люксембург.
По време на тазгодишния Панаир на науките и иновациите бяха представени общо 15 ученически разработки. Научните проекти са в различни области - математика, природни, социални, исторически и медицински науки, информационни и комуникационни технологии. Научното жури определели награди за усилията и постиженията на всички участници.
Конкурсът се организира от Института по математика и информатика при Българската академия на науките с подкрепата на МОН. Той е част от инициативите, провеждани в рамките на Националната програма "Образование с наука". Чрез него се цели откриване на млади научни таланти сред младежите, както и подпомагане на бъдещето им развитие. Предоставя се възможност и за международно презентиране на откритията им, които биха помогнали за разрешаването на актуални обществени предизвикателства.
Инициативата се реализира в партньорство с клуба "Млади таланти".