Рекорд! Бургазлии дариха 5 тона кръв за година и спасиха 10 хил. пациенти
През октомври отваря Районният център по трансфузионна хематология, кръвните банки вече няма да пътуват до Стара Загора
Внушителните 5 тона кръв са дарили над 9 хил. бургазлии през 2024 г., с което са помогнали на 10 105 пациенти. Това е абсолютен рекорд, съобщиха от Отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ - Бургас.
Заявилите желание да станат кръводарители през изминалата година са били 10 833, но малка част от тях отпаднали по медицински причини.
Така кръводарители са станали общо 9176 души, като расте броят на младите хора, коментират от болницата. За 2024 г. те са 394, дарителите над 60-годишна възраст са 175.
Добрата новина е, че все повече младежи под 20 г. също имат желание да дарят кръв,
на тях тепърва ще разчита трансфузионната система в страната, коментират хематолози. Статистиката в УМБАЛ - Бургас, показва значителен превес на мъжете над жените кръводарители.
80% са от силния пол, а постигнатият ръст на дарителите в сравнение с 2023 г. е 776 души, отчитат от отделението в Бургас. И допълват, че в бургаското организирано кръводаряване - от самото му начало досега, не е постиган такъв впечатляващ резултат.
От една страна, нарасналият брой донори се дължи на организираните от отделението акции, а от друга – и на нарасналите нужди на болниците в региона, казват специалисти.
През 2024 г. отделението е предало продукти за 10 105 пациенти, което прави близо 2 хил. души на месец. Половината от тях са претърпели операции, около 3 хил. са хронично болните, които се лекуват чрез кръвопреливане и имат нужда от количества всеки месец, за да живеят.
Пострадалите при инциденти - катастрофи, травми, са били 1365. През изминалата година дарители са помогнали и на 445 родилки и 56 деца.
Съществена част от работата на Отделението по трансфузионна хематология е извършването на имунохематологични изследвания като част от процесите на лечение на настанените в бургаските болници пациенти.
Сред тях са както определянето на кръвни групи, изследвания на антитела, определяне на антигени, изследвания за съвместимост. Извършени са 354 439 изследвания на 26 926 души, казват от отделението.
Оттам са доволни, че от дарените около 5 тона кръв почти няма брак - с изключение на два сака, повредени при транспорт. Това означава, че цялата кръв, която се дава в Бургас, след преработка се използва за пациенти в срока на годност и не се изхвърля.
Медиците благодарят на дарителите, но и на община Бургас, която провежда целенасочена политика за поощряване на безвъзмездното доброволно кръводаряване. И напомнят, че с решение на общинския съвет
всеки кръводарител може да посети безплатно
най-желаните туристически атракции
в региона – остров Света Анастасия, рибарското селище Ченгене скеле и археологическия и спа комплекс "Аква Калиде" на Минералните бани.
От 1 октомври в Бургас най-после ще заработи Районен център по трансфузионна хематология, който ще обслужва цялата област. Създаването му бе решено с правителствено постановление, прието на 31 юли м.г.
В новия кръвен център ще се осигури пълен технологичен цикъл на вземане, диагностика, преработка, съхранение, контрол на качеството и експедиция на кръв и кръвни съставки на територията на област Бургас.
До тази развръзка се стигна след дългогодишните усилия на местната власт Бургас да има свой кръвен център, а не както досега да ползва този в Стара Загора. Част от причините са непрекъснатото разрастване на болничната мрежа в града, както и фактът, че през летния сезон притокът на хора към морския град се увеличава в пъти, а с това и броят на инцидентите, което досега водеше до хроничен недостиг на кръв.