България вече не е с най-нисък дълг към БВП в ЕС, Естония ни изпревари
България вече не е страната с най-нисък правителствен дълг като дял от БВП в Европейския съюз, показват данни на Евростат за задлъжнялостта на страните от Общността, които отреждат на страната ни предпоследно място, като с по-малък дял е Естония с ниво на задлъжнялост от 24,0 на сто).
През третото тримесечие на 2024 г. съотношението дълг към размер на икономиката у нас е достигнало 24,6 на сто, показват предварителните данни на европейската статистическа служба, предаде БТА. Спрямо второто тримесечие на предходната година нивото на задлъжнялост е нараснало с 2,4 процентни пункта. България е страната и с най-голям ръст на нивото на дълга към БВП през третото тримесечие спрямо второто, показват още данните на Евростат.
На трето място по най-ниска задлъжнялост в ЕС остава Люксембург (26,6 на сто)
След България съотношението дълг към БВП е нараснало през третото тримесечие спрямо периода април-юни най-бързо в Румъния (2 процентни пункта), следвана от Финландия и Франция с нарастване от по 1,4 процентни пункта.
Най-значително понижение на правителствения дълг като дял от икономиката са през третото тримесечие на 2024 г. спрямо второто Евростат отчита в Португалия, Словения и Гърция (съответно 3,2 на сто, 2,6 на сто и 1,8 на сто).
Страните с най-голямо дългово бреме в ЕС през третото тримесечие са Гърция (158,2 процента), Италия (136,3 процента) и Франция (113,8 процента).
В края на третото тримесечие на 2024 г. съотношението брутен държавен дълг към БВП в еврозоната възлиза на 88,2 на сто и остава непроменено в сравнение с края на второто тримесечие на 2024 г. В ЕС съотношението също остава без промяна и е 81,6 на сто.
В сравнение с третото тримесечие на 2023 г., докато съотношението държавен дълг към БВП леко намалява в еврозоната (от 88,4 на сто на 88,2 на сто), в ЕС се наблюдава леко увеличение (от 81,5 на сто на 81,6 на сто).