Да, България: Управляващите саботираха влизането на България страната в еврозоната
Управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-ДПС е саботирало влизането на България в еврозоната, обвиниха ги от "Демократична България" заради отхвърлените промени в Закона за Българската народна банка. В тях бяха заложени промени, свързани със служебните правителства - че управител на БНБ, който е бил служебен премиер, трябва да подаде оставка и да не се връща на поста.
"Днес видяхме поредния саботаж от страна на ГЕРБ, БСП, ДПС и т.н на еврозоната. Законопроектът на БНБ, изготвен от БНБ и синхронизиран с Европейската централна банка, който отстоява независимостта на банката и това е нещо задължително и стандартно и се е случвало в продължение на много години, беше отхвърлен без всякакви аргументи. Призовахме ГЕРБ да станат и да обяснят, нищо не обясниха, а това е тема, по която има изискване на ЕЦБ - България да отговаря не всички стандарти за независимост", посочи Мартин Димитров.
"Нашето заключение е, че в момента влизането ни в еврозоната е поставено под заплаха, въпреки че вече отговаряме на условията за нея. Нямаме обяснение защо ГЕРБ направиха това", коментира Ивайло Мирчев.
"Право на управляващите и показване на стил, на начин, по който смятат да управляват от тук нататък", каза Мирчев за разпределянето на комисиите в парламента. По-рано днес от изказвания в парламента стана ясно, че управляващите не смятат да дадат председателски места на опозицията. Това ще стане ясно по-късно днес, когато постовете се гласуват в пленарната зала. За работата си в комисиите народните представители получават допълнително заплащане, което е по-високо за председателите и заместниците им.
Мирчев не отговори дали ДБ ще подкрепи свалянето на имунитетите на депутатите от ДПС-ДПС Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов, но припомни: "Ние имаме принципна позиция през всички тези парламенти, че трябва да се дават имунитетите без значение за кого става дума".
Рангелов и Ибрямов така и не се отказаха доброволно от имунитетите си, след като те бяха поискани от главния прокурор Борислав Сарафов. Обвиненията са съответно за купуване на гласове и за търговия с влияние. Вчера председателката на Народното събрание Наталия Киселова внесе проекти на решения за сваляне на имунитетите на двамата депесари и на Лена Бориславова, но тази сутрин тя се отказа от защитата си доброволно. На влизане в парламента пред медиите тя разказа, че Киселова е действала под натиск - шефът на групата на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски го е поискал от нея и я е заплашил с обаждане от главния прокурор. По-късно той потвърди, че е поискал от нея да задвижи процедурата, защото е "извършила 2 месеца укривателство", иначе бил готов да подаде сигнал в прокуратурата.
В петък парламентът ще гласува да бъдат ли свалени имунитетите на двамата политици от групата на ДПС-ДПС. Пеевски предрече, че те няма да бъдат свалени.