Колко са социалистите, които ще избират лидер? Никой не казва (Графика)

22.01.2025 07:30 Павлета Давидова
Трима от бившите заместници на Корнелия Нинова - Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов и Кристиан Вигенин, са кандидати за председатели на БСП.

Колко точно са членовете на БСП, които трябва да избират лидер чрез пряк вътрешен вот на 23 февруари?

Месец преди насрочения избор официален отговор на този въпрос няма и точният брой на партийните членове тъне в мъгла. А точно той е важен за провеждането на действително гласуване в БСП, затова е и сред аргументите на тези, които искат отмяна на прекия вот.

18 подадоха документи за включване в надпреварата, сред тях освен заместниците на бившата лидерка Атанас Зафиров и Кристиан Вигенин и оргсекретарят Борислав Гуцанов са още бившият соцлидер Сергей Станишев, шефовете на БСП в София през годините Румен Овчаров, Калоян Паргов и настоящият Иван Таков, младите Боян Балев и Габриел Вълков, ексдепутатите Дора Янкова и Антон Кутев и др. Комисия ще прегледа документите им и окончателните имена трябва да са ясни до края на седмицата.

Без яснота обаче остава въпросът с избирателните списъци. В правилата за избор е записано, че те се съставят от общинските и районните партийни съвети

въз основа на членския състав към 30 ноември

2024 г. Бройките вече трябва да са дадени на “Позитано”, срокът е 23 януари. Списъците обаче ще са окончателни през първата седмица на февруари. А дори и в изборния ден от тях може да се заличават починали или напуснали БСП.

Изборът за председател се смята за редовен, ако в него са участвали повече от половината от членовете на партията, които имат право на глас. Бройката им има значение и при евентуален балотаж.

Преди малко повече от четири години - през септември 2020 г.,

при първия за БСП пряк избор на председател социалистите бяха 80 236

Цифрата бе обявена от тогавашния шеф на комисията по избора и настоящ член на ЦИК Емил Войнов. А в деня на вота бюлетини пуснаха 53 807 души, което по сметките на “Позитано” бяха 67,1%.

43 228 социалисти подкрепиха Корнелия Нинова. Втори беше настоящият депутат Кирил Добрев - със 7914 гласа, или 14,9%. Другите двама бяха Красимир Янков и Валери Жаблянов, но с под 2%. Нито един от четиримата не желае да опита отново, при това само Добрев все още е в партията - бе изключен и върнат от съда.

От 2020 г. насам обаче БСП премина през много турбуленции и вътрешни битки. През последните няколко години имаше голям брой изключвания, дори на цели организации. Други сами напускаха. Сътресенията и

разделението на лагери, включително про- и анти- Нинова

също доведе до разместване на пластовете - едни си тръгнаха с нея, други пък възстановиха членството си точно заради отстраняването ѝ.

Не е ясно и колко социалисти са се отказали от членство тихомълком - според устава на БСП оставаш извън партията “поради неучастие в работата на ОПО и неплащане на членския внос без уважителни причини повече от една година”. Това се констатира или от организацията, в която въпросният човек членува, или от общинския съвет. Често обаче местните лидери си затварят очите за забавен членски внос. Няма как да се направи съпоставка и с резултатите на БСП от парламентарните избори (виж графиката). Причината е, че партията обикновено се явява в коалиция с други формации, които, макар и малки също имат някакъв принос към гласовете. Пък и не всеки, който гласува за левицата е партиен член.

Проблем за вътрешно-партийния вот ще бъдат контролът и прозрачността на изборните процедури. Основните претенденти започнаха обиколки по организациите, призовавайки за внимание при гласуването.

Кандидатите трябва да се оттеглят от ръководните позиции,

които заемат в момента. Като например Зафиров, Гуцанов и Вигенин. Според правилата шефовете на партийните структури трябва да предадат щафетата на някого от заместниците си. Така Зафиров трябва да избира между кмета на Гоце Делчев Владимир Москов и бившата депутатка Ирена Анастасова.

Шефът на столичната организация Иван Таков, чийто заместник Иван Пешев стана спортен министър, най-вероятно ще избира между бащата на евродепутатката Цветелина Пенкова - Марин Пенков, и опитната бивша общинарка Милка Христова.

Всички сметки може да се окажат напразни, ако на 15 февруари конгресът реши да се върнат към старите правила за избор - от делегатите на форума.

Други от От страната и света

"Спаси София" иска реформа в транспорта, ревизия на договори за 100 млн. лв. и оставката на Димитър Петров, който отговаря за тях

Неизгодни договори за 100 млн. лв. - за маркировка, осветление и светофари, както и нисък контрол от страна на Димитър Петров, директор на Дирекция "Анализ на трафика"

Опозицията без председателски места в комисиите, за да работят по-бързо

Ние сме водили многократно разговори за разпределението на комисии преди да бъде формирано съвместното управление и сме обсъждали тези теми и въпроси. В съвместното управление, което формирахме

Желязков: Потвърдено е взаимното доверие между новото ни правителство и ЕК

Премиерът Росен Желязков се срещна с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в Страсбург. Пред журналисти той коментира, че е потвърдено "взаимното доверие между новото българско правителство и

Пловдивчани прекарват повече в задръствания, отколкото римляните (Графика)

Четири български града са изследвани за трафика - София, Пловдив, Варна и Бургас Във Виена придвижването е разпределено по-равномерно между деня и нощта През 2024 г

Иззеха килограм марихуана в Брезник при спецакция

Иззеха килограм марихуана при акция в Брезник, съобщиха от полицията. Специализираната операция е проведена през миналата седмица. Извършена е проверка на адрес

>