Колко са социалистите, които ще избират лидер? Никой не казва (Графика)
- 53 807 гласуваха преди 4 години
- Кметът на Гоце Делчев Владимир Москов или бившата депутатка Ирена Анастасова ще е и.д. председател на партията, търси се временен лидер и в София
Колко точно са членовете на БСП, които трябва да избират лидер чрез пряк вътрешен вот на 23 февруари?
Месец преди насрочения избор официален отговор на този въпрос няма и точният брой на партийните членове тъне в мъгла. А точно той е важен за провеждането на действително гласуване в БСП, затова е и сред аргументите на тези, които искат отмяна на прекия вот.
18 подадоха документи за включване в надпреварата, сред тях освен заместниците на бившата лидерка Атанас Зафиров и Кристиан Вигенин и оргсекретарят Борислав Гуцанов са още бившият соцлидер Сергей Станишев, шефовете на БСП в София през годините Румен Овчаров, Калоян Паргов и настоящият Иван Таков, младите Боян Балев и Габриел Вълков, ексдепутатите Дора Янкова и Антон Кутев и др. Комисия ще прегледа документите им и окончателните имена трябва да са ясни до края на седмицата.
Без яснота обаче остава въпросът с избирателните списъци. В правилата за избор е записано, че те се съставят от общинските и районните партийни съвети
въз основа на членския състав към 30 ноември
2024 г. Бройките вече трябва да са дадени на “Позитано”, срокът е 23 януари. Списъците обаче ще са окончателни през първата седмица на февруари. А дори и в изборния ден от тях може да се заличават починали или напуснали БСП.
Изборът за председател се смята за редовен, ако в него са участвали повече от половината от членовете на партията, които имат право на глас. Бройката им има значение и при евентуален балотаж.
Преди малко повече от четири години - през септември 2020 г.,
при първия за БСП пряк избор на председател социалистите бяха 80 236
Цифрата бе обявена от тогавашния шеф на комисията по избора и настоящ член на ЦИК Емил Войнов. А в деня на вота бюлетини пуснаха 53 807 души, което по сметките на “Позитано” бяха 67,1%.
43 228 социалисти подкрепиха Корнелия Нинова. Втори беше настоящият депутат Кирил Добрев - със 7914 гласа, или 14,9%. Другите двама бяха Красимир Янков и Валери Жаблянов, но с под 2%. Нито един от четиримата не желае да опита отново, при това само Добрев все още е в партията - бе изключен и върнат от съда.
От 2020 г. насам обаче БСП премина през много турбуленции и вътрешни битки. През последните няколко години имаше голям брой изключвания, дори на цели организации. Други сами напускаха. Сътресенията и
разделението на лагери, включително про- и анти- Нинова
също доведе до разместване на пластовете - едни си тръгнаха с нея, други пък възстановиха членството си точно заради отстраняването ѝ.
Не е ясно и колко социалисти са се отказали от членство тихомълком - според устава на БСП оставаш извън партията “поради неучастие в работата на ОПО и неплащане на членския внос без уважителни причини повече от една година”. Това се констатира или от организацията, в която въпросният човек членува, или от общинския съвет. Често обаче местните лидери си затварят очите за забавен членски внос. Няма как да се направи съпоставка и с резултатите на БСП от парламентарните избори (виж графиката). Причината е, че партията обикновено се явява в коалиция с други формации, които, макар и малки също имат някакъв принос към гласовете. Пък и не всеки, който гласува за левицата е партиен член.
Проблем за вътрешно-партийния вот ще бъдат контролът и прозрачността на изборните процедури. Основните претенденти започнаха обиколки по организациите, призовавайки за внимание при гласуването.
Кандидатите трябва да се оттеглят от ръководните позиции,
които заемат в момента. Като например Зафиров, Гуцанов и Вигенин. Според правилата шефовете на партийните структури трябва да предадат щафетата на някого от заместниците си. Така Зафиров трябва да избира между кмета на Гоце Делчев Владимир Москов и бившата депутатка Ирена Анастасова.
Шефът на столичната организация Иван Таков, чийто заместник Иван Пешев стана спортен министър, най-вероятно ще избира между бащата на евродепутатката Цветелина Пенкова - Марин Пенков, и опитната бивша общинарка Милка Христова.
Всички сметки може да се окажат напразни, ако на 15 февруари конгресът реши да се върнат към старите правила за избор - от делегатите на форума.