Новият шеф на СГС обеща график, за да не се чака за дела с години (Обзор)
На изслушването съдия Руси Алексиев беше питан дали е гледал казуси, свързани с Нотариуса и как ще реши проблема със забавените процеси и отводите
След изслушване и дебат, продължили повече от 5 часа, Съдийската колегия на ВСС избра Руси Алексиев за председател на Софийския градски съд (СГС). Той беше подкрепен от девет от кадровиците, а против гласуваха двама - Атанаска Дишева и Олга Керелска. Съдия Алексиев, който досега беше начело на наказателното отделение в съда, се оказа единствен кандидат, след като досегашният председател Алексей Трифонов се оттегли от надпреварата по лични причини. И двамата бяха номинирани от общото събрание на съдиите от СГС.
По време на изслушването бяха засегнати проблеми, за които “24 часа” е разказвал неведнъж - забавянето на делата при въззивните състави на гражданското отделение на съда. Кадровиците също посочиха, че там
дела се насрочват за година напред,
а по други се чака произнасяне по 6-7 години, каквито случаи също са описвани неведнъж в медиите. За делата, които чакат решение с години, алармираха преди месеци и столични адвокати.
Според магистрати забавянето се получавало заради изключително голямото натоварване на въззивното гражданско отделение. Затова преди време бе решено да се създаде още един въззивен граждански състав, който обаче още не е попълнен със съдии. Руси Алексиев акцентира върху този факт. Той изтъкна
недостига на зали в Съдебната палата
в София. Но обърна внимание, че имало съдии, които заседавали по четири-пет пъти в месеца, а други по един-два пъти. Той обаче не бил поддръжник на наказанията, а да се поговори със съдията, който бави делото, за да бъде мотивиран и да му се помогне, ако е претоварен с работа. Освен това щял да въведе график на заседанията в гражданските отделения, така че максимално да се използват залите. Например - от 1-ви до 15-и състав да заседават от първо до 15 число, а от 15-и състав нататък - през втората половина на месеца. Ако се налагали извънредни заседания, да се ползва сградата на ул. “Черковна”.
Другият проблем, който е изключително тежък в СГС, са
масовите отводи
Споменат беше случай, в който съдия имал над 600 самоотвода за 5 г., в други били по 200. Стигало се дотам поради невъзможност да се избере докладчик делата да не се насрочват по 2 години. Според Алексиев дисциплиниращ ефект би имало обсъждането на основанията за отвод от общото събрание.
Не беше подмината и темата за Мартин Божанов - Нотаруиса. Преди месеци в сайтове бе писано, че Алексиев познавал Нотариуса.
“Не познавам и никога не съм имал досег с Мартин Божанов
по никакъв начин. Не мога да докажа отрицателен факт. Но когато се появи инсинуация и ни постави не пред факти, а пред внушения, тежестта на доказване се прехвърля върху мен. Нека този, който казва тези неща, да посочи факти, за да се защитя. Нямам никаква представа как името ми попадна в този аспект. Като съдия не съм разглеждал дело, свързано с това лице. Като прокурор не съм се занимавал с преписки или дела, свързани с Мартин Божанов”, категоричен бе Руси Алексиев. Преди години той беше говорител на Софийската районна прокуратура.
Но посочи, че има разрешение да сподели със Съдийската колегия класифицирана информация по темата. Тогава заседанието на ВСС беше закрито, но след няколко минути отново беше открито и стана ясно, че членовете на съвета не виждат причина споделената информация да не бъде огласена публично. Руси Алексиев посочи, че в края на 2023 г. са постъпили две искания за разрешение за прилагане на СРС спрямо Божанов и той е дал разрешение. И това е единственото, за което се е произнасял във връзка с Нотариуса.