90 дни проф. Ангелов води екипа, който ще сглоби и втория етаж, нови тревоги за бюджета (Обзор)
- Съветът на коалицията стартира без премиера, ще чакат Росен Желязков от Страсбург за зам.-министрите
- Партньорите поделиха комисиите в парламента, шефски места и за опозицията
Без премиера Росен Желязков стартира Съветът за съвместно управление на коалицията. Очакваше се на първото му заседание да започне реденето и на втория управленски етаж. А за финото “съшиване” на интересите на партиите в операционната на властта влиза хирург - проф. Костадин Ангелов оглавява съвета на ротационен принцип. След 90 дни бившият здравен министър ще бъде сменен от партньор.
Желязков е два дни в Страсбург
на първата си премиерска визита
за срещи с председателите на ЕК
Освен шефа на коалиционния съвет и членовете му не са постоянни, а ще според темите за решаване. На първата сбирка ГЕРБ излъчи
А най-важният в момента са парите на държавата, затова и финансовата министърка Теменужка Петкова е участвала на сбирката. Тя изнесла
притеснителни данни за бюджета и държавните приходи,
затова идната седмица ще има специално заседание за финансите.
Също като преговорите за кабинета, и заседанието във вторник бе закрито за медиите. Нито един от партньорите не застана пред камерите, накрая партийните пресцентрове не съобщиха какво е било договорено.
Но докато за зам.-министрите и областните управители ще се чака Желязков, близо 3 месеца след изборите политиците най-сетне са се разбрали как да си поделят комисиите в парламента, така че той реално да заработи. Тук освен формулата за шефски кресла в коалицията другите въпросителни са какво ще получи опозицията и какво - ДПС на Доган, което е подкрепящият четвърти във властта.
Всяка парламентарна сила ще има кресла, увериха от ГЕРБ миналата седмица. От “ДПС - Ново начало” след призивите за санитарен кордон около Делян Пеевски обаче
сами заявиха отказ от постове
При трите правителства на ГЕРБ опозицията получаваше по няколко комисии. В 44-ото НС (“Борисов 3”) комисиите бяха 23, от които за опозицията шест, разпределени според големината на групите - три за БСП, две за ДПС (социалната и по транспорт) и една за “Воля”. Три тогава получиха и партньорите на ГЕРБ “Обединени патриоти”. При “Борисов 2” опозицията отново имаше 6 председателски места.
Днес комисиите са 25 и най-вероятно опозицията пак ще получи според броя на депутатите си - между 1 и 3 комисии.
Сред вероятните имена за председатели са двама бивши министри - социалната Деница Сачева и здравният Костадин Ангелов. Така ще се следва принципът, ако една партия има министър, ресорната комисия да е за друг от партньорите.
Макар и в нарушение на принципа, Павела Митова от ИТН се спряга за шеф на енергийната комисия, а не обичайният ѝ шеф Делян Добрев от ГЕРБ. В такъв случай той щял да оглави бюджетната, която временно се водеше от Асен Василев (виж по-долу). Очаква се партията да запази и правната , отново начело с Анна Александрова.
Възможно е по местата си да останат и някои други председатели от 50-ото НС. Като левия Петър Кънев, който неведнъж е водил икономическата комисия, включително по време на второто и третото правителство на Борисов. Такива са очакванията и за Хасан Адемов от ДПС и социалната комисия. Земеделието може да поеме Десислава Танева, която е с опит и като министър. Ресорът обаче е приоритетен и за ДПС. Председател на регионалната комисия с министерски опит миналия мандат беше Андрей Цеков от ПП-ДБ, а д-р Александър Симидчиев водеше здравната.
В последните събрания “Възраждане” слагаше Цончо Ганев начело на комисията по туризъм, а лидерът Костадин Костадинов поемаше българите в чужбина. Надежда Йорданова от ПП-ДБ пък в предишното НС ръководеше комисията по вероизповеданията. Най-малките МЕЧ може да получат тази за гражданското участие.
На банките седят още бивши министри - Джевдет Чакъров (ДПС-ДПС) на околната среда, акад. Николай Денков (ПП-ДБ) на образованието, Асен Василев (ПП-ДБ) на финансите, Божидар Божанов (ПП-ДБ) на електронното управление, което може да води към шефския пост. За Василев в бюджетната обаче има голямо брожение от ИТН и ГЕРБ.
За управленската програма, която коалицията трябва да обяви до месец, пък ще отговаря вицепремиерът Томислав Дончев.