За престижни и търсени университети - чака се обща визия на партии, ректори, бизнес
17 ректори, държавници, лидери от бизнеса, студенти и абитуриенти събра деветото издание на академичните оскари в петък - церемонията, на която университетите, първи по специалности в Рейтинга на висшите училища, получават отличия.
Домакини бяха зам.-председателя на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе церемонията, и “24 часа”.
С участието на българския еврокомисар
Министърът на образованието Красимир Вълчев, който буквално предния ден встъпи в поста, но има дълъг опит на този пост и от предишни правителства, каза: “Моят апел е да се опитаме да формулираме едно базово съгласие, една споделена стратегическа визия накъде да върви системата на висшето образование. Тя трябва да бъде споделена. Съгласието трябва да бъде и политическо. Имаме го базовия политически консенсус по отношение на посоката. Имаме го и с работодателите.
Споделената визия ще бъде подчинена най-вече на това да утвърдим репутацията на българското висше образование. И то минавайки през завишаване на изискванията. Имаме много добри примери. Това, което може да направим, е програма за студенти от трети страни. Трябват 20-30 милиона. Средствата ще ги дадем на висшите училища.
Има търсене на българско висше образование и потенциал да се увеличава. Особено на инженерно-техническото образование”.
Попитахме по темата 8-те бивши министри на образованието, които бяха на церемонията. Вижте какво казват акад. Николай Денков и Йорданка Фандъкова, ярки фигури и в сегашното Народно събрание. Очаквайте още отговори в следващите броеве
Николай Денков, образователен министър
(2021 - 2022 г.):
Обсъждаме фонд за капиталова подкрепа
Имаме много места, в които висшето ни образование е конкурентно на европейското. Имаме и слаби места – по-скоро тях трябва да огледаме. Едното е, че все още липсва фонд за капиталова подкрепа на университетите. Това е нещо, което обсъждаме от известно време. Надявам се в този бюджет вече да може да влезе като стабилен и дългогодишен източник за образованието. Второто нещо е да се поддържат по-високите заплати, за които имаме вече решение.
Третото е да продължат да се влагат изисквания за качество. Разбира се, рейтинговата система е един чудесен инструмент да се види къде какво се случва. Въпросът е да продължава връзката между финансиране и качество и особен акцент трябва да има върху реализацията на студентите, за да сме сигурни, че това, в което се обучават, е полезно и след това на обществото и на бизнеса. Не на последно място – има висши училища, които са много малки. Продължавам да твърдя, че тяхното коопериране е много хубава възможност те да вдигнат още качеството и да привличат още повече студенти, включително от чужбина.
Йорданка Фандъкова, образователен министър (2009 г.):
Фокус върху 3 важни специалности -
инженери, педагози, медицински сестри
Предстоят много сериозни реформи. Последните години на безвремие и политически кризи ни забавиха много и в средното, и във висшето образование. Искам да поздравя новия стар министър Красимир Вълчев, защото в негово лице ние всички знаем, че имаме реформатор, който знае как да насочи финансовия ресурс така, че да се финансира качество. Това следва да продължава.
Рейнтингът на университетите ни даде част от реформата – част от финансирането да бъде в посока качеството на образованието и реализацията на младите хора и студентите. Нашите университети се съизмерват на база на рейтинга вътре в страната, но би следвало да се съизмерват с останалите европейски университети. Имаме добри примери като Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Медицинския университет. Ще ми се обаче държавата да инвестира повече именно в качество. Има как да стане това, просто трябва последователна работа и образованието да бъде онази тема, която обединява всички политици, всички управленци и хората. Това не е просто инвестиция в децата и младите хора, а в икономическото развитие на страната. Това, което предстои и за което аз в качеството си на народен представител ще помагам, е държавата да насочи още повече усилия в онези специалности в университети, от които бизнесът и държавата имат нужда. Ще изброя три много важни от тях – инженерните специалности, медицинските сестри и педагозите, където има нужда от промяна в методите и в програмите.