В понеделник обявяват кой купува от "Лукойл" рафинерията в Бургас

19.01.2025 21:12
"Лукойл". СНИМКА: АРХИВ

Краят на историята около единствената петролна рафинерия в Европейския съюз, която все още е собственост на руска компания Лукойл, е близо. Става въпрос за "Лукойл Нефтохим", разположен в Бургас, България, и е най-голямата рафинерия в страната. Фирмите, които се борят да го купят, ще бъдат обявени на 20 януари. В сайта на Лукойл българската петролна рафинерия вече не се споменава сред чуждестранните проекти.

Въпреки санкциите Лукойл продължава да управлява стратегически важно съоръжение, което играе ключова роля в енергоснабдяването на региона. Основен собственик на компанията е Litasco, регистрирана в Швейцария компания, пише "Дойче веле".

Самата руска компания обяви в края на 2023 г., че рафинерията на Лукойл в България може да бъде обявена за продажба поради „значителна промяна в условията на работа". Факт е, че от март 2024 г. България спря да купува петрол от Русия , която преди това осигуряваше до 90% от енергийните доставки на страната. През октомври 2024 г. незабавната продажба на актива беше обявена от тогавашния министър на финансите на България Асен Василиев.

Кой се бори за рафинерията на Лукойл в България?
Според източник на DW от проевропейската коалиция „Продължи промяната – Демократична България", участвал в промотирането на закона за възможността за установяване на държавен контрол върху предприятието, Русия очевидно е заинтересована да продаде актива изключително на „своите" инвеститори . По тази причина големи играчи като Shell или TotalEnergies не бяха посочени сред възможните претенденти за Лукойл Нефтохим.

Със сигурност се знае, че унгарската група MOL предявява претенции към Лукойл Нефтохим. През декември унгарският премиер Виктор Орбан и външният министър Петер Сиярто посетиха България. Самият Орбан каза, че MOL ще се опита да придобие актива. Българските експерти определиха МОЛ като фаворит. За съдържанието на неговото предложение обаче на практика не се знае нищо.

Междувременно на арената излезе друг претендент. В началото на януари казахстанската KazMunayGas обяви намерението си да купи Лукойл Нефтохим. Компанията обясни интереса си с желанието да разшири присъствието си на международния енергиен пазар. Тя вече притежава две рафинерии в Румъния - Vega и Petromidia.

Според Bloomberg сделката може да бъде на стойност около 1 милиард долара, като вероятно не е планирано парично уреждане. Експерти, интервюирани от DW, смятат, че сделката може да включва размяна на активи. Директорът на казахстанската компания PACE Analytics Аскар Исмаилов смята, че Лукойл може да получи дял в Павлодарския нефтохимически завод. Финансовият анализатор Расул Рисмамбетов предполага, че на Лукойл ще бъде предложена петролната рафинерия в Атирау.

Освен това по-рано медиите съобщиха за интерес към рафинерията от страна на редица български играчи. Споменати бяха по-специално съоснователят на Приста ойл Пламен Бобоков и компанията Инса ойл. Според Financial Times в края на 2024 г. се твърди, че Лукойл е поискал одобрението на Владимир Путин да продаде актива на консорциума Oryx Global на катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад и британската компания DL Hudson. Освен това посланикът на Азербайджан в България Хюсеин Хюсеинов разказа за интереса към Лукойл Нефтохим от страна на азербайджанската държавна компания Socar.

Какво може да попречи на продажбата на Лукойл Нефтохим
Преди това имаше опасения, че продажбата на Лукойл Нефтохим може да бъде усложнена поради политическа нестабилност, причинена от формирането на ново правителство в България. Съставът на кабинета беше одобрен едва на 17 януари, три месеца след парламентарните избори.

Българската държава има така наречената „златна акция" в Лукойл Нефтохим. Гарантира достъп до определена информация за дейността на завода, но не предоставя право на вето върху решенията относно промяна на собствеността. През януари 2023 г. парламентът на страната измени законодателството, което на теория дава възможност за поемане на контрол върху предприятие в случай на заплаха за националната сигурност, обществения ред и доставката на критични ресурси, като въведе механизъм за временно управление. По отношение на Лукойл Нефтохим обаче в момента не се обсъжда използването на такъв механизъм.

„Правителството уважава частната собственост – от тази гледна точка българската държава не може да взема решения за смяна на собственика на централата", каза през декември служебният министър на енергетиката Владимир Малинов енергийната сигурност на страната, наблюдаваме отблизо процеса."

Други от От страната и света

Слави Ангелов: Къро е поръчал и получил смъртта на поне 13 души (Обзор)

"В обществото от години има страх от Красимир Каменов-Къро, но това, което не е така публично известно е, за какъв невероятен психопат всъщност става въпрос. Той стои зад убийствата на поне 13 души

8000 войници пазят Тръмп в деня на иногурацията му (Обзор)

Крайнодесни политици и техмилиардери са част от гостите, които републиканецът покани в Капитолия Остават броени часове до встъпването в длъжност на новия президент на САЩ Доналд Тръмп

Песто с коноп и крем от рожков – родни храни впечатляват Берлин

Черпят германски министър с баница със сирене Босилково песто със семена от коноп, които са единствената част от растението, разрешена за използване в храни у нас - това е една от атрактивните храни

Младите служители във Великобритания са по-склонни на стрес на работното място от по-възрастните

Делът на по-младите работници във Великобритания, нуждаещи се от отпуск заради стрес на работното място, е нараснал спрямо този на по-възрастните им колеги, пише в доклад за посветен на т

Доц. Борислав Цеков показа как изглеждат поканите за инагурацията на Доналд Тръмп (Снимки)

Часове преди инагурацията на Доналд Тръмп, снимки на поканите за церемонията бяха споделени от докторът по конституционно право доц. Борислав Цеков във неговия фейсбук профил

>