1/2 от митническите системи у нас, предвидени да работят с евро, са минали тестване

19.01.2025 16:57
До края на миналата година осем системи на митниците, адаптирани за работа с евро, са преминали успешно тестови изпитания СНИМКА: pixabay

Подготовката за въвеждане на еврото у нас продължава. В петък стана известно, че българските власти са уверени в изпълнението и на инфлационния критерий за присъединяване към еврозоната и смятат официално да поискат от Европейската комисия и Eвропейската централна банка изготвяне на извънредни Конвергентни доклади.

Част от процеса по подготовка за влизането ни във валутния съюз е и българската митническа администрация. План за адаптиране за работа с евро на информационните системи на Агенция "Митници" (АМ) включва 16 информационни системи на АМ, както и други пет, чиито авторски права не са собственост на АМ.

До края на миналата година осем системи на митниците, адаптирани за работа с евро, са преминали успешно тестови изпитания, съобщиха за БТА от Агенция "Митници". Планът, по който работят, е изготвен във връзка с приетия от Министерския съвет през 2023 г. Национален план за въвеждане на еврото в Република България.

Като цяло технологиите играят централна роля в модернизацията на българските митници, като предоставят инструменти за по-бърза, по-надеждна и по-прозрачна обработка на стоки, и проверка на хора и превозни средства.

За изграждане на интегрирано гранично управление, с цел повишаване на ефективността на граничния контрол, повишаване на пропускателната способност на ГКПП, улесняване на законния бизнес и облекчаване на гражданите, през изминалата година митническата администрация е работила по 11 приоритетни ИТ проекта за надграждане на съществуващи и изграждане на нови информационни системи на Агенция "Митници".

Така например концепцията за централизирано оформяне при внос е позволила на икономическите оператори да централизират и интегрират на едно място функциите по счетоводство, логистика и дистрибуция и да намалят взаимодействието с митниците, като използват митническото учреждение за надзор като основен партньор за контакт.

Проект за единно гише пък ще даде възможност на предприятията и търговците да предоставят данни в един-единствен портал в отделна държава членка, като по този начин ще се намалят дублирането, времето и разходите.

През 2024 година приключи изпълнението на проект, свързан с пътните такси и разрешителен режим, чието внедряване премина успешно в средата на изминалата седмица - на 15 януари 2025 г., съобщиха още от Агенция "Митници" за БТА.

Промените в бизнес процесите пораждат и промени в свързаните с тях информационни системи. Това е обусловило и стартирането на взаимосвързаната със законодателната реформа инициатива Електронни митници, чиято цел е да постигне изцяло електронно общуване между митниците и бизнеса в ЕС. Тази нова електронна митническа среда в рамките на ЕС трябва да направи електронното общуване обичайно и регулярно, изключвайки хартиеното изцяло. Именно това е едно от най-сериозните предизвикателства пред българската митническа администрация - глобалната реформа на Европейската комисия в областта на Митническия съюз.

Необходимостта от такава реформа идва с глобализацията и нуждата от гарантиране на сигурност и улеснения за търговията, както и по-добро регулиране на митническите процеси и процедури.

В тази връзка Главна дирекция "Данъчно облагане и митнически съюз" на ЕК в партньорство с държавите членки е създала инструмент за управление и планиране на изпълнението на инициативата "Електронни митници", наречен Многогодишен стратегически план, който е пътната карта за развитие на всички митнически администрации на държавите членки.

За да отговори на изискванията на европейско и национално ниво, Агенция "Митници" планира изпълнението в средносрочен и дългосрочен план на ИТ проекти за надграждане на информационните системи на Агенцията. Повишената надеждност на работата на системите й чрез намаляване на времето на неработоспособност ще допринесе за създаване на по-добра бизнес среда и конкурентоспособност за икономическите оператори, ще се гарантира осигуряване на прозрачност на работата и решенията на администрацията.

Облачната платформа на Агенция "Митници" е в експлоатация от началото на 2020 г. От митниците отчитат, че приложенията, инсталирани в нея, нямат непланирани прекъсвания на работоспособността, с което се постига 100 процента наличност на предоставяните от тях услуги. В периода от септември 2020 г. до август 2024 г. към частната облачна среда на Агенцията има изградени общо 23 проекта, предоставящи услуги на митнически служители и икономически оператори. Използвайки облачни услуги, Aгенцията може бързо да разширява капацитета си, за да се справи с увеличените обеми данни и натоварване по време на пиковите часове.

Същевременно поетапното създаване на център за възстановяване при бедствия гарантира, че Aгенция "Митници" може да възстанови своите критични функции в случай на извънредна ситуация, като например природно бедствие, кибератака или срив на системата.

Електронното общуване на бизнеса и гражданите с митническата администрация се осъществява чрез електронен портал (Е-Портал). Чрез него за икономическите оператори е осигурен директен обмен на данни и потребителски интерфейс за достъп до системите.

Ползите за гражданите и бизнеса от модернизацията на системите е свързана с повишена сигурност и безопасност по отношение на стоките, които се допускат на европейския пазар, предотвратяване на различни нелегални практики, ускоряване на работата на легалния бизнес, чиито товари ще бъдат обработвани по-бързо и с по-малко формалности, унифициране на процедурите в различните държави членки. Ползите за администрацията са свързани с повече възможности за анализ на голям обем информация, бързо действие на системите и по-добра свързаност на ниво ЕС.

За финансиране на изпълнението на ИКТ проекти, Агенция "Митници" използва средства от оперативни програми по Европейските структурни и инвестиционни фондове и международни програми. В периода от 2015 г. до 2023 г. 95 процента от средствата за софтуерно развитие са осигурени от ЕСИФ и само 5 процента от националния бюджет.

В резултат на изграждането на различни нови инструменти и системи се очаква до 2032 г. да се достигне средно време за обработка на транспортно средство на ГКПП по-малко от 5 минути, средно време за освобождаване на пратка по-малко от 30 минути, както и да има напълно автоматизиран процес на митническото оформяне.

Други от От страната и света

Доц. Борислав Цеков показа как изглеждат поканите за инагурацията на Доналд Тръмп (Снимки)

Часове преди инагурацията на Доналд Тръмп, снимки на поканите за церемонията бяха споделени от докторът по конституционно право доц. Борислав Цеков във неговия фейсбук профил

В Бургас първа копка за нов стадион на ФК Нефтохимик, разширение на сегашния

Ръководството на играещия в четвърта дивизия в момента "Нефтохимик" (Бургас) в присъствието на кмета на града Димитър Николов направи днес първа копка на новия стадион на клуба

"Лукойл" се сбогува с Европа и продава още един актив в ЕС

Краят на историята около единствената петролна рафинерия в Европейския съюз, която все още е собственост на руска компания Лукойл, е близо. Става въпрос за "Лукойл Нефтохим", разположен в Бургас

Египетският внос на израелски газ е достигнал рекордни нива през 2024 г.

Египет е внесъл рекордните 981 милиона кубически фута на ден (cfd) природен газ от Израел миналата година, което е увеличение с 18,2% на годишна база, съобщи специализираното издание "Ентърпрайс нюз"

Растежът на потреблението на петрол ще остане непроменен

Търсенето в страните от ОИСР  се очаква да нарасне със 110 хил. барела на ден, прогнозира ОПЕК в януарския си доклад Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) реши да остави непроменена

>