Дъщерите имат по-голям шанс да са любимото дете и на двамата родители
Независимо дали го признават, всеки има по–голяма слабост към едното или другото
И в най-добрите семейства има една тема табу, към която се посяга само в драматични моменти. Повечето родители няма да го признаят, но изненадващ брой имат скрити фаворити сред децата си и начинът, по който се отнасят към тях, може да има дълготрайно въздействие върху психичното им здраве като възрастни и свързаната с това житейска реализицая и отношения.
Разпространено е мнението, че за майките това вероятно е дъщерята, а за бащите - синът. Може би е било така в по-далечни времена или в по-затворени общности, но по някаква причина това, изглежда, не е универсално правило. Не може да се определи преломен момент, но е възможно допускането на различни хипотези да се отприщва след данните отпреди 10-ина години, че мозъкът на бащите реагира по-бързо и по-ангажирано на призива “Татко!”, когато е отправен от тяхното момиче. Освен това мозъците на бащите на дъщери реагирали по-силно на щастливите изражения на лицата на техните момичета в сравнение с бащите на синове. Проучването не казва дали тези различни реакции на мозъка означават, че бащите са генетично или еволюционно форматирани да се отнасят към синовете по различен начин, отколкото към дъщерите. Или дали бащите се съобразяват с обществените норми, свързани с пола. Така или иначе, проучването пропуква инерцията в мисленето за бащините реакции и отваря вратата за търсене на различни отправни точки.
Голямо ново проучване обобщава 30 изследвания от последните години с общо 20 хил. случая, и показва, че и за двамата родители е по-вероятно тайно да фаворизират дъщерите. Публикуваният в списанието Psychological Bulletin метаанализ открива шанс за мястото на предпочитано дете и за съвестни, организирани и отговорни личности. Тези, на които поставяме одобрителния етикет “точен човек”.
Дали тези изводи не навеждат на мисълта, че родителите могат да харесват тези деца по неосъзнати егоистични причини - защото са по-лесни за отглеждане? Може би донякъде, но не е само това.
Логичен извод, установен и в проучването, е, че фаворитът може да загуби временно или завинаги предимството си, когато се появи нов малък член на семейството.
Може би не всеки родител има любимо дете, но мнозина все пак имат, независимо дали го признават, или не. Изводът е от много проучвания, сред които и едно анонимно от Великобритания, според което 74% от майките и 70% от бащите проявяват по-специално отношение към едно от децата . В друго изследване, когато родителите са анкетирани пряко, само 10% признават , че имат любимец. Което предполага, че за повечето майки и бащи любимото дете е строго пазена семейна тайна. Родителите, които са признали, че имат фаворит, показват огромно предпочитание към бебето в семейството, а 62% от тези, които имат две деца, избират по-малкото. 43% от родителите с три или повече деца предпочитат последното си дете, една трета избират средното дете и само 19% клонят към най-голямото. Данните са част от многото изводи, дали отражение върху новия анализ. Тяхното тълкуване е, че отношението към най-малкото дете е свързано със социалните и емоционалните умения на родителите във времето - когато са придобили повече опит в отглеждането, имат по-добра представа как да възпитават своите потомци и кои качества са най-важни за поощряване.
Друго проучване прави териториално разширен извод, че феноменът любимо дете се среща поне в 65% от семействата и е установен и изследван в много различни култури. Включително от позиция как може да помага/вреди на децата чак до средна възраст и след това. Смята се за толкова важен фактор в преработването на емоционалните проблеми, че психолозите имат име и акроним за него: диференцирано родителско отношение, ДРО.
Майките и бащите могат да проявяват предпочитанието си по много начини - в общуването, строгостта, изискванията, отделеното време, колко пари харчат за всяко от децата, упражнявания контрол и още стотици дребни неща. Любимецът си е любимец. Но облагодетелстваните невинаги печелят от това. Често те развиват чувство, че са по-добри от другите, и продължават да разчитат на това навсякъде, губейки реална самооценка. В психологията за това има понятие - синдром на златното дете. Сблъсъкът с реалността обаче може да бъде жесток.
Въпреки че родителите често имат предпочитание, много от тях са обзети от вина, знаейки, че показването на предимството ще има дълготрайно въздействие върху чувството за собствено достойнство на детето им. Тревогата е по-скоро основателна. Децата, които растат в семейства, където смятат, че са третирани несправедливо, може да изпитат дълбоко чувство на непълноценност и комплекси. Може да се чувстват второ качество или че не притежават специалните черти и достойнства, за които да бъдат обичани от другите. Братята и сестрите, които получават по-неблагоприятно отношение, са склонни да имат по-лошо психично здраве и по-обтегнати семейни отношения.
Но в цялата история има и нещо хубаво, което се установява в метаанализа: децата често се заблуждават за любимеца. Това се вижда от кръстосаните анкети - отговорите на родители и техните наследници в повече от половината случаи се различават. Децата погрешно идентифицират кой е номер едно в 60% от случаите. Разбира се, възможно е обяснението да е в контрола на чувствата на родителите и те да се справят много по-добре с прикриването на предпочитанията си.
А имат ли децата любим родител? Слабостта на детето към майката или бащата не е отражение на любов, а резултат от повтарящи се положителни преживявания, смятат учените. С порастването на малките се увеличава и нуждата им от самостоятелност, което прави предпочитанията им естествена част от тяхното развитие.