Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)
Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР
Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути преди 12 ч в четвъртък правителство на Росен Желязков.
На “стабилните финанси и план за тяхното балансиране” акцентира премиерът при приемането на властта от служебния Димитър Главчев малко по-късно в Министерския съвет. Добави и ангажимента за социални политики - така както е залегнало в коалиционното споразумение между ГЕРБ, БСП и ИТН.
И въпреки че трите формации по-рано отказаха да гледат проекта за бюджет, изготвен от служебната министърка Людмила Петкова, тя ще помага на редовната власт за финансова рамка. Новият министър Теменужка Петкова я покани да остане като нейна заместничка в МФ.
Самата Людмила Петкова предните дни изрази такава готовност и желание. Тя от години е част от екипа на ведомството и се познават добре с бившата енергийна министърка, която по образование и експертиза първо е финансист. Така че бюджет 2025 явно ще е “Петкова&Петкова”.
Готовност да работи с предшественика си изрази и новият вътрешен министър Даниел Митов. Дипломатът в МВР бе голямата изненада при реденето на кабинета.
“С Атанас Илков ще направим преглед на свършеното от него и това, което е предстояло да се свърши.
Работата му в МВР бе отлична”
Така загадъчно отвърна Митов на въпроса дали ще остави Илков в кабинета си. Екипа си щял да обяви до дни.
Главчев стана служебен премиер, а Илков - негов министър, след като Горица Кожарева отказа на президента да свали от поста Калин Стоянов. В момента Стоянов е депутат от “ДПС-Ново начало”. В коалиционното споразумение е разписано, че зам.-министрите ще се излъчват с “широк консенсус”, т.е. БСП и ИТН би трябвало също да одобрят евентуално назначение на Илков, за чието оставане се говори в полицейските среди.
“Идвам със смирение, с желание министерството да е спокойно, всички служители да са спокойни, както и за средствата, които ще се отделят за МВР”, обеща Митов. Пошегува се, че не влиза в кабинета си със списъци на хора за арестуване.
“Призракът на постоянните избори,
които не могат да излъчват власт, един път завинаги в рамките на един управленски мандат ще бъде отложен. Първите ни задачи са свързани с това да се вдъхне увереност в държавната администрация и необходимият стимул, за да може да функционира мотивирано. Няма време за губене. Това обяви Росен Желязков, след като официално пое властта от Димитър Главчев. Увери, че програмата за управление ще е готова до месец.
Няма нищо по-важно от това обществото да получи уверението, че управлението ще се занимава с проблемите му с ясна парламентарна подкрепа, допълни той.
“Ще имате и политическа подкрепа, каквато ние нямахме, а има и още един бонус - ще имате 100 дни толеранс, каквито ние също нямахме”, поздрави го пък Главчев. Той похвали министрите си за добре свършената работа, за пълноправното членство в Шенген и очакваното ни присъединяване към еврозоната.
“Мисля, че това за стоте дни толеранс отдавна остана в миналото.
Не очакваме нито толеранс, нито милост от опозицията”,
отбеляза обаче Желязков.
Двучасовите дебати в парламента преди гласуването на кабинета го подсказаха. Основни участници бяха “Възраждане” и ПП-ДБ. Хората на Костадин Костадинов подложиха под съмнение приоритетите, които им изложи Желязков. А бившите партньори от ПП-ДБ предупредиха, че техен екип ще следи внимателно действията на новото правителство.
Все пак от ПП-ДБ обещаха подкрепа за действията, които наистина ще изпълнят със съдържание така заявените приоритети.
Ако ПП и ДБ искат да се развиват технологии и индустрия, по-подходящ от Томислав Дочнев за това няма. Истински ги призовава, ако Денков е искрен за това колко хубави неща са се случили, когато сме били заедно.... Това правителство не е бетонирано.
И ИТН, и БСП много искаха, както и ние, да се включат и ПП-ДБ. Вратата им е отворена,
ако искат да направят нещо добро за България, подаде ръка Бойко Борисов.
Бързо и рязко обаче лидерът на ДСБ Атанас Атанасов го отряза: Отворената врата на Борисов можем да я затворим с ритник.
Правителството очаквано бе избрано с всички гласове на депутатите от новата тройна коалиция - 125 (един от тях не успя да дойде на заседанието). Всички останали гласуваха “против”, нямаше въздържали се.
При поемането на щафетата от екипа “Главчев” Росен Желязков увери, че ще разчитат и на натрупана от тях експертиза и познание. Справили се достойно в среда без парламентарна подкрепа и програма, която да следват.
Трима продължават като министри - Атанас Запрянов в отбраната, Валентин Мундров начело на електронното управление и Георги Тахов в земеделието. В останалите ведомства минаха традиционните церемонии по предаване на властта.
В социалното досегашният съпредседател на депутатите от БСП Борислав Гуцанов обяви, че ще се старае
да бъдат неутрализирани неравенствата в обществото
Служебният министър Ивайло Иванов се връща като шеф на НОИ.
Досегашната правосъдна министърка Мария Павлова ще се върне в прокуратурата, но след решение на прокурорската колегия във ВСС. Преди да влезе за трети път в служебната власт, тя бе заместник главен прокурор, но овакантеното ѝ място бе попълнено. Преди това е работила като следовател и може да се върне на същата длъжност. Има очаквания при нова процедура тя да е сред кандидатите за главен прокурор.
След подмяната в Министерския съвет ще има и сериозна промяна в Народното събрание, тъй като 13 от министрите до вчера бяха депутати - осем от ГЕРБ, четирима от БСП и един от ИТН.
В парламента се връща бившата министърка Деница Николова - от Варна, на мястото на Даниел Митов. Депутат от Габрово на мястото на Томислав Дончев става 26-годишният Михаил Митов - изпълнителен директор на футболния клуб “Янтра”. Георг Георгиев освобождава място от Перник на човек на СДС - Стефан Маринов от Земен.
За БСП от Варна вместо Борислав Гуцанов в парламента ще заседава Павел Раличков, а от Русе общинската съветничка Биляна Иванова ще смени новия регионален министър Иван Иванов. Вместо доц. Силви Кирилов от ИТН ще влезе бившият депутат Димитър Гърдев.
Само една жена в правителството – не е било от времето на Жан
За първи път от времето на Жан Виденов насам имаме редовно правителство със само една жена в състава - Теменужка Петкова. През 1995 г. в кабинета на БСП единствено Мими Виткова, министър на здравеопазването, представляваше нежния пол. В служебния кабинет на Стефан Софиянски, който идва веднага след Виденовата зима, пак е една - Даниела Бобева.
Оттогава обаче винаги кабинетите са били сравнително балансирани полово, като тези на ГЕРБ особено са се гордеели с жените в състава си. Самата Теменужка Петкова бе министър на енергетиката в третото правителство на Бойко Борисов, когато жените бяха 5. Толкова бяха и в досегашния втори служебен кабинет “Главчев”.
Единствената сега Теменужка Петкова поема ключовия финансов ресор от друга Петкова - Людмила. На жена това министерство бе поверено и в двата служебни кабинета на Гълъб Донев - Росица Велкова.
Този кабинет е, за да се спаси България от фалит, обяви Слави
ИТН отмени избора на нов лидер
Грозната истина е, че страната е пред фалит. Знаете ли какво означава да липсват 18 милиарда в бюджета? Означава, че ако сега няма правителство, което да приеме бюджет и да почне да оправя разрухата, причинена от Асен Василев, след два месеца държавата няма да има пари за учители, лекари, пенсионери, научни работници и т.н. И тогава трябва да се вдигнат данъците на всички и да се вземат нови многомилиардни заеми. Тоест всички българи да обеднеят. Рязко да обеднят. И да убием бъдещето на децата и внуците си. Да убием бъдещето на няколко поколения след нас.
Така Слави Трифонов с пост във фейсбук защити влизането на ИТН в тройната коалиция. Обещали, че ще работят страната да има правителство и че няма да се коалират с Делян Пеевски и го изпълнили, написа още той минути след като кабинетът “Желязков” бе избран от депутатите.
А по-късно през деня стана ясно, че партията отменя националната си конференция с точка избор на председател, насрочена за тази събота. Причините това да стане само 2 дни преди провеждането ѝ не станаха ясни, а медиите се информираха както и за самото ѝ свикване - от партийния сайт. Журналисти не бяха канени.
Освен да избере председател и изпълнителен съвет, конференцията трябваше да приеме нов устав. Тръгнаха спекулации, че Трифонов ще бъде сменен, но мандатът на председателя е 4 г., те изтичат и следва да се свика изборен форум.
Дни наред в социалните мрежи се върти видео на Трифонов от 2020 г., в което обещава да не се коалира с ГЕРБ и разказва зулуска поговорка - мъж, който не си държи на думата, струва колкото въздуха над главата му. Бившият му съпартиец Радостин Василев дори го пусна от трибуната по време на дебатите в парламента.
Разбира се, че това съм аз и съм го казал, но преди 5 години. Тогава ситуацията беше съвсем друга, нямаше в политическо обращение партии като ПП-ДБ, “Ново начало”, “Величие” и други подобни. Нямаше всички останали партии, които се нароиха впоследствие, нямаше такова разделение. Сега е съвсем различно и аз трябва да избирам между това да започне да се стабилизира държавата и да мисля за хората, или да мисля за собственото си его и да пратя държавата пак на избори, отговори на критиките Слави Трифонов.