Столична община ще следи с декларации за количеството отпадъци по домовете
Столичната община ще събира информация от гражданите и бизнеса за количеството отпадъци, които генерират. Информацията е необходима във връзка с предстоящата промяна на начина, по който се изчислява таксата за битовия отпадък, така че да отговаря на принципа "замърсителят плаща". Това ще се случва от 1 февруари, реши на днешното си заседание Столичният общински съвет.
„Идеята на тези декларации към настоящия момент не е да променя по никакъв начин таксата за битови отпадъци. Нашата концепция е да стартираме един процес, в който да съберем информация от самите граждани относно броя на живущите в жилищата, количеството отпадъци, което изхвърлят и по този начин да определим наредбата, според която от 1 януари 2026 г. влиза в сила принципът „замърсителят плаща". Съответно начинът, по който налагаме таксата смет на гражданите трябва да бъде съобразен с него", каза зам.-кметицата с направление екология Надежда Бобчева.
За да може да вземе решение по какъв начин да изчислява оттук насетне таксата за отпадъци, така че да бъде възможно най-справедливо за всички, общината ще разчита на гражданите да декларират броя на живеещите в домакинството и средното количество отпадък. Администрацията предвижда срок от поне 6 месеца, в който да проведе информационна кампания, да събере декларациите за всички над 800 хиляди партиди на имоти, да внедри необходимия софтуер за обработка и да анализира постъпилата информация.
„Таксата за отпадъци има изключителна социална чувствителност и от тази гледна точка е важно да намерим баланса между размера на таксата и начина, по който го налагаме. Това рефлектира и върху план-сметката за чистотата. Това е важна стъпка по пътя, по който вървим, за да въведем принципа „замърсителят плаща". Декларацията е направена така, че гражданите да кажат кое е важно за тях, за да преценим кой вариант да предложим от общината. В тях питаме колко човека живеят в даден имот и какво количество отпадъци се изхвърля на седмична, месечна и годишна база", каза още Бобчева.
Съгласно Закона за местните данъци и такси таксата за битови отпадъци се заплаща за извършваните от общината услуги по събиране и транспортиране на отпадъците, третирането на отпадъците и поддържане на чистотата на обществените пространства.
„Разчитаме на съзнанието на гражданите, че няма да предоставят подвеждащи данни. Подаването на декларация е абсолютно доброволно, а измерването на количеството отпадък може да стане чрез проверка на обема на кофата, която изхвърляте, например", разясни зам.-кметицата.
Софиянци ще могат да попълнят декларациите от 1 февруари до 30 септември, като Бобчева предвижда, че времето за анализ на събраните данни ще бъде достатъчно, а самите документи ще дадат добра основа за намиране на най-добрия начин за въвеждане на новия принцип от следващата година.