Задава се мощна криптотреска - за едни ще е Клондайк, а за други - "Титаник"
Интервю с един от най-опитните ни финансисти Бисер Манолов за мистериозния Сатоши, за взривоопасния хумор на Илон Мъск и дали част от криптовалутите ще изчистят дълговете за трилиони в света
Когато чистачката и продавачката разберат, че трябва да инвестират в даден актив, тогава обикновено „умните пари" тихомълком минават на къси позиции и започват да продават. Това борсово правило бе валидно досега, но криптоманията е на път да го разбие на пух и прах.
Причината е, че след като стана ясно, че Доналд Тръмп и дясната му ръка Илон Мъск ще се настанят в Белия дом, треската за криптовалути, мемета и закачки обхваща все повече хора по света. При това такива, на които до момента дори не им е хрумвало да се интересуват от тези „асансьори". Прякорът се появи, защото вариациите в цените докараха не един и два инфаркта на инвеститорите. Както биткойнът стигаше до главозамайващите нива от 70 хил. долара, стремглаво се устремяваше към критичните 30 хил. и оттам минаваше в режим на свободно падане до 10 хил. Затова милиардерът Уорън Бъфет години наред се смееше, че и без пари да му дават, тези „решени задачки", той няма да ги иска.
Сега обаче ситуацията е различна. Тръмп побърза да анонсира, че начело на Комисията по ценните книжа ще назначи Пол Аткинс – легендарен адвокат на криптоиндустрията, който от години се бори за узаконяване и либерализиране на правилата в тази сфера.
Заедно с това Илон Мъск през 2025 г. ще пусне най-мощния суперкомпютър в света Colossus, който може да „копае" не само негова криптовалута, а и по поръчка. И тъй като машината му ще приюти най-мощния AI в света, една от американските електроцентрали му гарантира фиксирани количества енергия, за да подпомогне цифровизацията на страната.
Възползвайки се от благоприятната конюнктура, Мъск е във вихъра си и чрез доста солени шеги манипулира последователите си в Х за бъдещите си криптопари. В случая не бива да се забравя, че той спечели милиарди и от предишните си закачки и имаше сериозни проблеми с правосъдието в САЩ, че спекулира с наивността на феновете си.
От друга страна, в Конгреса, сред губернаторите, а и сред сериозния бизнес в САЩ от години върви дискусия за узаконяването на криптовалутите като нормално разплащателно средство. Благодарение на това се нароиха 12 хил. валути, но тези, зад които стои наистина проверена във времето технология, са няколко. Заедно с това губернатори и конгресмени настояват за легализирането на тези „няколко" и ако това стане, отсега може да се прогнозира, че стойностите им ще изхвърчат като ракетите на Мъск в Космоса.
Междувременно още преди Тръмп да е влязъл в Белия дом, натискът се засилва. Тези дни сенаторът от Републиканската партия от Оклахома Дъсти Дивърс предложи за обсъждане Закон за свободата на биткойн. Идеята на проекта е компаниите и служителите в щата да могат да избират дали да осъществяват разплащанията си в долари, или в криптовалута.
Аргументите на Дивърс са, че децентрализираният характер на биткойните ще е възможност обикновените хора да защитят приходите и спестяванията си, тъй като доларите са силно уязвими от нарастващата инфлация.
Очевидно е, че ако тандемът Тръмп-Мъск застане зад тази идея и част от криптовалутите станат законни разплащателни средства паралелно с долара, това не само ще повиши стойността им, а и ще ги превърне в ценен актив за правителствата и хората по цял свят. С други думи, за едни криптотреската ще се окаже Клондайк, където може би ще открият буци злато, а за други ще е черна финансова дупка като „Титаник".
Как ще се развие този сложен пъзел, наситен с шеги, спекулации и манипулации, за отговор потърсихме мнението на един от най-опитните ни финансисти - Бисер Манолов.
Финансистът Бисер Манолов: Биткойн ще остане класика
Около Илон Мъск винаги е взривоопасно, меме coins са възможно най-рисковите, чиста спекулация
Бисер Манолов е сред водещите финансисти у нас с над 35 години опит зад гърба си в големи финансови институции. Той е дългогодишен председател и главен изпълнителен директор на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), както и член на Управителния съвет на Международната асоциация на застрахователите на депозити (IADI) със седалище в Базел (Швейцария). Бил е главен дилър на най-голямата българска търговска банка „УниКредит Булбанк". Съосновател е и председател на Българската стопанска камара.
- Г-н Манолов, до какво ще доведе криптоманията през 2025 г. и през следващите години?
- Този въпрос на пръв поглед има бърз и еднозначен отговор, но нещата са много, да не кажа изключително сериозни с дълбок финансово-икономически генезис. Ще направя плах опит да ги обясня на по-разбираем език. От много дълго време хората усещат, че глобалната финансова система скърца все по-оглушително, но не могат да си обяснят нещата. От друга страна, управляващите (визирам правителствата и централните банки) съвсем целенасочено и почти престъпно не разкриват реалната ситуация публично. Истината е, че в момента централизираната система като цяло започна да трупа неуправляеми дисбаланси, които вече са достигнали превратната си точка на пълен антагонизъм. Т.е. централизираната система няма капацитета да реши проблемите, които самата тя създава. Нали си спомняте за абсурдния парадокс на отрицателните лихви, когато правителствата взимаха пари от инвеститорите и на всичкото отгоре ги „глобяваха" за тази привилегия. Или да припомня за „изключителното постижение" на творческата мисъл на централните банки, изразяващо се в парична политика, наречена „количествени облекчения", което си е най-долнопробно печатане на пари без обезпечение. Примерите са много и няма време да навлизаме в детайли. Парите в момента като такива са „кредитни записи" без никакво обезпечение освен условния ангажимент на държавата, за разлика от стоковите пари (най-вече златните и сребърните монети със собствена стойност). Категорично може да се каже, че познатата ни финансова система от последните 60 - 70 години отива към своя логичен край. Технологичната експлозия силно ускори тези процеси и в този ред на мисли не може да се говори в никакъв случай за „криптомания", а за началната фаза на изграждането на абсолютно различна финансова система, базирана на дигиталните активи.
- Казват, че преди да се наложи, всеки иновативен продукт следва няколко фази. Първата е както при dotcom-бума, след това рязък спад, защото на тази технология не й е дошло времето и потребителите не разбират как да я използват пълноценно.
- Принципно е така, но не съвсем. Дебело искам да подчертая, че не говорим за нов технологичен продукт, а за изграждането на архитектурата на функциониране на новата глобална финансова система. Допускам, че скритият замисъл във въпроса е цената на биткойн. Абсолютно честно искам да ви кажа, че тя изобщо не ме интересува. Това, което е гениалното/фундаменталното при биткойн, е, че практически бе доказано възможното и справедливо функциониране, със съответната техническа обезпеченост, на децентрализирана система от устойчив характер. Наистина трябва „дружно да благодарим" на биткойн, а къде ще бъде цената му, няма абсолютно никакво значение. Това е любима тема на млади кандидат-милионери, вторачени в мониторите и натискащи бутоните на мишката до припадък, няма лошо.
- Много техномилиардери смятат, че криптоинудстрията следва тренд, в коя фаза би могла да се намира в момента?
- Ако говорите за Мъск и неговата активност по отношение на меме coins (да поясня, че това са възможно най-рисковите криптоактиви, като в 99% от случаите става въпрос за чиста спекулация без никаква добавена стойност), e най-добре да я отнесете към особеното му чувство за хумор. Ако говорим сериозно, криптоактивите имат всички типични характеристики на високорискови активи и да, имат много силна корелация с традиционните рискови активи, т.е. тези с нисък кредитен рейтинг.
- Възможно ли е в някакъв момент да се занулят сегашните непосилни дългове на САЩ и да се премине към криптовалута?
- Категорично не. Това означава пълен срив на американската финансова система, от което следва и на икономиката. Идеята на Тръмп за създаването на държавен биткойнфонд ми се струва нереалистична от гледна точка най-вече на нейната реализация. Въпреки всичко биткойн е неликвиден актив от гледна точка на глобалните стандарти за ликвидност.
- Много задлъжнели страни в ЕС като Италия вероятно също биха прегърнали подобна идея?
- За Европа пък подобна идея ми се струва съвсем нереалистична. Не забравяйте, че според международните инвестиционни стандарти държавният дълг се води като актив с нулев риск, което, разбира се, е съвършено неправилно, но в момента е просто така.
- От една страна, Пол Аткинс, който е номиниран за шеф на Американската комисия по ценните книжа (SEC), се приема позитивно от цялата криптоиндустрия, от друга, Илон Мъск със своя най-мощен суперкомпютър Colossus също има интереси в тази сфера. Той и преди, и сега манипулираше пазарите. Взривоопасен коктейл ли е комбинацията Аткинс-Мъск, или само така изглежда?
- В този въпрос най-същественото е, че Пол Аткинс е изключително благоразположен спрямо криптовалутите. Абсолютно съм убеден, че с него започва едно ново начало във финансовата индустрия. Този тренд се нарича токенизация на финансови активи, но няма да влизам в детайли.
По отношение на Мъск мога да кажа, че около него винаги е взривоопасно. Той обича да се „шегува" финансово и криптотрейдърите го обожават. Само с кратък туит Мъск може да повиши цената на всяка meme coin в пъти за броени часове, но както казах – това е част от специфичното му чувство за хумор.
- Мистерията около Сатоши и фактът, че нито веднъж не се изкуши да пусне на пазара своя пакет биткойни, подсказва, че има някакъв друг план и той едва ли е на една-единствена личност. Възможно ли е биткойнът да е експеримент за подготовка на резервна платежна система при финансов апокалипсис, породен от трилионите дългове?
- Много точно предполагате, че Сатоши не е личност, а по-скоро творчески псевдоним на група от хора. Предполагам, че става въпрос за мощен екип от специалисти, които наистина са констатирали риска от натрупаните антагонистични проблеми при функционирането на централизирани системи и са търсили някакво решение – определено им се е получило. Със сигурност биткойн ще остане класика при криптоактивите, но за новата архитектура ми се струва, че трябва много по-мащабен проект. Честно да ви кажа, по-близко до разбиранията ми е етериум.
*Нито едно изречение от текста или интервюто не може да се счита за препоръка или съвет.