Фатална ли ще е 2025-а - Годината на Змията?

15.01.2025 15:34 Иван Бутовски
Нов голям горски пожар избухна в Южна Калифорния на фона на ураганните ветрове Снимка: Twitter/@Horizonnews07
Ленин по време на октомврийската революция
В Черния октомврийски четвъртък на 1929 г. американският фондов пазар се срива, предизвиквайки световна криза, глад и бедност. Започва Голямата депресия.
Сталинград Снимка: Pixabay
Падането на Берлинската стена през 1989 г.
Южната кула на Световния търговски център пада.

Най-големите катастрофи, но и социални промени от последните два века са минали под този знак от китайския зодиак

Нова година – нова конспирация. Когато в края на декември в интернет се появи мълвата, че 2025-а е прокълната, защото е "Година на Змията", едва ли някой е погледнал сериозно на нея. Изтощени от новини за нерешими военни конфликти, терористични актове, ужасяващи пандемии, икономически кризи, природни бедствия и промени в климата мнозина сигурно с право са пренебрегнали поредните мрачни предсказания и са предпочели да останат в атмосферата на празниците.

Но все пак някои събития още през първите дни на новата година напомниха за зловещото поверие, че точно в тези периоди от дванайсетгодишния зодиакален цикъл редовно се случват силни сътресения и катастрофи в света. И наистина, достатъчно е

да погледнем кадрите

от горящия Лос Анджелис

– един от най-желаните за живеене градове в света, с кварталите на най-богатите, където адските пламъци погълнаха къщи за милиарди долари. Как да се усъмним в злокобната закономерност, когато губернаторът на щата Гавин Нюсъм заяви, че пожарите "може да се превърнат в най-голямото бедствие в историята на САЩ по отношение на разрушения и щети".

Любителите на конспиративни теории, които лансират идеята, че през Годината на Змията се случват повече неприятности, намират упование в мистични вярвания, залегнали в китайската астрология. Въпреки че няма научни доказателства, открай време в Поднебесната този зодиакален знак се свързва с големи трансформации. Традиционните интерпретации са, че в резултат на тях може да се очакват важни промени или други неочаквани събития през годината.

Изненадващо, но ако обърнем поглед назад в историята, тази теория сякаш не е съвсем лишена от основания. Поне от началото на миналия век някои от най-големите катаклизми, войни и революции наистина са били точно в такива години. Списъкът дори само с

най-емблематичните

злощастни събития

е внушителен, но може би още по-учудващо е, че те променят трайно света и ефектът от някои от тях е доловим дори в наши дни. Така например през 1905 г. отново в Калифорния, но в северната част, започва поредица от силни земетресения, причинили огромни щети на Сан Франциско. Епицентърът е бил само на 3 километра от града в прословутия разлом Сан Андреас, а серията завършва с унищожителен трус от 7,8 по Рихтер през април следващата година, който взема множество жертви, предизвиква пожари и

оставя без дом 300 000 от

410-хилядното му население

В крайна сметка има и нещо положително, тъй като след него за първи път в световен мащаб се развива противоземетръсното строителство и се правят нововъведения в застрахователното дело.

Още през януари на същата година в Русия избухват масови протести, войнишки и селски бунтове. А когато мирната демонстрация от изгладнели хора, предвождана от поп Гапон, се опитва да се оплаче с петиция до царя в Санкт Петербург и войниците от императорската армия безмилостно стрелят по тях – събитие, станало известно като "Кървавата неделя", народът се вдига на революция. Случайно или не, но през 1917 г. – следващата "Година на Змията", огромната страна е разтърсена от цели две революции. Първата е Февруарската, която сваля цар Николай II, слагайки край на вековното имперско управление, последвана от водената от болшевиките Октомврийска революция, която установява комунистическо правителство под ръководството на Ленин, предизвиква руската гражданска война и

променя по драматичен

начин целия свят

А в Европа с пълна сила бушува Първата световна война, като точно тогава са някои от най-ожесточените и кървави сражения - например Битката при Пашендейл през юли (известна още като Третата битка при Ипър), - които причиняват огромни жертви и човешки страдания. Само за броени дни загиват над половин милион души, за да бъдат превзети едва 8 километра, и през 1938 г. британският премиер Лойд Джордж ненапразно пише в мемоарите си за нея: "Пашендейл наистина бе едно от най-големите бедствия на войната".

На 6 декември същата година се случва и най-голямата експлозия в предатомната епоха - катастрофа с почти библейски размери в Халифакс, Канада, когато кораб с боеприпаси се взривява след сблъсък с друг плавателен съд, убивайки близо 2000 души и ранявайки хиляди други, като почти заличава пристанищния град от лицето на земята.

Нищо добро не може да се каже и за 1929-а – следващата година, преминала под този знак. Тя остава в историята с

епохалния срив

на Уолстрийт през октомври

- крах, който предизвиква Голямата депресия и води до огромни икономически загуби, безработица и социални катаклизми в световен мащаб.

А с клането в Хеброн по време на бунтовете в контролираната от Великобритания Палестина, довели до смъртта на 70 еврейски жители, до голяма степен се поставя и началото на смъртната вражда между евреи и араби, която ще вземе стотици хиляди жертви в следващото столетие.

Природата също допринася за общото нещастие, когато през февруари една от най-страшните снежни бури удря Ню Йорк, като спира транспорта и причинява значителни икономически загуби на най-големия метрополис по онова време.

Още по-драматично се оказва положението 12 години по-късно, когато на 22 юни 1941 г. започва операция "Барбароса" - най-голямата и най-скъпата сухопътна офанзива в човешката история, в която участват около 10 милиона бойци, като само в нейните рамки са дадени над 8 милиона жертви от двете страни – Третия райх на Хитлер и Съветския съюз на Сталин. На 7 декември същата година е и изненадващото нападение срещу Тихоокеанския флот на САЩ при Пърл Харбър, с което започва и японската офанзива срещу британските и нидерландските колонии в Югоизточна Азия. Така Втората световна война придобива окончателния си глобален характер.

Следващият цикъл приключва през 1953 г. Доколкото това е и годината на смъртта на Сталин, тя по-скоро напомня, че Змията е и знак не само за катастрофални събития, а и за значителни промени. Но за съжаление, и през нея не липсват бедствия, каквото е

едно от най-опустошителните

наводнения в Европа

В нощта на 31 януари срещу 1 февруари заради невиждани бури Северно море излиза от бреговете си. Нивото на водата се покачва с 6 метра над средното и залива големи части от Нидерландия, Великобритания, Германия, Белгия, Дания и Норвегия. Загиват около 2400 души, а нанесените материални щети са за милиарди.

Холандците, които са най-пострадали, тъй като нахлулата през устията на големите реки Рейн, Маас и Шелда вода

потопява близо 10%

от земеделската земя

в страната, решават да сложат завинаги край на този вид бедствия. В безпрецедентни усилия те жертват огромна сума, равняваща се на 5 държавни бюджета, за да защитят бреговете си с модерна система от шлюзове и диги. Уникалният и грандиозен проект за защита от морето, наречен "Делта", е завършен окончателно чак през 1998 г. и сега се смята за едно от Седемте инженерни чудеса на света.

На този фон годината 1965-а, следващата от тази поредица, определено минава под знака на войната. Американците започват да бомбардират Северен Виетнам през март, в операцията Rolling Thunder. В продължение на ескалацията

американската армия и морската

пехота стартират наземни операции,

за да победят Виетконг. Командването на САЩ във Виетнам, под ръководството на генерал Уилям Уестморленд, приема стратегия на изтощение, разчитайки на превъзходството си в огнева мощ, технологии и мобилност, но след кървави битки, продължили близо десетилетие, резултатите са печални за САЩ и в крайна сметка водят до промени в самото американско общество.

Като голяма политическа промяна тогава може да се отбележи и превратът в Иран, при който е свалено правителството на премиера Мохамед Мосадък. Според документите, разсекретени чак през 2023 г., той е извършен под ръководството на ЦРУ „като акт на външната политика на САЩ, замислен и одобрен от най-високите нива на управление". Точно този период поставя началото на разпадане на иранската демокрация и общество, както и последвалата Ислямска революция, чиито негативни ефекти върху гражданските права са актуални и до днес.

На свой ред 1977 г. също дава поводи за размисъл върху мрачната тенденция. На 27 март на летището в Тенерифе се сблъскват два пътнически самолета Боинг 747. Инцидентът се случва, когато полет 4805 на KLM започва излитане в гъста мъгла, сблъсквайки се с полет 1736 на Pan Am, който все още е на пистата. Ударът и произтичащият от него пожар убиват всичките 248 души на борда на самолета на нидерландската компания и 335 от 396 души на борда на американския самолет. С общо 583 смъртни случая

катастрофата е най-смъртоносният

инцидент в историята на авиацията

Между другото нещастията през тази година не подминават и нашата страна, която е между тежко пострадалите от земетресението на 4 март във Вранча.

Демократичните промени в България, както и в цяла Източна Европа след падането на Берлинската стена също се случват през 1989-а, която отново се пада Година на Змията. Освен това тя ще бъде запомнена и с удавените в кръв протести на площад "Тянанмън" в Пекин.

Още от самото си начало и 2001 г. също е белязана от катастрофални събития. На 26 януари земетресение с магнитуд 7,7 удари Гуджарат, Индия, убивайки над 20 000 души и оставяйки стотици хиляди без дом. Но истинската кулминация са терористичните атаки от 11 септември срещу Световния търговски център в Ню Йорк и Пентагона, които

убиват близо 3000 души

и променят трайно световната политика,

а дават и началото на нова война в Афганистан.

Големи бедствия са характерни и за 2013-а – предишната "прокълната" година. През нея тайфунът Хайян (Йоланда), един от най-силните тропически циклони, регистрирани някога, удари Югоизточна Азия. Той се превърна и в най-смъртоносния за Филипините, като уби над 6000 души и прогони от домовете им милиони в островната държава. Друго запомнящо се събитие от този порядък е от 15 април същата година, когато чеченски терористи окървавиха популярния Бостънски маратон, като взривиха две бомби близо до финалната линия на маратона, убивайки трима души и ранявайки стотици. Оттогава датира и горещата фаза на гражданската война в Сирия с атаките с химически оръжия в Гута, които шокираха света и предизвикаха глобални дебати за външна намеса.

Вероятно в този период човечеството се размина на косъм и с катастрофа от планетарен мащаб, защото

имаше експлозия на голям метеорит над

Челябинска област в Руската федерация,

настъпила в ранните часове на 15 февруари.

Разбира се, големи бедствия се случват не само в Годината на Змията. Точно това е и основният аргумент, който оставя учените скептични към подобни теории. Според техните обяснения не някакви мистериозни астрологични цикли, а сложен комплекс от фактори, както и чистата случайност диктуват подреждането на фаталните истории. Нещо повече – в опитите си да обяснят странните явления те достигат до извода, че човешкото възприятие е склонно да създава модели, дори когато такива не съществуват, особено ако търси "проблем".

Хубавото е, че в тази ситуация всеки има свободата сам да избере на кого да вярва, но едно е сигурно - независимо дали са плод на пристрастие, подобни теории, свързани с бедствия и конфликти, винаги ще предизвикват интереса на хората.

Други от От страната и света

Петролът на ОПЕК се задържа под 81 долара за барел

Цената на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера спадна леко до 80,77 долара за барел, информира днес петролният картел на сайта си

В Община Несебър събраха 28 тона текстилни отпадъци

Над 28 тона е количеството на текстилните отпадъци, събрани на територията на Община Несебър към настоящия момент. То безвъзмездно е предадено на „М-ТЕКС РЕЦИКЛИРАНЕ НА ТЕКСТИЛ" ООД

Красимир Вълчев и Екатерина Захариева обсъдиха участието ни в програмата „Хоризонт Европа"

Засилването на българското участие в „Хоризонт Европа" – рамковата програма за научни изследвания и иновации, привличането и задържането на учени и изследователи в европейското пространство

Вижте взрива в Банкя, заснет от охранителна камера

Охранителна камера в Банкя е заснела момента на взрива на подземен газопровод. Той се взриви в близост до центъра на Банкя. Пострадала е 55-годишна жена. Прегледана е, но е отказала хоспитализация

Гроздан Караджов: Чакаме анализ за влаковата катастрофа, набелязват се мерки

В трите железопътни предприятия вече е наложена политика на нулева толерантност към направените грешки и нарушения, обясни транспортният министър Инцидентът с влаковата катастрофа край Локорско се

>