Доц. Христо Попов: "Вила Гети" в Лос Анджелис е най-сигурното място за нашите съкровища
Точно в настоящия момент възможно най-сигурното място на територията на Лос Анджелис, където може да бъдат нашите съкровища, е точно музеят "Вила Гети" заради начина, по който е изграден, стандартите, които се спазват за сигурност. Това е възможно най-сигурното място, каза пред БТА доц. Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей-БАН (НАИМ-БАН).
„През последната една седмица вниманието на цялата наша общественост е фокусирано върху един проблем, който възникна на Западното крайбрежие на САЩ. Всички знаем за големите пожари, които за съжаление се случиха в Лос Анджелис и все още не са окончателно потушени. Това, което предизвика една по-емоционална реакция в българското общество, е обстоятелството, че в този момент в Лос Анджелис, във "Вила Гети", се намира една изключително представителна изложба от тракийски съкровища – „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", каза доц. Христо Попов.
Той припомни, че подготовката на изложбата отнела повече от седем години. „Аз, в качеството си на директор на Националния археологически институт и в качеството си на човек, който толкова години е работил за тази експозиция, познавам в детайли и самата изложба, и обстоятелствата с нейното експониране, и начина, по който това е направено - всички детайли, свързани с мерките за сигурност, които са взети и които са общо взето стандартна практика за всяка една голяма международна изложба", подчерта директорът на НАИМ-БАН.
„Ако някой познава добре протоколите за реакция в такава кризисна ситуация, това сме ние. Една подобна ситуация, разбира се, че не е приятна, но в договорите са отразени – в случай на пожар, на земетресение, в случай на наводнение", допълни доц. Попов.
МЕРКИТЕ ЗА СИГУРНОСТ
„Със сигурност мерките, които са предприети, са по най-високите стандарти. Не само от гледна точка на това, че България има един значителен опит през последните 50 години в правене на международни изложби", каза доц. Попов. Той отбеляза, че изложбите, свързани с тракийското наследство, започват още през 60-те години на миналия век. Плюс това е една отработена практика през годините, като поколения музейни работници са свързани с нея и имат огромен опит в правенето на такива изложби.
„От друга страна – нашият партньор "Вила Гети", също е институция, която е еталон за стандарт в музейното дело в много отношения. И не на последно място бих казал на едно от първите места именно по отношение на мерките за сигурност. Начинът, по който е изградена вилата, самият музей е изграден по най-високите световни стандарти. И бих казал, че в България няма музей, който да е изграден по толкова добри стандарти от гледна точка на мерките за сигурност – двойни стени, съвременни средства за противопожарна безопасност, те самите разполагат с големи запаси от вода, ако се наложи, не дай Боже, да бъдат използвани", каза директорът на НАИМ-БАН.
Той посочи, че вентилационни системи са така изградени, че да не позволяват на дима да влезе вътре в сградите. „Всеки ден получаваме мониторинг от ежедневните посещения, които се правят от оторизирани екипи в сградата – консерватори, реставратори, музейни специалисти, пряко свързани с изложбата, които се уверяват в състоянието на предметите и то е възможно най-доброто. Отчетите показаха ясно, че дори влажността на въздуха там в момента е в нормите", обясни доц. Попов.
"ВИЛА ГЕТИ" НЕ Е ЗАСЕГНАТА ОТ ПОЖАРИТЕ
"Вила Гети" не е засегната от пожарите, подчерта той. „Да не забравяме, че там се съхраняват не само български съкровища. Освен Панагюрското съкровище, там са Вълчитрънското златно съкровище и една голяма част от Рогозенското съкровище, находките от Голямата Косматка в Казанлък и много други експонати, които са емблематични за тракийското културно наследство. Да не забравяме също експонати от Гърция и Румъния, които също са част от тази изложба. Там се намират и колекциите на "Вила Гети", отбеляза директорът на НАИМ-БАН .
Доц. Попов разказа, че вилата е на два етажа, всеки от тях с по четири крила. Нашата изложба се намира само в едно крило на втория етаж. Т.е. цялата друга площ е заета от огромно количество експонирани шедьоври на античното културно наследство от колекциите на музея и гостуващи други институции, сред които Лувъра. Разбира се, че сигурността им е абсолютен приоритет и за вилата, и за властите. Непрекъснато има дежурящи екипи на територията на вилата и в непосредствена близост на противопожарната команда на Лос Анджелис, както и екипи на самия музей, обясни той.
„В момента е запечатан музеят - това е абсолютно разбираемо, като датите се променят. Първоначално бе обявено, че ще бъде затворен до 13 януари, в момента е затворен до 20-и. Но със сигурност тези дати ще се променят, тъй като пожарите на този етап все още не са овладяни, борбата с тях продължава. Докато все още не е ясно, че ситуацията там е под контрол, с оглед на мерките за сигурност, ситуацията ще остане така", обясни още доц. Христо Попов.
НЯМА НУЖДА ОТ ПРЕМЕСТВАНЕ НА АРТЕФАКТИТЕ
В момента самият музей и залите са запечатани. Музеят като такъв е запечатан и там периодично се влиза от екипи, които са оторизирани за това. В момента, от гледна точка на сигурност, мястото, на което са разположени, е най-доброто. Българските артефакти не са местени и не е имало изрична необходимост да бъдат местени, обясни директорът на НАИМ-БАН.
Той отбеляза, че пожарите и земетресенията, за съжаление, не са рядкост на територията на Лос Анджелис и Калифорния, като мерките за сигурност при подобни ситуации са високи.
ПРЕДОГОВАРЯНЕ НА ДАТИТЕ ЗА ПОКАЗВАНЕ НА ЕКСПОЗИЦИЯТА
Първоначално бе обявено, че изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" ще остане в музея „Вила Гети" в Лос Анджелис до 3 март. Възможно е тази дата да бъде изместена.
В момента сме всеки ден в контакт с ръководството на музея. Това, което сме се разбрали помежду си е, че когато окончателно бъдат потушени пожарите, окончателно се успокои обстановката в Лос Анджелис, което се надявам да се случи на в рамките на една-две седмици, със сигурност ще бъде поставен и въпросът за предоговаряне на датите за показване на експозицията, обясни доц. Попов.
„На мен ми е много болно за самия проект. Какво ли не му се случи на този проект – пандемия от КОВИД-19, отлагане заради други изложби, в момента и това. Хората, с които контактувам професионално, казват колко голям е успехът на изложбата в първите два месеца след нейното откриване. На мен ми е болно за нашата общност в Лос Анджелис. Получих някои писма от българи, на които им беше тъжно, че в момента музеят е недостъпен. Разбира се, че в една такава трагедия, която се случва в момента на територията на Лос Анджелис, на първо място е сигурността на хората. От друга страна, нека да видим как можем да продължим напред с оглед на най-доброто, което да бъде направено и за изложбата, и за хората", каза той.
ЗАСТРАХОВКИТЕ
Доц. Христо Попов подчерта, че всички артефакти в изложбата са застраховани. По думите му това е стандартна практика. „Те няма как да напуснат територията на страната, без да са застраховани. Това не може да се случи. Дори по нашето законодателство един артефакт не може да излезе от музей без застраховка, дори и на територията на страната. Дори между два музея в София. За да излезе от територията на музея, всеки артефакт трябва да бъде застрахован", обясни той. Доц. Попов отбеляза, че всичките тези артефакти, които са от 14 български музея, са застраховани по най-високи стандарти. Включително със застраховка на американските власти.
БЪЛГАРСКИТЕ СЪКРОВИЩА СА ПРЕЖИВЕЛИ И ДРУГИ КАТАКЛИЗМИ
„Ако се върнем назад във времето, за съжаление това не е първият катаклизъм, през който българска изложба преминава. Слава Богу, успешно", отбеляза доц. Попов.
Той припомни, че преди 30 години, през 1995 г, има едно много опустошително земетресение в Кобе, Япония, което по оценки на самата японска страна е едно от най-опустошителните на територията й. Тогава северната част на страната е много тежко засегната - Йокохама, Киото, Кобе. И точно по това време българска изложба на тракийска тематика точно с най-емблематичните съкровища е в Йокохама и трябва да пътува за Кобе. „Някои от тях днес участват в изложбата в „Гети". И всъщност 7,2 по Рихтер се случиха и на българските екипи, които трябваше да преместят изложбата от Йокохама в Кобе. Те преживяха този ужас на място заедно със самата изложба, която беше в зоната на земетресението. Но точно благодарение на стандартите, които се спазват, на мерките, които обикновено са неразделна част от всяка една изложба, нищо лошо не се случи на самите експонати. Те се прибраха благополучно от Япония в България", обясни доц. Попов.