Прекратиха процедурата за главен прокурор. Бъдещето на Сарафов обаче зависи от 240-те (Обзор)

14.01.2025 23:00
Правната комисия гледа промените в съдебния закон на второ четене. СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА
Борислав Сарафов

Но няма пречка нито да остане и.ф., нито да се кандидатира пак при старт на нова процедура

20 депутати от правната комисия прекратиха обявената процедура за избор на нов главен прокурор. Предложението изпълняващият функциите обвинител №1 да не е временен шеф повече от 6 месеца обаче не срещна подкрепата на мнозинството от членовете на комисията.

Какво ще реши в сряда парламентът при второто четене на промените в Закона за съдебната власт, още не е ясно, защото тогава копчето натискат 240 депутати.

Прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор стана с преходна разпоредба в Закона за съдебната власт. Самото изслушване на единствения кандидат за поста Борислав Сарафов е насрочено за четвъртък - 16 януари, от 10 ч. Дотогава поправката, дори и да бъде приета в сряда (което е напълно вероятно), няма да е влязла в сила. Първо трябва да се обнародва в “Държавен вестник”. Депутатите от правната комисия записаха, че измененията влизат в сила веднага щом бъдат обнародвани, но пък редовният брой на “Държавен вестник ” излиза в петък.

Затова е любопитно какъв ход ще предприеме Висшият съдебен съвет

Той може да изчака влизането на поправката в сила или да прекрати процедурата преди това. При всички случаи ВСС трябва да го направи на заседание на пленума, свикан на 16 януари за изслушването на Сарафов.

Според Мая Димитрова от БСП, която председателстваше заседанието на комисията, ако се следва общественото мнение и волята на народните представители, би следвало ВСС да не продължи процедурата.

Точният текст, приет от депутатите в правната комисия, гласи, че започналите процедури за избор на някои от тримата големи в съдебната власт, които не са приключили с указ на президента, се прекратяват.

В момента висяща е само тази за главен прокурор. Процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС) два пъти се провали поради липса на кандидати. Предстои Висшият съдебен съвет да я стартира за трети път, но това ще стане след влизане на поправката в сила, така че няма да я засегне.

Прекратяването на процедурата ще даде

възможност на президента да

не подпише указа за назначаване на главния прокурор. Самият Румен Радев неведнъж обяви, че този състав на ВСС е изтъкан от зависимости, а и е с изтекъл мандат, затова не бива да избира главен прокурор.

Но освен че дава категорични основания на президента да не подпише, промяната означава, че кадровиците от ВСС няма как да продължат процедурата.

Според конституцията и съдебния закон, ако е отказал да подпише указа, при повторно предложение държавният глава вече няма право на това. С прекратяването на процедурата няма да има повторно предложение.

Веднага след това обаче кадровиците могат да открият нова и няма пречка Борислав Сарафов пак да се кандидатира. В нея, разбира се, могат

да се включат

други кандидати като например настоящата служебна министърка на правосъдието Мария Павлова, чието име от година се спряга като кандидат за поста.

Докато вървят новите процедури за избор на главен прокурор и шеф на ВАС, Борислав Сарафов и Георги Чолаков, чийто мандат начело насъда изтече на 22 ноември, ще останат временни шефове до избора на титуляри. Това става възможно, защото комисията отхвърли предложенията на ПП-ДБ - че не може повече от 6 месеца на трите най-важни поста в съдебната система да са временни шефове. Сарафов е и.ф. главен прокурор от юни 2023 г., когато Висшият съдебен съвет освободи Иван Гешев от поста.

Не се прие забраната ВСС, чиито членове са с изтекъл мандат, да избира

тримата големи в Темида. Предложението бе на ПП-ДБ и на “Възраждане”. Това стана с 11 гласа “за”, 3 гласа “против” (от “ДПС-Ново начало”) и 9 “въздържал се” (от ГЕРБ и БСП).

След като това принципно предложение не е прието, няма смисъл да участвам в заседанието, обяви съдията от Софийския районен съд Андрей Георгиев, който представляваше Съюза на съдиите в дискусията.

След това бе отхвърлено и т.нар. двойно мнозинство. За него се чуха гласове дали не е противоконституционно. Надежда Йорданова направи алтернативно предложение - при отказ на президента да подпише за главния прокурор, прегласуването да е със 17 гласа, но и то не бе прието. От пролетта на 2023 г. обвинител №1 се избира и освобождава с 13 гласа. А шефовете на двата върховни съда - със 17.

Отхвърлена бе и идеята, ако прездидентът не издаде указ, повторното гласуване да става най-рано след 2 месеца.

90% от предложенията са отхвърлени, обобщи Велислав Величков от “Правосъдие за всеки”.

Правната комисия обаче одобри предложението на ИТН главният прокурор да има само двама заместници.

Премахва се правомощието му пряко да ръководи Националната следствена служба. Депутатите гласуваха, че това е отговорност на директора ѝ.

По настояване на министър Павлова отпаднаха всички предложения, свързани с командироването. Тази сложна материя се урежда обстойно в проекта на министерството, който в момента е на етап обществено обсъждане, напомни тя на депутатите.

Най-голям дебат обаче предизвика предложението до Инспектората на ВСС да се пише и при забавяне на неприключили дела, направено от “Възраждане”. Сега граждани може да се оплакват от бавно правосъдие само когато делото е вече приключило. Шефката на инспектората Теодора Точкова обясни, че ако се приеме, трябва да се увеличат средствата и администрацията, а инспекторатът ще бъде засипан с жалби. Депутати, част от които са адвокати, заразказваха за свои дела, точили се с години, а “Възраждане” ще настоява въпросът да се постави и при гласуването в зала.

Други от От страната и света

Главчев: Няма нищо по-хубаво от редовно правителство

Няма нищо по-добро от създаването на редовно правителствено, което да се ползва с парламентарна подкрепа, и да се сложи край на политическата криза. Това каза служебният премиер Димитър Главчев в

Кой е най-непознатият министър - ИТН изпрати в икономиката финансов експерт

Петър Дилов е предложението на ИТН за министър на икономиката и индустрията. Той е с 13 годишен опит в БНБ. 40 годишният икономист работи в Българската народна банка от 2011 г

НСИ: Инфлацията за 2024 г. е 2.2%

Инфлацията за 2024 г. е 2.2% спрямо предходната година, отчитат от Националния статистически институт. За декември този показател е 0.4%. Средногодишната инфлация за периода януари 2024 - декември

Трима пребиха мъж в дома му и откраднаха 5000 лв.

Трима мъже са пребили мъж в дома му в с. Струмяни и задигнали 5000 лв.  В сутрешните часове във вторник в полицейския участък в Кресна е получен сигнал от 48-годишен мъж от с

Обрат в гласуването. ВСС с изтекъл мандат не може да избира тримата големи

Обрат претърпя гласуването на съдебния закон в пленарната зала. ВСС с изтекъл мандат не може да избира тримата големи, решиха народните

>