София с кризисен център за жени, пострадали от домашно насилие
Да се създаде кризисен център с приоритетно настаняване на жени, пострадали от домашно насилие като дейност, финансирана от държавния бюджет. Това предлага кметът на София Васил Терзиев.
Докладът бе гласуван в комисията по финанси и икономика и се очаква в четвъртък общинските съветници да го гласуват на първото си заседание за годината.
Тази социална услуга вече съществува от 24 март 2022 г. с решение на СОС, но функционираше с финансиране от общинския бюджет. Сега се предлага това да става от държавния бюджет.
Основните дейности, които ще се извършват в центъра за настаняване са "Информиране и консултиране ", "Застъпничество и посредничество", "Терапия и рехабилитация ", "Обучение за придобиване на умения" и "Осигуряване на подслон" (за пострадали от домашно насилие). Това ще става от 17 февруари 2025 г.
На жертвите на домашно насилие се осигурява денонощна подкрепа, чрез предоставяне на настаняване, психологични, социални и правни услуги и програми, предлагащи компетентна и професионална помощ. Услугата има за цел да създава защитена среда и нагласи за нетолерантност към насилието, както и посредничество между различни държавни институции и неправителствени организации за координиране на техните усилия по проблемите на домашното насилие, пише в доклада на кмета.
Кметът е изпратил заявление до Агенция за социално подпомагане за финансиране на услугата от държавния бюджет, но до 26 ноември 2024 г. не е получена заповед за одобрение на финансирането. Тогава в общината постъпва заповед на изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане, с която е дадено предварително одобрение за създаването на услугата.
Тя ще се предоставя в сграда, която е общинска собственост и се намира в Нови Искър. Там има стаи за настаняване, оборудвана кухня, дневна, психологически кабинет, стая за администрацията, санитарни помещения и дворно пространство.
Ще бъде обявен и конкурс за избор на частен доставчик на тази услуга. В него ще се заложи изискването дейността да се извършва от екип, от не по-малко от 6 човека - ръководител на центъра, психолог, социален работник, медицинска сестра и социални сътрудници.
Ако не се намери частен доставчик управлението ѝ ще е от Столична община.
Освен предложението на Терзиев, общинският съвет ще гласува и доклад, внесен от Татяна Георгиева, Стефан Марков и Драгомир Младенов, които предлагат предоставянето на частен общински терен за безвъзмездно ползване за срок от 5 години на сдружение „Спортен клуб Шарк". Мястото се намира в район „Възраждане", а целта е осъществяване на дейността на сдружението и създаване на център за рехабилитация на деца и младежи.