След два часа и половина Правната комисия отхвърли почти всички предложения, свързани с главния прокурор
Депутатите приеха само, че той може да има само двама заместници
Правната комисия отхвърли на второ четене почти всички предложения, свързани с избора на тримата големи в съдебната система, които бяха направени от ПП-ДБ и "Възраждане", минаха само някои от текстовете на ИТН. Трите проекта бяха приети на първо четене, после обединени в един, но днес повечето не срещнаха подкрепа. Председателстващият комисията Мая Димитрова от левицата най-често казваше: "Предложението по вносител не се приема."
Не бяха приети идеите при връщане от президента на указа за главен прокурор, повторното мнозинство да е от 17 гласа, също така не беше прието и да се даде два месеца срок, в случай, че призидента не подпише указ за назначаването, както и временно изпълняващ функциите да не бъде кандидат за шеф, временният шеф да не бъде повече от 6 месеца на този пост.
точка 1 несе приема, минималния обем на концепцията се прие с 18 за и трима въздържали се и дали спрямо тях са използвани срс-та
Според Велислав Величков от "Правосъдие за всеки" 90% от предложените текстове, включително и тези за командироването, са отпаднали и политическата сделка за правителство обезмисля приемането на тези текстове.
Правителството си е правителство, но в момента сделката за правителство си е политическа намеса, каза той.
Депутатите приеха да се приложи и справка дали спрямо кандидатите са прилагани СРС-та.
С 11 гласа за, против трима и въздържали се седем беше прието предложението главният прокурор да има двама заместници. Според правосъдното министрество това предложение е дискриминационно, тъй като нито един от другите шефове в съдебната система нямат подобни ограничения.
Най-сериозен дебат предизвика обаче дали Инспекторатът да проверява за бавно правосъдие и по неприключили дела, както и темата за команриването. Тези точки обаче бяха оттеглени от вносителите от ИТН. В крайна сметка с 21 гласа текстовете за командироването отпаднаха. Правосъдната министърка Мария Павлова помоли да се оттеглят и текстовете за командироването на прокурорите и следователите.
Не беше приет и параграф, с който трябваше да се създаде Общо събрание на Върховната прокуратура и на националното следствие, също така беше отхвърлен и текста за общи събрания на прокуратурите. В същото време обаче депутатите от правната комисия приеха почти единодушно да се даде по-голяма автономия на Националната следствена служба.