Варненският зоопарк освободи 10 елена в Източните Родопи (Снимки)

14.01.2025 11:12 Надежда Алексиева
Снимки: Пресцентър на община Варна.

Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) са били разселени от екипа на Общинско предприятие „Зоопарк-СЦ", съобщават от пресцентъра на общината. Животните са собственост на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността около с. Черничино, община Ивайловград.

Процесът по подготовката отне 8 месеца, след като през месец март 2024 г. се свързахме с Фондация „По-диви Родопи" и представихме на ръководството идеята си. Успяхме да реализираме инициативата благодарение на дългия опит и богати познания на специалистите от фондацията за биологията на тези животни, както и практиката им в „реуайлдинг" процесите в Източните Родопи, разказва ветеринарният лекар на зоопарка д-р Михаил Василев.

Елените от зоопарка са успешно освободени в адаптационна ограда в покрайнините на с. Черничино. Там са пуснати и още 19 диво уловени елена от същия вид. В защитеното пространство варненските животни ще преминат през процес на адаптация и социализация. След като свикнат с условията на средата и преминат през карантинен период от поне 40 дни, всички животни в оградата ще бъдат освободени, допълва д-р Михайлов.

Инициативата има за цел да подпомогнеe опазването и съхраняването на дивата природа в Източните Родопи. Тя е и част от усилията на екипа на варненския зоопарк да го развият и превърнат в първия у нас модерен консервационен център за дивата природа на страната.

По проекта се работи съвместно и с местното ловно дружество в Ивайловград, което ще наложи забрана за лов и ще наблюдава и пази животните, докато не изградят стабилна популация. Местността, където те ще бъдат пуснати на свобода, се намира между защитени територии от Натура 2000 в Източни Родопи и не разполага с друга популация от този вид.

Там се намира и единствената адаптационна волиера за Черни лешояди (Aegypius monachus) на Фондация „По-диви Родопи". Елените и лешоядите са видове в постоянно взаимодействие и ще подпомогнат естествените процеси в природата на Източни Родопи. Елените са тревопасни животни и в новото си местообитание ще се хранят с ниска растителност – основен фактор за разпространението на горски пожари. По този начин ще подпомогнат и за опазването на местността, уточняват от екипа на варненския зоопарк.

Зоопаркът и Фондация „По-диви Родопи" планират разселването на елени да стане редовна консервационна практика, а обхватът ѝ действия да бъде разширен чрез включването на нови видове – представители на защитената европейска фауна.

Други от От страната и света

Машина на времето: 24.XII.1974 - Стоян Агов спира ученик, убил 10 души, но сам е смъртно ранен

50 г. след гибелта на Стоян Агов, спрял масов убиец в студентските общежития, но сам ранен смъртоносно, близките му в Долна Оряховица разказаха пред "24 часа" за най-масовото убийство в новата ни

Само в "24 часа" на 15 януари: Несменяеми шефове на регулатори - има и от 17 г. на пост

Пътеводител за паркиране на летището, за да не струва 1300 лв. Какви са новите правила на терминал 2 5 депутати по-малко зад кабинета, ако КС пусне "Величие"

Умното слушане извиква психофеномен - резонанс на позитивност

Шансът да се договорите със събеседник е по-голям, ако покажете внимание, разбиране и положителни намерения "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех

Мръсните тайни на БГ историята: Преди да създаде Червената армия, Троцки е кореспондент в България, цар Фердинанд го гони

Съратникът на Ленин прави актуален анализ на българския политически живот още през 1912 г. Лев Давидович Троцки е псевдоним на украинския евреин Лейба Давидович Бронщайн, роден през 1879 г

Първан Симеонов: Любопитно е дали ще има реакция от Слави Трифонов

„Политическият анализ сочеше, че нямат поле за маневриране и най-вероятно са търсели гаранции. Възможно е в хода на преговорите да са се опитали да постигнат нещо повече"

>