Откриха нов неочакван късен ефект от COVID - бъбреците по-бързо губят сила
Пет години след като новият коронавирус порази света, медицината научава нови неща за него и за продължителните му ефекти върху здравето. Преживелите COVID-19 показват по-изразено увреждане на бъбречната функция от хората, които се възстановяват от пневмония, причинена от всяка друга инфекция на белите дробове. Проблемът в работата на бъбреците е особено изразен сред тези, които са изкарали коронавирусната инфекция толкова тежко, че е трябвало да бъдат лекувани в болница.
Бъбреците филтрират кръвта и помагат за отстраняването на отпадъците и излишната течност от тялото. Освен това участват в контрола на химическия баланс на тялото.
SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19, още в първите години на пандемията се свързваше освен с пневмония и с остро бъбречно увреждане. Данни за потенциалното му дългосрочно въздействие върху работата на бъбреците се проявява години след заболяването. Това откриха изследователи от Лондонско училище по хигиена и тропическа медицина. Констатациите ще имат пряко значение за болничните лекари при вземането на решения за проследяване на бъбречната функция на лекуваните от COVID-19. Изводите са публикувани в авторитетното издание на Американската медицинска асоциация Journal of the American Medical Association.
Заключенията се опират на изследвания по златния стандарт за здравето на бъбреците - скоростта на гломерулна филтрация. Изчислява се чрез стойностите на измерения креатинин в кръвта (отпадъчен метаболит, чрез който се прави оценка на функцията на бъбреците) спрямо пола, възрастта, телесното тегло на човека и др. По принцип с възрастта бъбреците бавно стареят, както и всички други органи, но бързото намаляване на способността им да филтрират кръвта от отпадъчни продукти не е нормално. Установено е, че след 40-годишна възраст скоростта на гломерулната филтрация започва да намалява плавно, но при заболяване скоростта е по-висока. В единия случай се говори за бъбречна възраст според броя на естественото намаляване на филтриращите клетки (нефрони) и умереното възраството втвърдяване на кръвоносните съдове, които доставят кръвта за пречистване до бъбреците, а при патология - за начало на хронично бъбречно заболяване.
Повишените стойности на креатинин обикновено са предупреждение за бъбречно увреждане. Точно такива данни показват изследванията в новото проучване.
Сравнявани са над 134 хиляди пациенти, половината жени, на средна възраст 51 г., които са карали тежко или леко COVID-19. Техните изследвания били съпоставени с резултатите от тестовете на кръгло 36 хиляди души с лекуван друг вид пневмония.
Преди коронаинфекцията “нормалните” годишни промени във филтрацията били минимални. Но според проучването след COVID-19 средният спад в отстраняването на отпадъците от кръвта се увеличил до 5,4% за тези, които са стигнали до лечение в ковид клиники. В групата с други пневмонии има среден годишен спад от 2,3% след инфекцията, което е сходно с нормалното стареене. При това процентът остава непроменен и при пациенти, които са били хоспитализирани. Това дава основание да се мисли за по-нисък риск от хронично бъбречно заболяване, което в крайната си фаза води до необходимост от изкуствен бъбрек - пречистване на кръвта с диализа.
Големият проблем с хроничната бъбречна болест е, че тя може да напредва без симптоми до момента, в който рязко, в рамките на дни бъбрекът се млошава и отказва. Почти 90% от хората в риск не знаят за състоянието си. А когато намаляващото качество на филтрацията бъде открито навреме, може да се започне лечение, което да забави или дори да спре напредването на болестта. Терапията става още по-успешна с промяна в начина на живот - контрол на високото кръвно, кръвната захар и напълняването, намаляване на солта и увеличаване на хидратацията и физическата активност.
Като единствен начин да се хване навреме безсимптомното отпадане на нефрони е профилактично да се правят консултации с лекар и два много показателни за здравето на бъбреците теста: общо изследване на урината и изследване на кръвта с фокус върху количеството креатинин.