Уж обединени в защита на Църквата, депутатите си крещят: Предатели

09.01.2025 11:00 Павлета Давидова
Премиерът Димитър Главчев, правосъдната министърка Мария Павлова и шефът на дирекция "Вероизповедания" към МС Георги Кръстве отговаряха на въпроси, свързани с православните църкви в България.

Макар и мнозинството депутати да бяха обединени зад тезата, че Българската православна църква - Българска патриаршия трябва да получи защита през закона, народните представители успяха да си разменят поредната порция обидни думи и дори да квалифицират един друг като "предатели".

БСП, ИТН и "ДПС - Ново начало" бяха най-активни по темата, а единствен защитник, отявлен при това, на регистрацията на Българската православна старостилна църква се оказа Атанас Салвов от ДБ.

С изслушване на служебния премиер Димитър Главчев започна днешният работен ден на депутатите. Допуск до залата получи и служебният правосъден министър Мария Павлова.  А по искане на Главчев в залата дойде и шефът на дирекция "Вероизповедания" към МС Георги Кръстев.        Премиерът започна изказването си, уточнявайки, че решението е на съда, който е отделна власт, църковната власт също била независима и не би искал да се бърка в другите власти. След това обяви, че ще прочете "максимално неутрална позиция" от 10 стр., която включва хронология на случващото се.

Знам, че не е по правилата на изслушването, но когато решите - спирам и задавате въпроси, обърна се той към залата. И започна да чете бързо, припомняйки историята с казуса за признаването на т.нар. старостилци.  

Атанас Славов акцентира, че става въпрос за малка група, имало вече и други вероизповедания, които в наименованието си носят "православна".

"Как оценявате заплахата за единството на православната ни църква на база на изложените факти, че става дума за маргинална общност, която търси юридическо признание и няма претенции за имоти, държавна субсидия и иска максимално да се раздалечи от БПЦ, защото я счита за казионна църква?", попита той.

"Не е моя работа да оценявам мотивите на депутати,  когато имат законодателни инициативи. Регистрацията на такава църква, което противоречи на Конституцията и закона за вероизповеданията. Ако бъде регистрирана, тогава може да се появява претенции и това е един от мотивите. Сигурно депутатите са се водили от Конституцията и наличните разпоредби. Тя е потенциална заплаха и е по-добре да не се реализира", отговори Главчев. А по-късно уточни: 

"Докато не се регистрира, която и да е църква, няма заплаха. Но има потенциална заплаха. Народните представители в своите законопроекти ще отчетат тази заплаха и ще ликвидират и потенциалната заплаха".

От "Възраждане" попитаха след като е малка група хора и не може да се регистрират като юридическо лице откъде са намирали средства за нови храмове и има ли средства от чужбина за това. Главчев обеща да провери и да даде информация на последващ етап.

ДПС - Ново начало пък декларираха, че ще са "чувствителни по темата за вероизповеданията". И попитаха има ли регистрация за друга религиозна институция, която да претендира да представлява православието.

Георги Кръстев каза, че има само една такава - Истинно православна църква. Оказа се, че съдът не искал становище от дирекция "Вероизповедания" за регистрацията, макар това да е пожелателно. "Следили сме нейната дейност внимателно. Тя е кухо юридическо лице, не осъществява такава дейност. Това е единствената друга институция, която се е опитвала да се изяви като изразител на българското православие", каза експертът.

Атанас Зафиров от БСП попита ангажирала ли е България правна кантора, която да защитава интереса на България в Страсбург. И посочи, че адвокатката на старостилците, Наташа Добрева няколко години е имала съвместна адвокатска кантора с българския съдия в ЕСПЧ Йонко Грозев. "Това не е ли направило впечатление на българските чиновници и предприети ли са адекватни мерки за реакция?", попита социалистът.

Служебният правосъден Мария Павлова настоя, че са  изготвени са своевременно всички становища. "Няма практика да наема външни кантори. Държавата никога не е защитавана от външна кантора", заяви тя. 

Изразено е и становище за защитничката на ответната страна, в което се посочва, ч има основание за отвод на Йонко Грозев поради свързаност. Поискано е през 2013 г., представено е през 2018 г. - процедурите в ЕСПЧ се развиват малко по-бавно", решението на Страсбург обаче излиза 2021 г.

Освен старостилците обаче има и друго дело в ЕСПЧ по сходен казус - "Захариев срещу България", което касае отказ за регистрация на Независимата православна църква.

След решението от 2021 г. и България попада под засилен мониторинг. Създадена е Пътна карта, тъй като сме в челната петица по забавяне след дела по ЕПСЧ. Проверих какво се случва с пътната карта. Специално делото за старостилците и препоръките са в няколко годишни доклада на министъра на правосъдието - осми, девети и десети.

"Посочено е, че в спешен порядък трябват законодателни инициативи, за да се преодолеят тези констсатирани от съда практики и дадените мерки. Една от тях е промяна в Закона за вероизповеданията. До настоящия момент това не се е случило", каза Попова. Тя обаче няма информация дали докладите от МС са представени в НС. Защо не са предприети мерки по Пътната карта, не мога да коментирам - сроковете да изтекли още 2022 г.", каза министърката.

Атанас Славчев, който бе министър на правосъдието в кабинета "Петков" обаче отново се впусна да защитава регистрацията на старостилците. Според него не може по законодателен ред да се въвежда монопол на едно вероизповедание от гледна точка на неговата доктрина. "Част от законодателните инициативи противопоставят българския национален интерес на членството ни в европейските общности", изригна внезапно той, с което си спечели подвиквания от залата.

А Костадин Костадинов смъмри председатеслтващия заседанието Драгомир Стойнев, че позволява внушения, които накърняват националната сигурност, доколкото БПЦ е неразделна част от системата за национална сигурност на страната, част от култура, традиции и религия. "Лицето Славов си позволи, да направи внушения, че НС иска със законодателни мерки да направи да има монопол на БПЦ и едва ли не се правел спец закон. ПП-ДБ предложиха закон за едно лице - за Сарафов. За него няма проблем, ама за патриарха има? Вие сте предатели!", ядоса се той на Славов.

ДПС-НН пък имали дълга история на "битка със соросоидната общност", много преди "Възраждане" да започне такава, изтъкна Йордан Цонев по време на дебата.

На настояването от бившия си колега Атанас Славов да направи оценка нужни ли са промени в законодателството за вероизповеданията, министър Павлова категорично подчерта, че не е в НС да прави оценки.

"Има препоръки за промени в закона към 2021 г., което е част от Пътната карта, такова е и становището на правосъдното министерство и МС - че трябва да има промени в закона за вероизповеданията", посече тя Славов. "Дали тази църква е заплаха - съдът е трябвало да събере служебно необходимите данни дали това е заплаха за националната сигурност и как се финансира това. Работа обаче е на други служби, които нямат касателство към МС и МП.

Атанас Зафиров обвини изпълнителната власт, че е подходила чиновнически по казуса, а Георги Кръстев от дирекция "Вероизповедания" репликира остро: "Вашата партия знаем какви мерки мерки правеше по отношение на вероизповеданията". Това ядоса и Зафиров и председателстващия Драго Стойнев. Временният председател на БСП се оплака, че това са политически внушения, които не отговаряли на позицията на Кръстев. "Демонстрирате невъзможност да заемате този пост, след като си позволявате подобен език. Изключително съм огорчен и изумен, тази реакция бе предизвикана от нищото".

Андрей Чорбанов от ИТН посочи, че религиозните свободи в България не са накърнени, имал приятели мюсюлмани, православни, будисти и никой не се чувствал подтиснат. "Тук става дума за узурпиране на съществуваща църква с такава, която дублира нейните функции и наименование", смята обаче той.

Георги Кръстев каза, че ще се направи опит да се навлезе в терена на БПЦ, дори и икономически. Това има и финансови измерения, каза още експертът.

Малко повече от час бе изслушването, след което депутатите подхванаха промени в Закона за вероизповеданията.

Малко след началото на дискусията обаче БСП поискаха половин час почивка - заради кръгла маса, посветена на пътната безопасност.

Други от От страната и света

Само в "24 часа" на 10 януари - Пияни и дрогирани масово отлагат дела, за да не им вземат колите

Само в "24 часа" на 10 януари четете: Пияни и дрогирани масово отлагат дела, за да не им вземат колите При 300 000 повече пациенти в болница парите за лекарства стигнаха - с вода или медикаменти ги

Топ 5 на най-досадните колеги и как да се отървете от тях

Прекалено споделящите дори и за работата могат да бъдат изключително натоварващи и губещи време "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата

Кабинетът Желязков е готов, хората на Доган ще го подкрепят отвън, ДБ окончателно аут

Преговарящите за правителство ГЕРБ, БСП и ИТН вече са разпределили постовете в кабинета, който ще бъде оглавяван от Росен Желязков. ДБ остава окончателно извън схемата

Разкриха две големи оранжерии за марихуана в Свети Влас

Мащабна полицейска акция в Свети Влас. Криминалисти разбиха две големи лаборатории за марихуана, разположени в две къщи в квартал „Инцараки". Иззети са огромно количество растения

Ден след задушливата сряда 40 хил. пътуваха със зелен билет за левче, част от тях чакат да им върнат пари (Обзор)

70 проверки за горене на дърва, за да диша София малко по-лесно 2000 стари коли нарушават забраната за влизане в центъра Столичната община се сети да въведе зелен билет от левче в четвъртък

>