Иван Иванов: Подозираме, че в населените места без ток не се правят никакви инвестиции
До петък трябва да получим доклад от ЕРП-тата, от които сме поискали да ни се представят всички населени места, в които имаше авария и защо. Ще предприемем конкретни действия, а резултатите от проверката ще бъдат публични, обеща шефът на КЕВР
Около Коледа, близо 200 населени места останаха без ток. Областите около Троян, Тетевен, Ловеч, Априлци и Самоков бяха най-засегнати, а причината - тежки метеорологични условия.
По този повод в първия работен ден на депутатите, те извикаха в парламента енергийния министър Владимир Малинов, регионалния Виолета Коритарова и шефа на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов, за да дадат обяснение защо толкова населени места останаха на студ и мрак по празниците.
"Какво правим сега? След като с моя заповед бяха създадени 3 работни групи за ЕРП-тата, поискахме от тях в срок до петък, да ни представят подробно всички населени места и участъци, в които е имало авария, за липсата на ток от съответния брой потребители, заедно с това да ни кажат в тези участъци били ли са направени инвестиции и в какъв размер, защото нашето подозрение е, че в по-голямата си част в тези населени места не са направени никави инвестиции. Въз основа на това ще направим анализ, но и при отвържданаване на инвестциите за следващия годишен период, ще изискваме от дружествата да предвидят необходимите инвестции в тези критични места от електропреносната мрежа", обясни шефът на комисията.
Той обеща, че КЕВР публично ще оповести резултатите от проверката. Ще се предвидят мерки включително задължитени указания, предприсания и налагане на санкции там, където са констатирали нарушения.
Иванов обясни, че КЕВР има пряко зададени задължения да контролира изпълняването на условията на издадените на ЕРП-тата лицензи. "Ние редовно проверяваме и се произнасяме по направените от дружествата инвестиции. КЕВР нито веднъж в 10-те години, от както я ръководя, не е отнела и един лев от поисканите средства за инвестиции от разпределителните дружествата и това е така, защото ние считаме, че инвестициите, трябва да бъдат в размер, който да позволи електроразпределителните мрежи да са в добро състояние", даде да се разбере той.
По думите ме комисията извърша ежегоден контрол върху инвестициите. "В това отношение още през 2017 г., когато въведохме този конторол, КЕВР глоби трите ЕРП-та с 34 млн. лв. Глобата се отрази по следния начин - ние върнахме за следващия годишен ценови период тези средства, които сме предвидили и са били влезли в цената на тока на потребителите. Тогава, ако помните имаше намаление на тока за бита. На следваща година пък глобата била 14 млн. лв. По този начин виждайки, че ежегодно са проверявани, те се самодисциплинирали, но въпреки това КЕВР продължили непрестанен контрол върху инвестииците им", каза Иванов.
А, за да може българските електроразпределителни и електропреносни мрежи да добият качествата на мрежите в развитите страни от ЕС, са необходими сериозни инвестиции. "Всички в залата сме убедени, че не може целият размер за тях да легне като тежест върху цената на тока за крайните потребители. Имаме подкрепата на ЕС, Модернизационният фонд е само един от тези инструменти, насочен към трите дружества. Първият транш ще бъде използван основно за изгреждане на всички крайни електромери, за да бъдат умни. Заедно с това обаче България би трявало да получи сериозна подкрепа чрез плана за възстановяване, но вторият транш продължава да се бави, защото има 9 показателя, които не са изпълнени и три от тях са свързани с българската енергетика", обърна внимание Иванов.
По думите му КЕВР са направили необходимите промени и изисквания, които са наложени от ЕК. Бихме имали голяма финансова подкрепа за инвестции, ако получим втория транш. RepowerEU е третият инструмент, от който можем да бъдем финансово подпомоганти. Неободимо е да се действа с висок професионализъм, бързо и да се изпълняват сроковете, които сме поели пред ЕК", категоричен бе Иванов.