Отиде си писателят Димитър Коруджиев, в чийто дом е създаден в. “Демокрация” (Обзор)

06.01.2025 21:30
Димитър Коруджиев. Снимка 24 ЧАСА

Поклонението ще е на 9 януари в църквата “Свети Георги”

Вестник “Демокрация” бе създаден в моя дом от група известни писатели и журналисти. Йордан Василев, първият главен редактор, описва събитието подробно в своята книга “Щрихи”. Това разказва Димитър Коруджиев в предговора към книгата “Пуснете слънчевата светлина”, в която са събрани първите му 77 есета, публикувани във вестника (1990-1991). В продължение на 8 години той води есеистична рубрика там всеки петък.

Ето бележката на издателство „Златорогъ" върху корицата й: „В тази книга са събрани знаменитите кратки есета на Димитър Коруджиев, които той публикува всеки петък във в. "Демокрация" от година и половина насам. И актуални, и високохудожествени, текстовете добиха огромна популярност и направиха името на писателя известно в цялата страна. С тях Коруджиев постига три неща: прави анализ на политическата обстановка и на отиващатата си комунистическа система, дава подкрепа и утеха на измъчените и готовите да се поддадат на отчаяние, насочва нашето съзнание към най-високите духовни ценности и добродетели. Трите линии се свързват в неподражаемо единство благодарение на поетичния език на автора, който въздейства много силно и разтърсва читателите."

Писателят, който е един от основателите на СДС, си отиде на 83 години

Известен е с романите си “Градината на косовете”, “Домът на Алма”, “Къща под наем”, “Десет години по-късно”, “Преди да се умре: Фантазия за Сашо Сладура”, “1989”, на десетки сборници с разкази, есеистика, детски произведения. Автор е и на пиесите “Омагьосаният кръг” и “Стаята”, поставени в театър “София” (1979-1981).

Негови книги са преведени на гръцки, немски румънски, руски, унгарски, френски, английски. Откъси от романите му, новели, цикли с негови разкази са публикувани в литературни списания и антологии на тези и други езици.

Коруджиев е роден в София на 26 декември 1941 г. Завършва българска филология в Софийския университет (1966).

В автобиографичния си роман “Градината с косовете”, посветен на жена му, разказва подробно за ученическите си години и как в десети и единадесети клас вече чувствувах нещо като ишиасни болки. Било е началото на болестта на Бехтерев. С упоритостта на изследовател описва казармата, старите войници и “зайците”, които среща там, лекарите и медицинските сестри, грижили се за него по време на дългия му престой във Военна болница.

Кое ме докара до болницата? Майка ми мразеше спорта, баща ми го обичаше, но беше по характер бездеен. Не ме заведоха при някой треньор, не отидох и сам; никога не проявих инициативност, тя ми изглеждаше акт на грубост. Нито веднъж не ходих на море. Свирех на пиано, без да имам особен музикален талант. Брат ми се роди, когато бях 13-годишен, така че не ми обръщаха достатъчно внимание точно в годините на пубертета. Сливиците ми бяха лоши, зъбите – също. Изреждам не за да отегчавам някого; искам да покажа колко обширен е списъкът на поводите за едно заболяване.

Коруджиев работи като редактор в отдел “Култура” на в. “Труд” (1966-1972), във в. “Народна култура” (1972-1974), в сп. “Пламък” (1974-1976), в издателство “Български писател” (1976-1989), а след 1989 г. – в сп. “Съвременник” и в. “Демокрация”. Той е участник в дисидентските групи през 1988–1989 г., един от основателите на СДС, член на Националния съвет за радио и телевизия (НСРТ) през 1997–2001 г. - предшественика на Съвета за електронни медии (СЕМ), председател на движение “Християнско възраждане”. Постоянен председател е на журито на наградата за къс разказ на името на писателя Рашко Сугарев.

Коруджиев е носител на президентския

орден “Св. св. Кирил и Методий” с огърлие “за особено големи заслуги в областта на културата” Носител е на две награди на Министерството на културата, награда на Министерството на образованието, годишна награда на Съюза на българските писатели, специалната награда на портал “Култура” за 2015 г. “за неговия изключителен принос към модерната българска проза и възвръщането ѝ “по пътя на душата”. Лауреат е на наградата “Паница” в категория коментар/проблемна статия на фондация “Свободна и демократична България”.

Опелото ще е на 9 януари, четвъртък, от 12,45 ч в софийската църква “Св. Георги” (до Петте кьошета).

Други от От страната и света

Роберто Фицо: На срещата си с Путин гарантирах снабдяването на Словакия с газ

Словашкият премиер Роберт Фицо заяви днес, че на срещата си с руския президент Владимир Путин в Москва малко преди Коледа е гарантирал снабдяването на страната си с газ, предаде Ройтерс

Министър Илков: Близо 30 сайта за търговия с наркотични вещества са премахнати през 2024 г. (Обзор)

През 2024-а г. са били премахнати 30 сайта за търговия с наркотични вещества, а в момента МВР следи дейността на над 20 интернет страници. Ако ведомството установи

И Владо Даверов отиде при “своите” от “Вчера” - Иван Андонов и Маричков вече са горе

Поклонението ще бъде в тесен семеен кръг, съобщи съпругата му Марианна Не съм говорил скоро с Господ и нямам представа какви са му намеренията, но истината е, че въобще не се натискам да се видим

Провалиха се преговорите за нов колективен трудов договор в Столичния автотранспорт

Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата на ръководството на

Цените на петрола спадат

Цените на петрола отстъпиха с над 1 на сто днес, след като по-силният долар и запасите от горива в САЩ през миналата седмица оказаха натиск върху цените

>