Армията си иска парите – при война се инвестира в хората и в боеспособност (Обзор)
Така президентът защити по-високите възнаграждения и модернизация
Генералската заплата ще гони 7000 лв., войниците ще вземат 2300
Военните да получат обещаното увеличение на заплатите от 1 януари и това да е сред първите задачи на парламента. Това призоваха президентът Румен Радев и служебният министър на отбраната Атанас Запрянов след освещаването на бойните знамена на Богоявление.
“Основният приоритет за Европа е гарантирането на сигурността в една все по-размирна обстановка. Повишава се вниманието към боеспособността на въоръжените сили. Това важи с особена сила за България. Наред с изпълнението на модернизационните проекти първи приоритет трябва да бъде инвестицията в хората. Очаквам НС и кабинетът да изпълнят поетия ангажимент за повишаване на заплащането на военнослужещите. И това да бъде първата стъпка от една цялостна програма”, поиска Радев.
Възнагражденията на полицаи и военни трябваше да се увеличат с до 30% от този месец. Това бе решено от предишното НС, но за да стане факт, настоящото събрание трябваше да приеме бюджет 2025, което не стана. Депутатите се връщат на работа от сряда и ще гледат удължаването на миналогодишния бюджет.
Ако увеличението се приеме, най-ниската заплата в армията ще е между 2300 и 2370 лв. за войниците. Сержантите ще вземат между 2395 и 2485 лв., а офицерските кандидати - между 2520 и 2630 лв. Заплатите за висшите офицери пък ще започват от 4250 лв. до 6700. Младшите ще получават от 2830 до 2950 лв., а старшите - от 3000 до 4050 лв.
Анализатори предупредиха, че при дупките в бюджета вдигането на парите за военните не е резонно. И че само за армията ще отидат 3-4% от БВП.
“Предвиденото увеличение на заплатите не увеличава военните разходи на 3 или 4%. То ще бъде направено в рамките на 2-2,5%, тоест сме предложили едно балансирано увеличение за сметка на капиталовите разходи”, обясни Запрянов.
Разходите за отбрана в момента се поддържат на около 2% от БВП на година. Това е изискване на НАТО, макар повечето страни вече да залагат минимум 2,5%. С увеличението на заплатите военните се надяват да привлекат нови хора в армията. Сега 22% от местата са незаети. Най-голям е дефицитът на кадри при гвардейците - 63%. (Виж долу.) При въоръжените сили той е около 22%, а в сухопътните войски - 30%.
Междувременно МО ще се пробва да купи нови обувки за военнослужещите. Пусната е обществена поръчка за малко над 4,1 млн. лв. - за 10 хил. чифта летни и над 8 хил. чифта зимни обувки.
При първия опит да се закупят обувки за военното формирование в Негушево (там е командването на логистиката) през лятото на 2024 г. поръчката бе прекратена заради липсата на достатъчно изисквания. Тогава обаче се търсеха само зимни обувки за малко над 3 млн. лв. Обикновено около подобни поръчки има изострено внимание, тъй като условията в тях може да предопределят победителя в конкурса. Именно за наговаряне между две фирми в поръчката за обувки на армията сигнализира през 2020 г. министърът на отбраната. КЗК образува производство срещу участниците през 2022 г., но и досега решение по казуса няма.
Търсят спешно 100 гвардейци
Само 38% от щата заети, а се дават по 80 лв. на дежурство, 300 за храна и още бонуси. Искат се ръст над 175 см, психотест, физически изпит и по обща култура
100 гвардейци търси спешно Министерството на отбраната. Конкурсът ще се проведе през февруари и е 4-ият само в рамките на година в опит да се попълни най-представителната част на армията. Проблемът с некомплекта при военните е дългогодишен и напоследък се задълбочава. (Виж горе.) В Националната гвардейска част той стига 62%. “Това означава, че на всеки 100 щатни места за гвардейци заетите са само 38”, обясни военният министър Атанас Запрянов.
Основната заплата на гвардейците в момента е 1616 лв. Те имат право и на редица социални придобивки - безплатно лечение за тях и семействата им във ВМА, 200 лв. допълнително за работа в специфични условия, по 300 лв. ваучери за храна, поемат се пътните им разноски, ако живеят извън града, както и част от наема. Скоро ще получават и нови бонуси - по 80 лв. за дежурство пред сградата на президентството, също толкова и за всяко участие в представителни и официални церемонии, протоколни мероприятия и военни ритуали. А пък за подготовката на подобни събития - по 200 лв. над заплатата.
Кандидатствалите мъже и жени трябва да преминат през оценка на психологичната пригодност, изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура и събеседване. Искат се поне средно образование, ръст между 175 и 185 см, възраст до 40 г., да нямат татуировки по видимите части от тялото.