Здравната каса заплаща изследванията за наблюдение на пациенти с хронични болести

04.01.2025 17:06

Един човек не може да бъде диспансеризиран за едно и също заболяване в повече от едно лечебно
заведение и/или от повече от един лекар за един и същ период от време

Националната здравноосигурителна каса заплаща медицински дейности и изследвания (по вид, периодичност и честота) по диспансеризация (диспансерно наблюдение) на здравноосигурени лица, страдащи от хронични заболявания, за които е необходимо проследяване и/или лечение.  

Кой подлежи на диспансерно наблюдение?

Заболяванията, за които лицата подлежат на диспансерно наблюдение в извънболничната помощ и се заплащат от НЗОК, са определени в Наредба № 8 от 2016 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията (Наредба № 8 от 2016 г.), както и в приложение № 8 към Националния рамков договор за медицинските дейности (НРД за МД) за заболяванията, подлежащи на диспансеризация от общопрактикуващ лекар (ОПЛ) и приложение № 13 към НРД за МД за заболяванията, подлежащи на диспансеризация от лекар специалист.

Кой наблюдава диспансеризираните?

Всеки личен лекар и всеки специалист, сключил договор с НЗОК, провежда определени по вид и честота прегледи и изследвания на диспансеризираните при тях лица в съответствие с Наредба № 8 от 2016 г.

Диспансеризирането на здравноосигурените лица от общопрактикуващ лекар се осъществява на база на извършен преглед, при който се установи, че пациентът е с диагноза (заболяване), подлежащо на диспансерно наблюдение.

В този случай личният лекар включва здравноосигуреното лице в регистър на диспансеризираните при него и започва да изпълнява диспансерния алгоритъм, определен в Наредба № 8 от 2016 г. За различните заболявания са предвидени различен брой прегледи, при които се извършват разписаните в алгоритъма медицински дейности - в това число изследвания и консултации с лекари специалисти.

Ако при извършване на преглед личният лекар установи, че пациентът е със заболяване, подлежащо на диспансерно наблюдение от лекар специалист, то той издава "Направление за консултация или провеждане на съвместно лечение" (бл. МЗ-НЗОК № 3).

Лекарят специалист диспансеризира пациента още с първото посещение, при което се установи диагноза, включена в Наредба № 8 от 2016 г. В случай че здравноосигуреното лице иска да промени лекаря специалист, осъществяващ дейностите по диспансеризацията, общопрактикуващият лекар издава ново направление.

При първоначална диспансеризация за дадено заболяване общият брой прегледи, изследвания и консултации за пациента за съответната календарна година се определя пропорционално на оставащите месеци до края на годината.

Може ли едно лице да бъде диспансеризирано
в повече от едно лечебно заведение и/или от повече от един лекар?

Изрично изискване при диспансерното наблюдение е, че един пациент не може да бъде диспансеризиран за едно и също заболяване в повече от едно лечебно заведение и/или от повече от един лекар за един и същ период от време.

В случаите, в които едно диспансеризирано лице до 18 г. е със заболявания, класифицирани в един клас, но с различни МКБ кодове, за едни от които подлежи на диспансерно наблюдение при личния лекар, а за други – при лекар специалист, то този пациент подлежи на диспансерно наблюдение за всички заболявания изцяло от лекар специалист.

В случаите, в които едно диспансеризирано лице над 18 години е със заболявания, класифицирани в един клас, но с различни МКБ кодове, за едни от които подлежи на диспансерно наблюдение при ОПЛ, а за други – при лекар специалист, то този пациент подлежи на диспансерно наблюдение за всички заболявания изцяло и само от ОПЛ.

Изключение са пациентите с инсулинозависим захарен диабет, неинсулинозависим захарен диабет на инсулинолечение и пациенти, претърпели сърдечни интервенции и/или операции, до края на първата година след интервенцията/операцията, при които диспансерното наблюдение се осъществява от лекар специалист.

Може ли да бъде отказана диспансеризация?

Следва да се има предвид, че диспансеризацията е доброволна и се провежда със съгласието на пациента с изключение на случаите, в които същата е част от постановено от съда задължително или принудително лечение.

Лекарят, установил заболяване, при което пациентът подлежи на диспансеризация, е длъжен да му предостави подробна устна информация за вида и тежестта на заболяването, възможните усложнения, начина на наблюдение и лечение и възможните рискове от отказа от диспансерно наблюдение.

ВЪПРОС НА СЕДМИЦАТА

Знаете ли как да вземете болничен лист?

Свържете се с личния си лекар. Нужно е да го информирате за състоянието си възможно най-скоро. Следвайте инструкциите, които той ще ви даде.
Ако посещавате кабинета му и смятате, че сте заразни, носете маска и пазете хората около вас.  

Носете личната си амбулаторна карта (здравен картон), където личният лекар ще попълни информация за болничния.

Нужно е да знаете името на фирмата, в която работите, както и адреса и точната длъжност, на която сте назначени. Те ще бъдат вписани в болничния лист. Представете болничния лист пред работодателя си.

Здравейте! Аз съм Алекс Раева и съм част от кампанията "НЗОК за теб".

Този път се включвам, за да бъда полезна на всички, които страдат от хронични заболявания. Пациентите с такива заболявания имат право на т. нар. диспансерно наблюдение. Това наблюдение се заплаща изцяло от НЗОК.

Може да го извършва всеки личен лекар или специалист, който има договор с касата. 

А какво представлява самото наблюдение:

В определени периоди, с различна честота, на пациентите с хронични заболявания се извършват изследвания и медицински дейности.

По този начин се уточнява какво трябва да бъде лечението им. За различните заболявания са предвидени различен брой прегледи.

Лекарят е длъжен да предостави на пациента пълна устна информация за вида и тежестта на заболяването, какви са възможните усложнения, начинът на наблюдение и лечение и възможните рискове.

Диспансеризацията е доброволна и се извършва със съгласието на пациента. Заболяванията, които подлежат на диспансерно наблюдение, са определени в специална наредба и още няколко документа.

Всички те са публикувани на сайта на здравната каса.

Аз съм Алекс Раева и ви желая да сте здрави.

Други от Докторе кажи

СЗО: Разпространяващият се в Китай метапневмовирус е обичаен и не представлява заплаха

Световната здравна организация (СЗО) днес заяви относно разпространяващата се в Китай респираторна инфекция, причинена от човешки метапневмовирус (ЧМПВ), че вирусът не е нито нов, нито особено опасен

Проучване: Захарните напитки са свързани с милиони случаи на диабет

Консумацията на подсладени със захар напитки е причина за около 2,2 милиона нови случая на диабет тип 2 и 1,2 милиона нови случая на сърдечни заболявания в световен мащаб годишно, сочи проучване

СЗО: Рискът от птичи грип остава нисък след първия смъртен случай в САЩ

Рискът от птичи грип H5N1 за населението остава нисък след първия смъртен случай от този вирус на пациент в САЩ, предаде Ройтерс, като цитира говорител на Световната здравна организация (СЗО)

Ангел Кунчев: Метапневмовирусът не е непознат и не се прекарва тежко

Метапневмовирусът не е нов, не е непознат и е един от тези, които рядко водят до тревожни нива на заболяемост и тежест на самото боледуване. Следим ситуацията отблизо, нещата вървят към успокояване

Оттокът на глезените може да бъде сигнал за сърдечна недостатъчност

Състоянието възниква, когато сърцето не може да изпомпва ефективно кръвта, което води до недостатъчна циркулация на кислород, често поради слабост или скованост на сърцето

>