Четворна среща реди приоритети и механизъм за управление (Обзор)
ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обаче още мислят какво да пише в коалиционното споразумение и колко дълго да важи то
Два месеца след първия звънец на 51-ото народно събрание изглежда, че четири партии най-сетне вървят към формирането на някакво мнозинство и потенциален редовен кабинет.
Съобщение от пресцентъра на най-голямата парламентарна формация - ГЕРБ-СДС, разкри дори, че вече се обсъжда механизмът, по който коалиционното правителство да взема решения.
На втория ден от новата година, без присъствието на медии и при закрити врати в Народното събрание, ГЕРБ бяха домакин на обща среща с трите формации, които веднага след изборите Бойко Борисов посочи като потенциални партньори - ДБ, БСП и ИТН.
По време на разговора бяха обсъдени предложения на страните по проекта на споразумение за управление, включващи дефиниране на приоритетите пред управлението и механизми за вземане на решения от бъдещо управляващо мнозинство, съобщиха от ГЕРБ.
Това обаче няма да е последният разговор,
става ясно от лаконичното съобщение.
Продължава дискусията за обхвата и съдържанието на споразумението за управление, с цел то да дава ясна представа за характера на управлението и водещите политики, както и гаранции за реформа в правосъдието и борбата с корупцията, пишат от партията на Борисов.
Новината за четворната среща бе разпространена на фейсбук страниците на различни структури на ГЕРБ от страната, както и от народни представители на партията. Всички участници в разговорите обаче отказаха да разкрият детайли от бъдещото споразумение, нито напредъка в преговорите.
Точно преди Нова година - на 30 декември, от ГЕРБ обявиха, че са имали двустранна среща с ДБ, на която са си разменили проекти за коалиционно споразумение.
“Двете страни представиха свои проекти на коалиционно споразумение, които включват предложения за приоритетите пред управлението на страната, сред които са преодоляване на кризата в публичните финанси, енергетика, правосъдие и борба с корупцията, модернизиране на инфраструктурата в сектор “Водоснабдяване” и механизъм за вземане на решения между участниците в управлението”, обявиха тогава хората на Борисов.
Стана ясно, че тогава са обсъдени
предложенията на ГЕРБ и ДБ за механизъм за избор на регулаторни органи
И този четвъртък ДБ дойдоха на разговорите без партньорите си от “Промяната”. От ПП изразиха резерви в деня, в който президентът започна консултациите преди връчването на първия мандат за съставяне на правителство. Тогава Кирил Петков обяви, че ще се съобразят с коалиционните си партньори, но няма да участват в преговори с ГЕРБ.
ГЕРБ имат 69 депутати, ИТН 18, а ДБ 17. 20-те гласа от БСП обаче не са 100% сигурни - ръководството на групата получи мандат за преговори, но за участие в евентуален кабинет отново трябва да пита Националния съвет.