Вечерните курсове – нова мода сред китайските младежи

02.01.2025 11:40 Радио Китай

Таксата за един срок обучение във вечерно училище е не повече от цената на вечеря в добър ресторант, а уроците са веднъж седмично, след 19 часа, съобщи Радио Китай. Така че, дори и да инвестира човек в това, едва ли ще съжалява ако не види резултат.

Нещата в големите китайски градове обаче стоят по-различно и вечерното обучение – не на последно място и заради цената, се радва на нарастваща популярност сред младите, които се надяват да научат нещо ново, което да разшири хоризонтите им и им помогне в живота.

Някога, през 80-те години на миналия век, когато вечерните училища са служеха като места за насърчаване на работниците и земеделците да прекарват свободното си време и повишават общата си култура, сега те са нова мода сред офис служителите и съвременните градски хора. За повишеният интерес към вечерните образователни курсове се заговори през септември миналата година в Шанхай, и оттогава те се разпространиха бързо и в други големи мегаполиси като Пекин и Гуанджоу, а мнозина питат в интернет форумите „Кога и в моя град ще има вечерно училище?"

В 19 часа от понеделник до петък, когато започват повечето вечерни курсове, не малко хора в големите градове стоят извънредно на работа или се борят с тълпите в транспорта на път за дома, но мнозина други отиват на курсове по танци или пеене. В интернет някои от „доайените" от вечерните училища споделят: „Заниманията с калиграфия, традиционна музика и бадминтон могат да ви направят по-популярни на работата, а кафето, виното и печивата ще ви издигнат в очите на шефовете в чуждестранните компании".

Целта на тези, които се записват на курсове по видеомонтаж, работа с нови медии и предприемачество, е още по-очевидна и тя е търсене на нова професионална насока.

Вечерните курсове по английски език са най-често срещаното място за „най-трудолюбивите". Су Су, помощник-адвокатка от поколението на 90-те години, кара курс по говорим английски, защото е убедена, че „животът не чака". Макар да има две специалности от престижния университет „Цинхуа", тя смята, че вече е в по-неблагоприятна позиция по отношение на професионализма и гледа да навакса чрез вечерно обучение. „Докато уча не се тревожа, не знам дали вечерните курсове ще намалят стреса, когато се сравнявам с връстниците ми, или ще бъдат контрапродуктивни и ще го засилят, колкото повече уча, но и малкият напредък е някакъв напредък", обяснява младата жена.

Някои хора наистина използват вечерното училище като убежище, „стига да могат да се откъснат от рутината в живота и работата си", смята Сяо Ху, който работи в сферата на интернет, но посещава курс по китара. „За мен това е начин да избягам от стреса, който понякога е неизбежен", казва той.

Интересът, на който се радват вечерните курсове, от половин година насам все още не е намалял, тъй като много млади разглеждат придобиването на нови учения и знания като необходимост.

Дун Чао, директор на Института за кръгова икономика и потребление към Министерството на търговията, обяснява, че с икономическото и социалното развитие и повишаване равнището на доходите, потреблението на хората се променя от оцеляване към развитие и удоволствие. Мнозина се интересуват от услуги, особено културни, отразяващи разбирането им за по-добър живот. Ето защо интересът към вечерните училища не е инцидентен, а тенденция, която е резултат от промените в съвременното китайско общество, казва Дун Чао.

Други от Просветни

Министърът на образованието: Откриваме в Пловдив училището на бъдещето (Снимки)

Училище на бъдещето нарече просветният министър Галин Цоков обновеното основно школо в Пловдив "Екзарх Антим Първи", в което бяха вложени 3,8 млн. лева и в момента е като дворец

Откриват обновеното с близо 4 млн. лв. училище "Екзарх Антим Първи" в Пловдив

Учебното заведение  вече има физкултурен салон Официалното откриване на изцяло обновената сграда на основно училище "Екзарх Антим Първи" в Пловдив е насрочено за утре

В Мъглиж ще учат за фризьори и козметици

В Стара Загора бе утвърден допълнителния държавен план-прием за учениците от обединените училища в XI клас в неспециализираните профилирани и професионални гимназии

Училищна лаборатория за иновации създаде програма за образование чрез изкуство

Нова програма за обучение по гражданско образование чрез визуални изкуства бе създадена в рамките на Лабораторията за иновации, свързана с образователната интеграция и гражданското образование

Млади учени обсъждат теми от природните науки в Хасково

Членовете на Астрономически клуб "По стъпките на Хелиос" се събраха в Хасково на семинар по природни науки за 12-и път. Всяка година по това време на форума в „Младежки център" в областния град си

>