30-и параклис, посветен на български светец, застава в огнения кръг над село Момчиловци

01.01.2025 17:22
Село Момчиловци Снимки: Валентин Хаджиев
Общо 30 параклиса обграждат родопското село
Енорийският свещеник Николай Рангелов
Покойният вече Никола Каневски, който е бил 57 г. протосалт на момчиловската църква, твърди в книга за аязмото, че десетки хора с болежки се излекували в чудотворното аязмо.
Всички параклиси в района на Момчиловци не се заключват. Всеки може да влиза в тях по всяко време. Местните твърдят, че никой не краде.
Параклис "Рождество Пресвета Богородица"
Параклисът "Всички светии" се намира в м. "Вопата".

Нов параклис, посветен на св. Василий Велики, е издигнат в Момчиловци. Така огнения кръг от малки храмове над родопското село стават вече 30. Откриването и освещаването на параклиса е на 1 януари – Василовден.

Инициатор за строителството и ктитор на храма е Васил Радичев от Момчиловци, който по-късно е подкрепен от свои съселяни.

"Много са, трябват усилия и време да ги обиколиш всички

Най-отдалеченият, на границата с Лъки, е на 30 км, има и в чертите на самото село. Това са закрилниците, които ни крепят, сближават и обединяват. Тук всички се чувстват равни, свободни и задружни. Във всеки параклис на деня на светията има празнична трапеза за хората, които са дошли на поклонение. Водосветът е служба за здраве, богослужение, на което се молим на светията да помага, да закриля хората от селото", казва енорийският свещеник Николай Рангелов.

Според отец Николай няма друго място в България с по-малко от 1000 жители и за малко повече от 100 г. да е построило толкова християнски храмове.

Всички се поддържат от местни семейства или съименници. В селото никой не си спомня кога е построен параклисът "Св. Георги Победоносец", който се намира на 12 км, но двама съименници - Георги Маламов и Георги Пичуров, решили да го ремонтират в годините преди комунизма, тъй като се е рушал.

Трети Георги - Георги Георгиев, преди 10-ина години е направил път дотам и го ремонтирал. Димитър Недев е възродил и "Св. Димитър" в местността Клисурата. Той се поддържа от Елена и Атанас Андрееви.

Ивановците в селото се усетили, че нямат параклис на своя светец,

и през 2006 г. е построен "Св. Йоан Предтеча". Над 40 души, основно от Момчиловци, с това име и техни близки се включили със средства и труд, за да го издигнат. Сега те имат грижа за поддръжката му.

За "Св. Мина" се грижи фамилия Жекини. "Св. Пантелеймон" се поддържа от сдружение и кооперацията, "Св. св. Константин и Елена" - от сдружение от 5-6 човека, и т.н.

Всички те по неписани задължения оглеждат покривите и стените за течове, поправят евентуални повреди във и около параклисите. Когато настъпи денят на светеца, хората, които ги поддържат, имат грижата за курбана.

Помага им и църковното настоятелство. Ако е нужно, се намесват в помощ и съименниците. Но няма непочетен светия, дори и да е зима. Към края на XVIII в. в Момчиловци не е имало нито един параклис. Хората правели в къщите си т.нар. прошкинтар - място за поклон. Така се е наричал специалният кът в някой ъгъл, където са подредени иконите и над тях гори кандило.

Имало е и калена кандилничка с тамян, по-рядко се е срещал молитвеник. Когато селото се разраства, се увеличава нуждата от религиозни треби. За общи дела преди построяването на църквата "Св. св. Константин и Елена" през 1836 г. е използвана плевня, разказват възрастни.

Строителството на параклиси започва

след това. Сред първите е "Св. Илия" под едноименния връх, където е аязмото. В самото начало на миналия век едно момчиловско семейство си нямало деца. Велика и Анастас отишли с 2 мулета до бачковското аязмо, за да дирят помощ от небесните сили и да се сдобият с рожба.

От голямото си желание жената получила т. нар. лъжлива бременност. Съобщила, че е забременяла, коремът започнал да расте. Всички близки били сигурни, че чака дете.

Когато дошъл 9-ият, а след това и 10-ият месец, настанали тревогите. Велика не раждала. Някои баби я посъветвали да чака 12-ия месец - имало поверие, че ако е яздила бременна кобила, може и тя да носи 12 месеца, както кобилите.

Но когато безрезултатно се изтърколил и 12-ият месец, тръгнали за помощ. Дочули за качествата на ясновидката Кортеза от Сливенския край. Щом зърнала семейството, тя викнала на другите чакащи да се разместят. После обяснила, че дете няма и няма да има, но за сметка на тази мъка ще бъдат възнаградени с друго.

Кортеза им казала, че на един от върховете до Момчиловци има животворен извор. Те не знаели къде е това, но ясновидката тръгнала с тях и ги съпроводила до връх Рожен, от където им показала хълма, от който извирала чудотворната вода.

Семейството отишло там, жената пила вода и се измила. Не след дълго тя била излекувана, цялото село разбрало това и така започнал строежът на параклиса. На освещаването присъствала и самата Кортеза, събрали се около 2000 души.

Запазена снимка от освещаването на множеството хора и пророчицата краси една от стените на параклиса. 15-ина години след това на "Св. Илия" е правен ремонт. Лечебната вода е каптирана, а момчиловецът Неделчо Канев донесъл и дарил на храма светогорски икони след посещение на Атон.

В по-ново време над нишата на извора местни поставили изящна дърворезба

Покойният вече Никола Каневски, който е бил 57 г. протосалт на момчиловската църква, твърди в книга за аязмото, че десетки хора с болежки се излекували в чудотворното аязмо. Според него родното му село е закърмено с вярата от времето на турското робство, когато през 1838 г. в района идва поп Глигорко, който. станал първи учител, свещеник и възрожденски будител. Той бил от големия и богат Ватопедски манастир в Света гора. Там по стара традиция на третия ден на Великден излизали монаси във великденски одежди и правели пасхална лития с хоругви, песнопения и дървени клепала.

Така литийно обикаля цялото землище,

собственост на манастира. Още първата година на третия ден на Великден поп Глигорко излязъл с хоругви и пасхални песнопения и през Голямската махала в Момчиловци ги извел на възвишението Света Летения.

"Литийното шествие не е прекъсвало никога до днес. След Великден учениците го правят до параклиса "Св. Летиния" и там носят от великденските яйца", казва свещеникът дядо Николай, който е от 26 г. в селото и обслужва още Соколовци, Славейно, Петково, Давидково, Баните до отдалеченото на 60 км Загражден.

Иначе е пловдивчанин. Дошъл с известно притеснение в родопското село, тъй като трябвало да замести починалия отец - легенда за местните, Константин Канев, наричан просто поп Каньо.

"Чрез параклисите ние раздаваме благодеяния. Тук хората са подредени, поддържа се нивото на вярата. В крайна сметка те са и повод да се съберем, да се видим и покрай празника на съответния светец да споделят тегобите си", казва свещеникът.

В Момчиловци свещениците са на особена почит

Имената им са изписани на красива паметна плоча пред църквата. Тя пък е дело на родените през 1942 г. Това е една друга уникална традиция в района - родените в една година набори да правят по нещо за селото си.

Всички параклиси в района на Момчиловци не се заключват. Всеки може да влиза в тях по всяко време. Местните твърдят, че никой не краде, въпреки че се посещават и от стотици туристи. Отскоро те са с начертани маршрути, които условно са разделени на северна, източна и западна зона.

Обхождането им изисква време и търпение, защото разположението им е в в разнообразен природен ландшафт, минава се през приказно красиви природни кътчета, вият се край бистри реки с огънати над тях каменни мостове, пресичат зелени пасища и вековни иглолистни гори.

Първият маршрут е от селото до "Св. Дух". Пътеката е дълга 7,5 км и може да се видят общо 4 параклиса. Вторият е от Момчиловци до "Св. Летения" и включва разглеждането на 9 храма, а третият тръгва от църквата, стига до "Св. Илия" и включва 6 параклиса.

Други от От страната и света

Осветиха бойните знамена на Богоявление в София (Снимки)

Ритуал по водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия за Йордановден се проведе на площад "Свети Александър Невски" в София. Той беше отслужен от Негово Светейшество

Вдигат заплатите на военнослужещите, ако приемат законопроектите за бюджета

Военнослужещите ще получат увеличение на заплатите, ако законопроектите за бюджета на служебния кабинет бъдат приети. Това каза пред журналисти служебният министър на отбраната Атанас Запрянов

Бъдещ разузнавач спаси кръста под Царевец

19-годишният Калоян Калчев от Ямбол спаси богоявленския кръст от водите на река Янтра под Царевец. Той е курсант, специалност Разузнаване в Националния военен университет и късметът му се усмихна от

56 скочиха за кръста в Бургас, извади го 18-годишен ученик от математическата гимназия

56 скочиха за кръста в Бургас. Те са на възраст от 16 до 62г. Има учител, пожарникар, ученици и IT специалисти.  След освещаване кръстът беше хвърлен в морето от моста в морската градина

Румен Радев: Ще дам още няколко дни на партиите за мандата

Политическите партии да спрат да си играят със съдбата на хората и с бъдещето на страната, призова той „Ще дам още няколко дни на политическите партии с надеждата преговарящите да осъзнаят

>