Съдии с години бавят дела, а ги наказват само със забележка или с 10 процента от основната заплата
Рени Коджабашева от Софийския градски съд не се е произнесла в срок по 143 дела
Рени Коджабашева - съдийка от Гражданското отделение на Софийския градски съд (СГС), ще получава с 10 процента по-малко от основното си трудово възнаграждение в следващите 6 месеца. Това е окончателното наказание, което ѝ наложи петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) за забавени 143 дела.
13 от тях нерешени около 7 години
За разлика от нея за забавените дела на колежката ѝ Елена Иванова, също от Гражданското отделение на СГС, все още се чака произнасяне на дисциплинарния състав на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС). (“24 часа” описа едно от делата, забавено над 6 години - б. р.) Кадровиците са образували дисциплинарката срещу съдия Иванова през октомври 2023 г., но още не са излезли със становище. Забавянето на делата не би било проблем, ако зад всяка номерирана папка не се крие историята на човек, който чака справедливост и правосъдие.
И на този фон само преди дни от Института за пазарна икономика (ИПИ) обявиха, че “бюджетът на съдебната власт
бележи нови рекорди по абсурдност и отдалеченост от реалността”
(За възнагражденията, които се очаква да получават магистратите в следващите три години - виж долу.)
Преди случаите на двете съдийки Коджабашева и Иванова да стигнат до ВАС и ВСС, те са били наказани от административния им ръководител - председателя на СГС, със забележка. Това е максималната санкция, която по закон той може да поиска за съдия. Другото е обръщане на внимание.
Дисциплинарното производство срещу съдия Коджабашева, образувано от председателя на СГС Алексей Трифонов, е следствие на писмо от министъра на правосъдието от 17 януари 2021 г. и доклад от шефа на служба “Съдебно деловодство - Гражданско отделение - въззивни състави”. Практиката в съдилищата е всеки месец деловодствата да правят преглед на забавените дела и да напомнят с писма на магистратите да ги решат.
Установено било, че съдия Коджабашева има 109 забавени дела, докато била председател на IV-Б въззивен състав (втора инстанция) в СГС. И други 34 дела като председател на IV-Е състав, каквато е и в момента. Колежката ѝ Елена Иванова, също порицана със забележка, пък е председател на IV-В състав в СГС.
След като на 22 януари 2022 г. съдия Алексей Трифонов образувал дисциплинарното производство, срещу съдия Коджабашева били събрани и други документи. Те показали много и системно извършени нарушения от нея, които довели до забавянето на делата. Срещу съдийката имало и предишни дисциплинарки, които обаче не я мотивирали да пише актовете си в срок.
Заради това шефът на СГС внесъл предложението в Съдийската колегия за продължаване на дисциплинарното производство и налагане на по-тежко наказание от “забележка”. Следващото по тежест е намаляване на трудовото възнаграждение между 10 и 20% за срок от 6 месеца до една година. То се налага рядко, вече при много забавени дела.
Дисциплинарното производство било образувано на 26 юни 2022 г. Тогава бил избран и дисциплинарен състав. Последвала година и два месеца без произнасяне. Имало 6 заседания, които се отлагали.
Например на 3 ноември 2022 г. заседание не се провело, защото имало молба от съдия Коджабашева за отлагане поради участието ѝ в съдебни заседания по график. А тя искала лично да се защити пред дисциплинарния състав. Последвало ново заседание, насрочено за разглеждане на 23 ноември 2022 г. от 15 часа. То било съобразено с графика ѝ, но пак не се провело, защото съдийката депозирала молба за отлагане и приложила болничен лист.
След като най-накрая на 2 август 2023 г. дисциплинарният състав взел решение за наказанието на съдия Коджабашева, се оказало, че производството трябва частично да бъде прекратено. Причината била, че е
изтекла абсолютната 5-годишна давност за търсене на отговорност
за дела, обявени за решаване в периода от 2015 до януари 2017 г. За други пък пък минал 6-месечният срок от научаването за образуването на дисциплинарното производство.
За тези забавени дела, за които не била изтекла давността, на 19 септември м. г. кадровият орган решава да накаже съдийката с намаляване на основното трудово възнаграждение с 10% за 6 месеца. Освен трудово възнаграждение магистратите
получават още пари за ранг и за стаж
Нещата обаче не спрели дотук, защото решенията на ВСС се обжалват пред ВАС - първо пред тричленен, после пред петчленен състав. Съдия Коджабашева обжалвала. Така минава още година. В жалбата си тя написала, че няма вина, защото имало обективни причини за забавянето. Те били високата натовареност, освен това участвала във въззивни състави. В тях единият от тримата е задължително младши съдия, който след това е разпределян в други съдилища, а някои пък излизали и в майчинство.
Върховните магистрати обаче се произнасят, че найната натовареност не е по-голяма от тази на колегите ѝ. Тричленният състав на ВАС потвърждава наказанието намаляване на основното трудово възнаграждение с 10%. Преди дни същото стори и петчленният. И така след близо три години процедура съдийката ще получава 6 месеца 10% по-малко пари за десетки забавени с години дела.
9-има предложени за санкции за 1 г.
На един му е било обърнато внимание
Девет съдии са били предложени за наказания и срещу тях е било образувано дисциплинарно производство през 2023 г., става ясно от доклад на Комисията по дисциплинарна дейност към Съдийската колегия на ВСС. Докладът за тази година още не е готов. Четирима са били наказани със забележка, а един е бил порицан с обръщане на внимание от прекия административен ръководител. Сред тези, за които е поискано дисциплинарно наказание, е съдия Елена Иванова от СГС. През октомври инженерът от Софийската опера Радослав Цветанов разказа пред “24 часа”, че я очаква да напише съдебния акт от 14 юни 2018 г., когато делото му е обявено за решаване. Правният спор е елементарен и е бил решен за месеци в Софийския районен съд. Става дума за отказ да бъде върнато капаро в размер на 4 хил. евро. Докато се чака решението обаче, умира ответникът, така че дори и при произнасяне в негова полза не е ясно от кого Цветанов ще си търси парите. След публикацията се обадиха и други хора, които чакат решения от съдия Иванова от 2019 и 2020 г.
През 2028 г. заплатите им ще стигнат 13 хил. лв., а парите за дрехи 7000
Планирано е средната заплата на магистратите да достигне до 10,1 хиляди лв. на месец през 2025 г., а през 2028-а - 13,4 хиляди лв. на месец, изчислиха от ИПИ преди дни.
“С подобни заплати и такъв ръст в момента могат да се похвалят само избрани сектори с много висока добавена стойност (най-вече високотехнологични и иновативни) и лица на високи (често управленски) позиции”, добавиха оттам.
Малък, но не за подценяване детайл е, че през следващите години ще нарастват и сумите за облекло, които получават магистратите. Тази са около 3900 лв. Но се предвижда увеличение с 20% за догодина и с по 10% в периода 2026-2028 г. Така през 2025-а магистратите ще взимат за дрехи 5420 лв., за 2026 - 5960 лв., за 2027- 6560 лв. и за 2028 - 7220 лв.