Марвин Дийтман, сценографът на концерта на Лили Иванова: Бях поразен от иконичното й присъствие и харизма

29.12.2024 17:35 Мария Начевска
Марвин Дийтман ръководеше организацията на големия концерт на Лили Иванова на 14 декември.
Лили Иванова по време на големия си концерт в зала "Арена 8888 София" на 14 декември СНИМКА: ИНА ЯНЕВА
Концертът на примата на българската музика беше с впечатляващ мащаб и визия. СНИМКА: ИНА ЯНЕВА
Марвин (вдясно) с Виктория Георгиева на Евровизия
Марвин в студиото на Евровизия през 2019-а

Концертите ѝ не са просто изпълнения, те са преживявания, казва човекът, работил със звезди като Роби Уилямс и Мадона

Марвин Дийтман е творчески директор, продуцирал много развлекателни предавания, филми, музикални видеоклипове, театрални продукции и концертни турнета из цяла Европа. Роден е във Виена. Започва да танцува на 6 г., а на 13 г. учи професионален балет, като участва в спектакли като “Лебедово езеро” и “Лешникотрошачката”. На 16 г. сменя посоката и започва да учи пеене и актьорство. След тежка контузия на 22 г. той променя фокуса си, учи фотография и започва първите си продукции като артистичен директор.

Този месец той дойде в България с екипа си, за да ръководи сценографията, осветлението, озвучаването и всичко, свързано с организацията на големия концерт на Лили Иванова, който напълни зала “Арена 8888 София” на 14 декември.

- Г-н Дийтман, какво беше първото ви впечатление от Лили Иванова? Как ви поканиха да бъдете част от екипа за концерта ѝ в софийската “Арена”?

- Когато за първи път се срещнах с Лили Иванова, веднага бях поразен от нейното присъствие и харизма. Тя има толкова впечатляваща енергия, която буди респект и възхищение. От първия момент, в който човек я види, става ясно, че тя е истинска икона не само в България, но и в музикалния свят като цяло. Имах щастието да се запозная с нея чрез БГ Радио, които бяха страхотни партньори и допринесоха за това да дойда в България преди няколко години. Тяхното доверие и сътрудничеството ни по време на Годишните музикални награди на БГ Радио направиха възможно да бъда част от този изключителен проект.

- Когато ви поканиха, знаехте ли нещо за нея?

- Да, бях чувал за легендарния статус на

- Много хора се възхищават на шоуто, подготвено за концерта на Лили Иванова. Колко трудна беше организацията му?

- Организирането на шоу от такъв мащаб винаги е предизвикателство, но също така е и невероятно възнаграждаващо. Концертите на Лили не са просто изпълнения, те са преживявания. Всеки детайл от осветлението през звука до сценографията беше щателно планиран, за да отрази артистичността ѝ и да се свърже с публиката. Изискваха се голяма координация, креативност и работа в екип, но с такъв всеотдаен екип и вдъхновяващата представа на Лили успяхме да обединим всичко.

- Колко време се подготвяхте за концерта, да се монтира техниката, работата по сценографията, осветлението, озвучаването?

- Процесът по подготовка за такъв концерт започва 8-9 месеца предварително. От първоначалната концепция и дизайн до крайните технически инсталации, всяка стъпка е внимателно планирана. Същинската подготовка на място, включително за осветлението, звука и сценографияте, отне няколко дни интензивна работа. Това е сложен процес, но гледайки как всичко се подрежда във вечерта на самия концерт, знам, че си заслужаваше.

- Какво е да се работи с Лили Иванова?

- Беше абсолютна чест за мен да работя с Лили Иванова. Тя е перфекционист в най-добрия смисъл на думата. Знае точно какво иска и нейният стремеж към съвършенство вдъхновява всички около нея да дадат най-доброто от себе си. В същото време тя е невероятно мила и уважителна, а това прави работата с нея истински обогатяващо изживяване.

- Успяхте ли да говорите с нея и за други неща, освен за работа?

- Да, имахме шанса да си поговорим за живота, изкуството и нейния невероятен път като артист. Тя има толкова завладяваща история и богат опит и аз дълбоко се възхищавам на нейната мъдрост и перспектива. Тя е не само изключителен изпълнител, но и внимателен и вдъхновяващ човек.

- Как бихте я описали?

- Лили Иванова е природна сила. Тя е страстна, дисциплинирана и отдадена на работата си. В същото време тя е сърдечна, изискана и невероятно скромна въпреки огромния си успех. Тя има аура, която вдъхновява всички около нея да се стремят към величие.

- Работили ли сте и с други български изпълнители освен Лили Иванова?

- Да, работих с Поли Генова и Виктория Георгиева преди няколко години по време на песенния конкурс Евровизия. Очаквам с нетърпение и занапред да работя с още изпълнители от вашата прекрасна страна.

- Какво мислите за българската популярна музика? Имаме ли шанс да спечелим Евровизия?

- Българската популярна музика е пълна с талант, емоция и автентичност. Има толкова много потенциал и вярвам, че България има абсолютен шанс да спечели Евровизия. Всичко опира до намирането на правилната песен и изпълнение, което да резонира сред публиката в цяла Европа.

- Работили сте и с Роби Уилямс и Мадона. В какво се изразяваше съвместната ви дейност?

- Отговарях за техническата част на концертите на Роби Уилямс и Мадона. За Роби и Хелене Фишер (популярна германска певица - б.р.) създадох основата за огромен концерт със 150 хил. зрители в Мюнхен преди няколко години. Мадона беше гост-изпълнител на Евровизия през 2019 г. Тогава бях един от заместник-продуцентите на конкурса.

Работата с артисти от техния калибър винаги е невероятно изживяване, защото те разширяват границите на възможното в живите изпълнения.

- Какви са те като хора?

- И Роби Уилямс, и Мадона са ненадминати професионалисти. Те са ангажирани във всеки аспект от своето шоу и имат невероятна работна етика. Роби е много харизматичен и земен, докато Мадона е истински визионер, който има несравним стремеж към съвършенството.

- Имате ли любима или забавна история с някого от изпълнителите?

- Няколко, но не мога да ги разкажа тук.

- Вие сте артистичен директор на Евровизия. В какво по-точно се изразява работата ви с музикалния конкурс?

- Започнах да работя за Евровизия през 2011 г. - това беше един от най-важните моменти в кариерата ми. Като артистичен директор моята роля е да създам едновременно визуално и емоционално изживяване за публиката. Това включва всичко - от сценичния дизайн до осветлението, насочване на камерите и цялостното протичане на шоуто. Това е огромна задача, но също така е невероятно удовлетворение да видя как всичко се нарежда.

- Какво се случва зад кулисите по време на концертите в Евровизия?

- Зад кулисите на Евровизия кипи вихрушка от дейности. Един запомнящ се момент беше по време на предаване на живо, когато възникна технически проблем секунди преди да започнем на живо в ефир. Цялата мощност се срина и нито един от контролните панели не можеше да работи. Целият екип се включи, за да разреши проблема, а публиката така и не забеляза. Това е доказателство за невероятната екипна работа, която прави шоуто успешно.

- Защо избрахте да работите като продуцент на шоупрограми и артистичен директор? Какво ви харесва най-много в тази област и какво не?

- Винаги ме е привличала магията на изпълненията на живо и начинът, по който те обединяват хората. Това, което най-много обичам в тази област, е креативността и сътрудничеството. Най-предизвикателната част е напрежението покрай това да се грижиш всичко да върви перфектно, но това също го прави много вълнуващо.

- Случвало ли ви се е по време на самото шоу или по време на организацията нещо да не върви по план? Какво правите тогава?

- Абсолютно! Изпълненията на живо са непредвидими и предизвикателствата са неизбежни. Ключът е да запазиш спокойствие, да мислиш бързо и да разчиташ на екипа си. Опитът ме е научил, че винаги има решение дори и в най-стресовите моменти.

- С какво точно се занимава вашата продуцентска компания?

- Моята продуцентска компания е специализирана в създаването на незабравими събития на живо. Ние се занимаваме с всичко - от разработването на концепцията до техническото изпълнение, работим с артисти, марки и организации, за да предоставим продукции от световна класа.

- Имате ли концерт или шоу, което ви е най-любимо досега?

- Всяко шоу е уникално, но концертът на Лили Иванова на 14 декември винаги ще заема специално място в сърцето ми. Страстта и енергията на българската публика направиха една незабравима вечер.

- Разкажете ни за себе си. Какъв бяхте като дете? Какъв искахте да станете, когато пораснете?

- Като дете винаги съм бил очарован от музиката и театъра. Обичах да създавам малки “постановки” у дома и мечтаех един ден да работя в развлекателната индустрия.

- Има ли конкретен момент, в който сте решили, че искате да се занимавате с това?

- Всъщност не. Нямаше друг вариант за мен, освен да бъда тук, където съм днес. Винаги съм искал да правя това!

- Семейството ви как възприема работата ви, и то все с такива големи звезди?

- Семейството ми винаги много ме е подкрепяло. Те се гордеят с това, което правя, въпреки че това означава, че често съм далеч от дома.

- Остава ли ви свободно време за близките ви?

- Балансирането между работата и личния живот може да бъде предизвикателство, но винаги намирам време за близките си. Те са моята опора и най-големият ми източник на подкрепа.

Други от Интервюта

Христина Апостолова и Димитър Рачков: Милошев дойде на снимките на "Всичко за сина ми" точно за целувката ни и поиска да е истинска

Тя: Моят Петър е детето в сериала - беше важно много добре да се познаваме ние тримата в това разбито събиращо се семейство Той: Обадих се на Митето, вдигна Пепи и каза: "Батко, ела

Доц. Теодора Пенева: Нека мерим колко храни и калории има в “кошницата” на най-бедните - важно е, защото у нас неравенството в доходите е голямо

Парите само на 20-30% от българите растат, а линията на бедност стои все така ниска Ако у нас въведем индикатора заплата за издръжка, ще е ясно колко достойно успяваме да живеем с доходите си Не

Доц. Бърдаров: Демографията на България е неразбрана - не се осъзнава световният феномен, че 40 е новото 20, а 70-годишните са доста млади

- С първите бебета за новата година винаги се поставя и темата за раждаемостта. Кажете, доцент Бърдаров, какво е състоянието на българската нация и защо няма постоянен тренд за все повече деца

Футурологът Мариана Тодорова: Възможно е мислещ AI да бъде постигнат случайно през 2025 г.

Не знаем как ще стане, но има голяма вероятност да се случи заради подобряващата се архитектура на машините и напредъка на разработчиците. Може би затова някои кръгове отбелязват

Красимир Инински: Има с какво да се гордеем, но не спираме дотук

Броени часове остават до края на 2024 година. По този повод президентът на Българска федерация по бокс Красимир Инински постави своята оценка за 2024 г

>