Британски учени прогнозираха глобална епидемия от умора и безсъние

29.12.2024 08:35

Британски учени предупредиха, че се намираме пред епидемия от умора. Според тях, ако не подобрим начина си на сън, ще се разболеем и остареем преждевременно. Те успяха да създадат и компютърен модел как това ще се случи.

Ако системно не си осигуряваме препоръчителните поне 7 часа сън на нощ, след 25 години ще сме с пожълтяла и набръчкана кожа, ще страдаме от косопад, наднормено тегло, краткотрайна загуба на памет и изкривена стойка. Вероятно ще имаме някое хронично заболяване и често ще се разболяваме от вируси, защото имунната ни система няма да работи добре.

Хана е компютърен модел на страдаща от безсъние британка през 2050 г. Тя е създадена на базата на редица изследвания, които показват как липсата на достатъчно сън се отразява на телата ни. Хана тогава ще е на 45 години, но ще изглежда по-възрастна, ако през следващите 25 години продължава да не спи достатъчно.

Стресът, алкохолът, кофеинът, обезводняването, храненето късно вечер и хормоналните промени могат да нарушат по-дълбоките етапи на съня и тогава е по-вероятно звуци, движения или промени в температурата да ви събудят. Колкото повече се тревожите дали пак ще заспите или колкото повече се опитвате да заспите, толкова е по-малко вероятно това да се случи", отбеляза специалистът по съня д-р Софи Бостък. Тя е създала Хана, използвайки научни доказателства за въздействието на съня върху мозъка, имунната система, мускулите, кожата, очите и косата.

„Скорошни проучвания показват, че постоянството на съня може да бъде толкова важно за нашето дългосрочно здраве, колкото и броят на часовете, които отделяме за сън. Обикновено мислим за съня като за нещо, което се случва през нощта, но всъщност той е част от 24-часов цикъл, нашият биологичен ритъм. Тези 24-часови цикли на активност и почивка са заложени във всяка клетка на нашето тяло. Има различен ритъм на активност за сън и бдителност, за сила и време на реагиране, температура, кръвно налягане, храносмилане и така нататък. Когато се събуждаме по едно и също време всеки ден, това помага на всичките ни часовници да бъдат синхронизирани, да работят заедно като оркестър, който свири перфектно в тон", твърди д-р Бостък. При всеки трети човек обаче това не се случва, защото спи по-малко от шест часа на денонощие или пък в различно време.

„Когато всекидневието ни стане хаотично, когато работим на смени, излежаваме се през уикенда, или пък летим през различни часови зони, тогава някои от часовниците на тялото избързват спрямо останалите. Всичко започва да работи по-малко ефективно. Оркестърът е ужасно разстроен. Можем да бъдем замаяни и неразположени през деня, а телата ни да не са така готови за сън", казва още специалистът по сън.

Получава се така, че днес ние спим по-малко, от когато и да е било. През последните 50 години продължителността на съня през работната седмица е намаляла с час и половина и в момента трайно е под препоръчителните 7 часа за здравословен начин на живот.

Други от Докторе кажи

През празничните дни 1722 пациенти преминаха през спешните кабинети на ИСУЛ

Общо 1722 пациенти са преминали през спешните кабинети на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" през празничните дни. 879 души са се регистрирали в Спешния УНГ кабинет, а 296 в Спешния очен кабинет

Популярна закуска застрашава с два вида рак

Редовната консумация на полуфабрикати за закуска може да провокира развитието на рак на дебелото черво и стомаха, предупреди общопрактикуващата лекарка и кандидатка на медицинските науки Ирина

Проучване: Пълномасленото мляко и млечната мазнина не влияят на липидния метаболизъм

Дългосрочната консумация на пълномаслено мляко и млечни мазнини не води до значително увеличаване на телесното тегло или на липидите в кръвта на мишки, показва китайско изследване, цитирано от Синхуа

Лекар алармира: В интернет е лесно деца да си закупят тестостерон

"Деца и подрастващи имат много лесен достъп до сайтове за добавки с тестостерон, с които се натрупава мускулна маса, това води до риск", за това алармира в студиото на "Тази сутрин" д-р Дарислав

Учени създадоха наночастици за прецизно доставяне на лекарства

Учени от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих са създали наночастици с формата на "цвете" за прецизно доставяне на лекарства в организма, пише "Сайънс дейли"

>