Асма Асад - “Първата дама на ада”
- Първоначалната ѝ скромност бързо изчезва и от сирийската принцеса Даяна се превръща в лейди Макбет. Описват я по-жестока и от мъжа ѝ Башар
- Доклади на САЩ разкриват, че е бизнес главата на семейството, но в момента се бори с остра миелоидна левкемия
Фина, красива, изискана, непретенциозна, но по-жестока от мъжа си. Израснала в модерна среда. Получила престижно образование, което силно се отразява на културните ѝ възгледи. Кариерата ѝ на банкер се развива успешно, но въпреки това я захвърля, за да се омъжи за един от синовете на тиранина Хафез Асад, който 29 г. властва над Сирия.
След като Башар Асад беше свален от власт, той избяга в Русия при семейството си. Оказа се, че вероятно там от месеци, а може би и от години живеят съпругата му Асма и трите им деца.
Асма Асад има изключително противоречива история,
а в момента всички се питат какво точно се случва с нея.
Първоначално в Сирия я наричат “сирийската принцеса Даяна”, “Роза в пустинята” и “Лъч светлина в сенчеста страна”, но много бързо се превръща в “Първата дама на ада”. Лепват ѝ и етикетите “лейди Макбет” и “Ева Браун”, защото от скромния ѝ образ не остава и следа. Започва щедро да харчи милиардите на съпруга си за обзавеждане и скъпи дрехи на фона на диктатурата и всеобщата бедност в Сирия. Преди да стигне до този момент, тя има обещаващо бъдеще и по нищо не личи, че е толкова жестока. Животът ѝ обаче е точно толкова непредсказуем, колкото и този на Башар Асад.
Лондон през август 1975 г. в богато семейство на сунитски мюсюлмани
Майка ѝ е първи секретар на сирийското посолство, а баща ѝ Фаваз е кардиолог в частната болница “Кромуел”. Тя израства в интелектуална среда и завършва елитен колеж. Има диплома по компютърни науки и френска литература. Започва работа като анализатор в “Дойче Банк” и “Джей Пи Морган”, където я чака обещаваща кариера.
Междувременно се подготвя да вземе магистърска степен в Харвард, но точно тогава се влюбва в Башар Асад, който завършва медицинското си образование в Лондон, част е от интелектуалните среди и няма никакви намерения да влиза в политиката. Двамата се срещнали благодарение на първата любов на Асма от детството, който ги запознава по време на вечеря между влиятелни сирийски семейства. За връзката им започва да се говори чак през 2000 г., когато те отново се срещат на събитие в Дамаск. В този период обаче Башар губи баща си.
За трона на Хафез е подготвян най-големият му брат Базел, но на 21 януари 1994 г. той умира в автомобилна катастрофа. При смъртта на диктатора през 2000 г. Башар Асад изненадва всички с решението да го замести и да влезе в политиката. Става 19-ият президент на Сирия на 17 юли. Няколко месеца по-късно
Асма зарязва обучението си в Харвард, напуска работа и се жени тайно за Асад
“Планирах да получа магистърска степен по бизнес администрация. Позицията на първа дама въобще не бе част от кариерните ми планове”, споделя след време тя, но изцяло се отдава на новите си задължения.
Сирийците смятат, че тя ще прокара западните политически модели и ще разчупи диктатурата в Сирия. Когато кабинетът съобщава официално за брака им, хората се вълнуват, че двамата са образ на новата Сирия, която ще бъде демократична. В началото Асма Асад наистина се опитва да направи нещо по въпроса и признава, че тогава е пътувала из страната съвсем сама, без никой да знае коя е, за да се сближи с гражданите и да разбере какви са желанията им и какво трябва да се промени. Започват се реформи в много области и дори в началото на новия век страната се смята за най-безопасното място в Близкия изток.
Президентът и първата дама печелят сърцата и на западните страни, като точно тогава започват да наричат Асма “сирийската принцеса Даяна”. В първите години семейство Асад не се различават от европейските или американските лидери.
Башар е описван като добър политик, а тя като борец за социална промяна, занимаваща се с правата на жените и децата, отдаден ценител на изкуството. От любовта им се раждат 3 деца - две момчета и едно момиче, а първата дама неведнъж подчертава, че съпругът ѝ е изключителен баща.
През 2011 г. обаче всичко се преобръща със започването на гражданската война. Сирия бързо се превръща в кърваво поле, а Башар и Асма вече не са толкова добри за местните и света.
Година по-късно съпругите на германските и британските посланици в ООН публично се обръщат към първата дама на Сирия с молба да се застъпи за мира в името на своя народ и “да не се крие зад гърба на съпруга си”.
Тогава обаче Асма Асад шокира всички,
като заявява: “Башар Асад е президент на цяла Сирия, а не на група сирийци.” С постъпката си тя предизвиква гнева на местните и те започват да я наричат лейди Макбет - героиня от една от най-популярните пиеси на Шекспир, която представя шотландския генерал Макбет и съпругата му - алчна за власт, по-силна и безжалостна от двамата.
При започването на войната излиза и хвалебствен материал в списание “Вог”, посветен на Асма и озаглавен “Роза в пустинята”. На този фон Башар Асад вече е убил повече от 5000 цивилни, включително стотици деца, а тя е описвана като “най-свежата и най-магнетична първа дама”. В него журналистката Джоан Джулиет Бък я хвали за ненатрапчивия ѝ стил, в който тя “заряза модата и блясъка на мощта на Близкия изток” и умишлено се лишава от аксесоари.
Месеци след скандалната статия стана известно, че сирийското правителство е наело вашингтонска PR фирма, за да уреди интервюто във Vogue. Браун Лойд Джеймс е получавал $5000 долара на месец, за да помогне с разговора и фотосесията. New York Post разкрива, че Асма изисква пълна редакция на материала.
“Бях на конферентен разговор с нея и мога да ви кажа, че тя е много по-ожесточена от съпруга си. Поиска контрол и го получи”, цитира изданието вътрешен човек, запознат с проекта.
Статията се опитва да убеди хората, че първата дама на Сирия държи на скромния имидж пред разточителния лукс, но това бързо се оказва лъжа. През 2012 г. “Уикилийкс” разкри частни документи, които показват, че Асма Асад е похарчила 350 хил. долара за дворцово обзавеждане и 7000 долара за инкрустирани с кристали обувки и че е
купувала картини, бижута и дрехи на френския дизайнер Кристиан Лубутен
Засечено е, че тя е изпратила луксозните си стоки до Дубай, за да заобиколи междунароните санкции срещу Сирия.
От разследването още става ясно, че семейство Асад използва и част от своето състояние от 2 млрд. долара, за да купи най-малко 20 луксозни апартамента в Москва, потенциално използвани за бягство. И именно това се случи преди седмици, когато Башар Асад беше свален от власт.
Техният т.нар. “таен дворец” в Сирия също е добре документиран, като The Washington Post твърди, че строежът на имението за семейство Асад е започнат през 1976 г., без да са пестени средства.
Използвани са италиански мраморни плочки,
чиято цена възлиза на около 10,6 милиона долара на стая.
Междувременно едва преди 4 години Асма Асад даде първото си телевизионно интервю на чуждестранна медия.
“Мога да кажа, че чувствам болка и тъга. Но много други биха могли да кажат същото. Мисля, че е много по-важно как се справяме с тези чувства, как ги насочваме към създаване на инициативи, които могат да помогнат на тези войници или жертви да възстановят живота си. Затова за мен е по-важно какво правя, а не какво чувствам”, казва тогава тя за гражданската война в руския канал “Россия-24”.
Официалните данни обаче посочват, че през 2018 г. на “Първата дама на ада” е дадена важна роля в управлението на икономиката на Сирия. Съобщава се, че тя стои зад множество комитети и политики, свързани с хранителните дажби и достъпа до интернет и валутни операции. Тя също така упражнява влияние върху Сирийския тръст за развитие, през който се насочва повечето чуждестранна помощ за възстановяване на контролираните от режима райони.
Според доклади Башар и Асма са поддържали близки отношения с най-големите икономически играчи в Сирия, използвайки техните компании за пране на пари от незаконни дейности и насочване на средства към режима. През 2020 г. държавният секретар на САЩ Майк Помпео твърдеше, че Асма е “станала един от най-известните спекуланти от войната в Сирия” с помощта на съпруга и семейството си. Друг високопоставен служител на администрацията на Тръмп я описа като “бизнес глава на семейството” и “олигарх”, който се е състезавал с братовчеда на Башар Рами Махлуф.
На този фон обаче през май тази година кабинетът на Башар Асад разкри, че Асма е била диагностицирана с остра миелоидна левкемия -
агресивен рак на костния мозък и кръвта
Тя веднага се оттегли от официалните събития, за да се съсредоточи върху лечението си.
Това е втората ѝ битка за здравето, тъй като през август 2018 г. бе обявено, че тя има рак на гърдата. В продължение на година “Първата дама на ада” се лекува, а през 2019 г. даде 30-минутно интервю за сирийската държавна телевизия, за да разкрие, че е здрава. Тя казва, че е избрала да оповести публично здравословното си състояние, защото “сирийците споделиха много в тази война”.
Според различни чужди медии Асма се лекува в Русия, където е заминала с децата си отдавна. Когато бе свален Башар Асад, стана ясно, че той е получил убежище в същата страна и е отишъл при семейството си. Равносметката от режима му е повече от ужасяваща: 13 години кръвопролитие, 580 хил. убити - повече от 230 хил. от тях цивилни, 13 милиона разселени сирийци.
На този фон лейди Макбет не спира да се радва на охолен живот в Русия, като никой не знае колко тежко е здравословното ѝ състояние.