Проучване: Животните също си правят подаръци
Може да си мислим, че даването на подаръци е чисто човешка черта, но се оказва, че много други животни също се отнасят така към своите партньори и спътници.
Ако на Коледа сутринта, след като отворите ежегодния си подарък - нови чорапи, усещането ви е за съкрушително разочарование, можете поне да сте благодарни, че не сте женски скорпион, пише BBC.
Ако бяхте, тогава най-доброто, което можехте да очаквате на юлските празници, щеше да бъде една топка слюнка от любовта на живота ви. Женските скорпиони обаче далеч не са разочаровани, а се наслаждават на вкусното лакомство и възнаграждават ухажорите си с възможността да се чифтосат с тях.
Подаряването на подаръци по време на годеж - когато мъжкият подарява на женската питателна хапка по време на ухажването и чифтосването - е наблюдавано при най-различни видове като охлюви, земни червеи и калмари. Известно е, че птиците също се наслаждават на подаръци, като мъжките сиви ветрушки набиват малки същества на тръни и клонки, за да впечатлят партньорките си, преди да ги поднесат като подарък по време на ухажването.
Това явление обаче е най-разпространено сред насекомите и паякообразните. Мъжките шестточкови пеперуди например подаряват на партньорките си цианид, доставян чрез спермата им. От друга страна, паяците пизауриди представят на потенциалните си партньори плячка, увита в коприна, с добавени химикали, за да я направят по-привлекателна. Ако женската откаже, мъжкият просто добавя още опаковка към подаръка, преди да го предложи отново.
„Има мъжки, които се опитват да мамят. Те могат да увият старо, изсъхнало краче на щурец или нещо подобно", казва Дарил Гуин, поведенчески еколог от Университета в Торонто, Канада.
Известно е, че и други насекоми се опитват да пестят от подаръци.
„Надолу по пътя от къщата ми през пролетта мъжките танцуващи мухи излизат над реката и ловят водни насекоми", казва Гуин.
„Те ги връщат обратно, а женските се конкурират за плячката, защото не могат да се хранят сами, а тази храна им е необходима, за да произведат яйцата си. Веднъж видях как един мъжки дойде с топче върбово пухче, което се отделя от върбовите семена, и се опита да го представи".
Въпреки че подаряването на безполезен подарък може да донесе полза на мъжа в краткосрочен план, веднага щом женската разопакова подаръка си и разбере, че е била измамена, тя ще го отхвърли. Това означава, че той ще може да се чифтосва с нея само за кратък период от време. Тъй като женските насекоми обикновено се чифтосват с няколко ухажора, вероятността спермата на нечестния мъжки да оплоди яйцата ѝ е по-малка, което означава, че той губи в дългосрочен план.
Някои насекоми предлагат най-големия подарък - саможертва на женските, които искат да ухажват. По време на чифтосването мъжкият щурец позволява на женската да гризе задните му крила, като дори ѝ позволява да изсмуче хемолимфата му (еквивалент на кръвта при насекомите). Според едно проучване, след като мъжките са издържали на това „любовно ухапване", шансовете им да намерят друга партньорка са малки, защото просто нямат енергия да продължат с други романтични срещи.
Междувременно мъжкият червеногръб паяк буквално се обръща назад в челюстите на женската по време на копулация, позволявайки ѝ да дъвче края на корема му, докато накрая не го консумира.
„Но от гледна точка на Дарвиновия метод, намирането на женска, с която да се чифтоса, е толкова рядко и щастливо явление при червените паяци, че като прави това салто назад и я разсейва с храна, удължава копулацията и му позволява да вкара повече сперматозоиди. В резултат на това той почти сигурно ще получи повече потомство."
Всички тези примери са годежни подаръци, давани от мъжките на женските, за да ги убедят да се чифтосат. Най-често тези подаръци имат хранителна стойност, така че женската също има полза. Понякога обаче е известно, че животните дават подаръци само за да зарадват получателя. Например делфини са наблюдавани да дават храна на хора, като са им предлагали змиорки, риба тон и октоподи. Съществуват и свидетелства за врани, които дават подаръци на хора, които са им помогнали в миналото.
„Получавал съм подаръци от врани, включващи орехи, маслини, капачки от бирени бутилки и винени тапи", казва Никола Клейтън, професор по сравнително познание в университета в Кеймбридж, Великобритания.
Изглежда, че сойките, които са членове на семейство врани, също правят подаръци на своите партньори просто заради радостта от даването. В един от експериментите на Клейтън и нейния екип мъжките наблюдават как техните половинки ядат молци или червеи. Когато имали възможност да дадат на партньорката си сочна хапка, мъжките последователно избирали да дадат на партньорката си другата храна. С други думи, мъжките са разбирали, че женските предпочитат да получат нещо ново, а не още от същото.
Алтруистичното даване на подаръци е често срещано и при бонобо - вид човекоподобна маймуна, която споделя почти 99% от ДНК с човека. Проучване от 2013 г. установява, че бонобо, също като хората, понякога подаряват подаръци на непознати в знак на привидна благотворителност. В случая с бонобо маймуните са избирали да споделят храна, включително ябълки и банани, с други бонобо, които не са били част от тяхната група, като дори са предпочитали да се откажат от собствената си храна, за да могат да общуват с непознатия.
И така, всичко това повдига въпроса - защо животните си подаряват подаръци? Тъй като това поведение е еволюирало многократно при различни видове, то вероятно подобрява репродуктивната способност както на мъжките, така и на женските. Това със сигурност важи за насекомите и паякообразните - освен когато едната страна изневерява. „Той й осигурява храна, а тя му осигурява достъп до репродуктивния си тракт", казва Гуин.
Но ако това не ви звучи особено романтично, можете да се поуспокоите от факта, че и други животни, като врани и бонобо, изпитват удоволствие от простото даване.
„В света на насекомите мъжкият дава подаръка, за да може да се чифтоса с женската, но при сойките те се чифтосват за цял живот, така че това не е подкуп, а подарък", казва Клейтън.
„Сойките са високоинтелигентни, дълголетни животни, а както знаете, постигането на връзка е едно, но поддържането ѝ в продължение на много години е много по-трудно. Затова подаръците са знак на признателност."
Следователно поне при врани като сойката основният стремеж за даване на подаръци вероятно е същият като при хората - да се засилят социалните връзки с най-близките ни хора.